Anasayfa / Kendin Yap / Stencil ile Duvar Boyama Nasıl Yapılır? – Dekoratif Şablon Tekniği Uygulaması
Stencil ile duvar boyama nasıl yapılır?
Stencil ile duvar boyama nasıl yapılır?

Stencil ile Duvar Boyama Nasıl Yapılır? – Dekoratif Şablon Tekniği Uygulaması

Stencil ile duvar boyama nasıl yapılır? Son zamanlarda duvarlarda gördüğünüz o harika desenlerin ne olduğunu merak ediyor musunuz? Duvar kâğıdı değilse ne olabilir?

Stencil duvar boyama uygulamasını adım adım öğrenelim. Çoook kolay ve zevkli olduğunu göeceksiniz. 🙂

Stencil ile duvar boyama malzemeleri nedir?

Stencils duvar dekoru yapabilmek için sadece 4 malzemeye ihtiyacınız var.

Stencil şablon

Stencil yapıştırıcı

Akrilik boya

Rulo fırça

Stencils duvar dekoru nasıl yapılır?

Stencil ile duvar boyama nasıl yapılır, stencil duvara nasıl uygulanır?

Önce duvarınızın zemin rengi ne olacak ona karar verin.  Desenlerin arasından hangi renk görünsün. Şu andaki duvarınızın renginden memnunsanız, hemen duvar boya şablonları ile uygulamaya başlayabilirsiniz.

Yok ben önce duvarı boyayım diyenler, size su bazlı akrilik bir boya lazım. Düz bir tabağa bir miktar akrilik boya sıkın. Rulo fırçanızı boyaya iyice yedirin ve duvarınızı boyayın.

Akrilik boyayı BURADAN,

Rulo fırçayı da BURADAN alabilirsiniz.

İlk kat boyama bittikten 24 saat sonra ikinci katıda boyayın ve yine 24 saat ara verin.

Duvarın zeminini boyamak istediğinizde süreç biraz uzuyor ama duvarı boyamadan direkt stencil uygulaması yapacaksanız, süreç çok daha kısa olacaktır.

Duvar stencil şablonu

Yukarıdaki gibi duvar şablonları satılıyor. İstediğiniz desen ve renkteki cadence duvar stencilleri BURADAN alabilirsiniz.

Duvara stencil uygulama

Stencil boyama şablonunu ambalajından çıkarın ve bir gazete kağıdına serin. Bir tarafına Stencil yapıştırıcısı sıkın. Şablonunuzu duvara yapıştırın. Stencil yapıştırıcıyı BURADAN temin edebilirsiniz.

Duvar boyama şablonu

Duvara stencil uygulaması

Stencil boyama şablonu

Geniş bir tabağa desenlerinizi görmek istediğiniz rengi sıkın. Rulo fırçayı tabakta gezdirerek fırçanın boya almasını sağlayın. Rulo fırçayla stencil şablonu boyayın ve şablonu duvardan hafifçe kaldırın.

İşte ilk deseniniz. 🙂 Oluşturduğunuz desen biraz kuruduktan sonra duvar boyama şablonunu desenleri takip ederek yeniden yapıştırın ve stencil duvar uygulaması çalışmanızı sürdürün.

Duvar boyama stencil çalışması bu kadar basit! Stencil duvar boyama nasıl yapılır dedikten sonra, en önemli püf noktalarını da paylaşalım.

Stencil şablon ile duvar boyama püf noktaları nelerdir?

Duvara stencil nasıl yapılır bunu öğrendik ama kimi noktaları kaçırırsanız, ortaya bazı sorunlar çıkabilir. İşte en ince detaylar:

Şablon ile duvar boyama yaparken rulo fırçanıza çok fazla boya almayın. Fazla boya, şablondan taşıyor ve çok kötü bir görüntü ortaya çıkıyor. Fırçanızdaki fazla boyayı mutlaka tabağın kenarına sürerek alın.

Duvar boyama kalıpları ile çalışırken elimde tutarak boyarım demeyin; çünkü sonuç hüsran oluyor. Biz denedik. 🙂 Mutlaka stencil yapıştırıcısı kullanarak şablonu duvara yapıştırın.

Stencil şablon uygulaması ve desen yaparken şablona yapıştırıcıyı bir kez sıktıktan sonra aynı şablon 3-4 kez duvara yapışıyor. Yani her seferinde yapıştırıcıya gerek kalmıyor. Daha fazla yapıştırmaya çalışırsanız, o zaman da tutmuyor ve şablon düşüyor.

Stencils duvar dekoru desenleri ve örnekleri

Stencil duvar

Dekoratif stencil duvar şablonları merdiven altlarında çok güzel duruyor. Böyle bir merdiven altınız varsa, mutlaka duvar stencil şablonları ile değişiklik yapın.

Pirinç Dekopaj Tekniğini seviyor musunuz? Eskimiş ya da değişim yapmak istediğiniz objelere uygulayabilirsiniz. Nasıl mı? Pirinç Kağıdıya Dekopaj Desenleri yazımızdan ayrıntılarını öğrenebilirsiniz.

Stencil duvar boyama

Duvar şablon dekor, şu an en çok TV ünitesinin bulunduğu bölümde kullanılıyor. Dekorasyonunuza uygun bir şablon seçerseniz, sonuç mükemmel oluyor. 🙂

Mobilyalarınızda harika desenler görmek isteyebilirsiniz. Üstelik bunu hazır transferlerle evinizde kolayca yapabilirsiniz. Kolay Transfer Yöntemi yazımızdan tekniği öğrenebilirsiniz.

Duvar boyama kalıpları

Bir TV stencil duvar uygulaması daha…

İsterseniz siz de evinizdeki koyu renk mobilyaları beyaza boyayabilirsiniz. Ahşap Beyaz Boyama yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

Duvar şablonları

Yukarıdaki deseni görüyor musunuz? Duvar desen şablonları yatak odaları için de güzel bir farklılık yaratıyor.

Bazen mobilyaları alıp öylesine yerleştirmek yetmiyor. Bir şeyler eksik kalıyor. Kendinizden bir şeyler katmanız gerekiyor. Mesela mobilyalarınıza budak dokusu görüntüsü verebilirsiniz. Budak Dokusu Yöntemi yazımızı mutlaka okuyun.

Duvar stencil şablonları

Stencil tekniği ile duvar boyama

Koridorlar, özellikle kapı kenarları şablonla duvar boyama uygulaması sonrası bambaşka bir görüntüye ulaşıyor.

Peki ya eskitmeyi seviyor musunuz? Ahşap eşyalarınıza kolaylıkla eskitme görüntüsü verebilirsiniz. Eskitme Tekniği yazımızdan bu işin tahmininizden daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Şablon ile duvar boyama

Odalarınızda çok fazla motif yoksa, hele bir de perde kullanmıyorsanız biraz hareket gerekmez mi? Stencil şablon duvar çalışmasına mutlaka yer verin.

Ahşap sehpalarınızın rengini değiştirmek isterseniz, Sehpa Boyama yazımızı mutlaka gözden geçirin.

Stencil duvara nasıl uygulanır?

Stencil duvar şablonu ve farklı şablonlar, banyolarınız için de çok uyumlu olacaktır. Sadece renk ve desen seçimine özen gösterin.

Mutfak dolaplarınızdan sıkıldıysanız, çok az maliyetle dolapların rengini değiştirebilirsiniz.  Mutfak Dolabı Boyama yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

Fayanslara stencil uygulamak ister misiniz? O zaman Fayans Stencil Yapımı yazımızı okuyun.

Stencil duvar modelleri

Stencil duvar yazıları da farklı bir tercih olabilir. Özellikle gençler, duvar stencil şablonu olarak yazılı desenleri çok beğeniyorlar.

Duvarları yenilediniz. Evinizde rengini değiştirmek istediğiniz deri objeler de var mı?  Deri Koltuk Sandalye Boyama yazımızdan esinlenerek deri mobilyalarınızı yepyeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Stencil ile duvar boyama nasıl yapılır dedikten sonra duvara stencil uygulama yapabilmek için şablon fiyatlarına göz atalım mı?

Stencil duvar şablonları fiyatları ne kadardır?

Stencil duvar desenleri büyüklüğüne ve hatta desenine göre fiyatları da değişmektedir.

Stencil tekniği ile duvar boyama çok farklı bir çalışma. Fazla malzemeye ihtiyacınız olmadan bir farklılık yapıyorsunuz. İsterseniz sıkıldıkça şablonları değiştirerek farklı desenler yapabilirsiniz.

Stencil ile duvar boyama nasıl yapılır, stencil duvar modelleri ve örneklerine yer verdik. Gerekli olan malzemelere ve nereden temin edebileceğinize dahi değindik.

Sorunuz varsa, aşağıdaki yorum kutusundan yazın cevaplayalım. Duvar için stencil alıp hemen çalışmaya başlayın. 🙂

Yazar Tuba

BANA SIK SIK SORUYORSUNUZ. GEREKLİ MALZEMELERİ ALABİLECEĞİNİZ YÖNLENDİRMELERİ (LİNKLERİ) YAZILARIMDA BELİRTTİM. İSTEYENLER ORADAN TEMİN EDEBİLİRLER. HEPİNİZE SEVGİLER... :)

Beni de oku :)

Telefon kılıfı boyama

Telefon Kılıfı Boyama ve Tasarlama Nasıl Yapılır?

Telefon kılıfı boyama ve tasarlama nasıl yapılır? Sizler de kendi telefon kılıflarınızı kendiniz evinizde rahatlıkla ...

17 Yorumlar

 1. stencil sablonunu duvara yapistirdiktan sonra normak boya kullansak nasil olur

 2. Merhabalar cadencenin eskitme pudrası ile yapsak duvara stencil olur mu acaba? onun o tozlu dokusunu çok seviyorum da ama olmazsa diye de tırsıyorum 😊

  • Merhaba Yasemin Hanım,
   Duvar stencil yaparken eskitme pudrası kullanabilmeniz için önce yukarıda önerdiğim boyalarla boyamanız sonrasında eskitme pudrası kullanmanız gerekir. Aksi halde iyi bir sonuç alamazsınız. Kolay gelsin. 🙂

 3. Merhaba, yazınızı zevkle okudum. Yazlık evimin balkon duvarına düşünüyorum ama duvar düzleme değil. Nasıl bir sonuç alırım?

  • Merhaba, illa alçı çekilmiş duvarlarda çalışmak gerekmiyor. Beton görünümlü, dokusu çok da düzgün olmayan duvarlarda da stencil tekniği çok şık duruyor. Hatta biz bahçe, balkon ve yazlık duvarlarında daha çok mükemmel görüntü yerine pürüzlü duvar yapısını tavsiye ediyoruz. “Beton Görünümlü Duvar Nasıl Yapılır” yazımda da bahsetmiş ve farklı tekniklere de yer vermiştik. Faydalı olması dileğiyle.
   Kolay gelsin. 🙂

 4. Merhaba. Pürüzlü bir duvarda stencil uygulaması yapmaya çalışıyorum. Yazı olduğu için aralikları çok ince ve yapıştırıcıya rağmen duvara tam oturmuyor. Desenin arasina boya giriyor ve istediğim gibi olmuyor. Ne yapabilirim

  • Merhaba Pınar Hanım,
   Fazla boya ile uygulama yapıyor olabilirsiniz. Şablonun arasına boya girmemesi için boyanızı spatula ile sürün ve çok fazla boya almamaya özen gösterin. Stencil şablonunu da sık sık temizleyerek uygulama yapın. Zaten pürüzlü yüzeylerde çok mükemmel görüntüler aramıyoruz. Mesela beton efekti uyguladığımızda da aynı şekilde. Şablonları yarım yarım boyuyoruz, bazı yerleri biraz silik yapıyoruz. Yani beton görünümlü duvar elde etmeye çalışırken dümdüz değil de daha mükemmel olmayan çalışmalar yapıyoruz. Sevgilerimle. 🙂

 5. Duvar için stencil modelini bulmakta zorlanıyorum nasıl temin edebilirim

  • Bahar Hanım merhaba,
   Yazılarımın aralarında linklerle malzemeleri alabileceğiniz yere yönlendiriyorum. Oralara tıkladığınızda direkt malzemelerle karşılaşıyorsunuz. Duvar için de aynı şekilde 45 X 45 stencilller var. Onları kullanabilirsiniz.

 6. Merhaba çalışmalarınızı beğendim, elinize sağlık.
  Stencil den ziyade duvara duvar kağıdı haricinde doğrudan boya üzerine yapıştırma desen var mı bildiğiniz

 7. Merhabalar Tuba Hanım, yazılarınız harika çok teşekkür ederiz 🙂 ben de ilham alıp duvarlarımı değiştirip boyamaya karar verdim ancak Cadence boyayı sulandırmak gerekir mi, bazı platformlarda şayet duvar boyayacaksanız 1\3 oranında sulandırın denmiş ama güvenemedim, direkt mi uygulamak gerekir?

 8. Merhaba Tuba hanim stencil uygulamasindan sonra vernik kullaniliyor mu? Eger Kullanilmiyorsa duvari silerken bi sıkıntı olur mu?

 9. Merhaba bende duvarına stencil yapmak istiyorum ama 3 odaya yapcam boya almak için gittiğimde ordakiler bu boyaların 500 ml az geleceğini o yüzden sedef boya ile yapmam gerektiğini söylediler sedef boya ile olur mu lütfen bilgi verirmisiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.