Anasayfa / Diğer Hobilerim / Reçine takı nasıl yapılır resimli? – Takı yapımı fikirleri
Reçine takı nasıl yapılır resimli
Reçine takı nasıl yapılır resimli

Reçine takı nasıl yapılır resimli? – Takı yapımı fikirleri

Reçine takı nasıl yapılır resimli? Reçine takıları gördüm, bayıldım ve nasıl yapıldığını öğrendim. Harika denemeler yapıyorum. Sizlerle ilerleyen günlerde paylaşacağım.

Reçine ile takı yapımı, edinebileceğiniz hobilerden en kolayı ve belki de en zevklilerindendir. Çok fazla malzemeye ihtiyacınız yok, ince detaylarda boğulmuyorsunuz. Üstelik yaratıcılığınızı konuşturabiliyorsunuz. E daha ne olsun? 🙂

Reçine ile takı yapımı için malzemeler nelerdir?

Başlangıç olarak çok az malzemeye ihtiyacınız var.

•   Reçine(kristal ya da renkli)

•   Slikon kalıp

•   Süslemek için kuru bitkiler, boncuk ya da benzeri

Reçine takı yapımı malzemeleri işte bu kadar!

Reçine türleri nelerdir?

2 çeşit reçine satılmaktadır.

Kristal reçine: Bunlar, şeffaf görünümde olduğu için takı yaparken çok kullanışlı oluyor. İçine koyduğunuz her türlü obje görünüyor.

Renkli reçineler: Onlarda istediğiniz renklerde bulunuyor; opak bir görünümü var.

Takı yapımında en çok tercih edilen markaları da sunmuştuk size: 2 özel kristal reçine önerisi

Reçine nereden alınır?

Birçok hobi markette reçine satılmaktadır. Ancak hiç yorulmayım derseniz, internetten de rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Kristal reçine nerede satılır diyenler; hobi marketleri ziyaret edin. 🙂

Reçine takı nasıl yapılır resimli – evde

Reçinenin içerisinden bir kutu reçine ve bir kutu sertleştirici çıkıyor.

Reçine takı yapımı gösterimi için hazır mıyız?

reçine takı yapımı dersleri

Plastik bir bardağa 2 ölçü reçine, 1 ölçü sertleştirici dökün ve 5-6 dakika karıştırın.

5-6 dakika karıştırdınız mı? Hava kabarcıklarının yok olması gerekiyor.  Reçineyi BURADAN alabilirsiniz.

Bu arada, ölçü ve karıştırmak için tahta çubuklar, reçinenin içerisinden çıkıyor.

Bir çift eldiven de yine kutuda yerini almış; onları da kullanabilirsiniz.

Kristal reçine

Artık silikon kaplara ihtiyacımız var. Buz kalıbı, bile olabilir. Kalıpların içine istediğiniz objeleri yerleştirin. Unutmayın, transparan reçine, bu objelerin görünmesini sağlayacak.

Takı yapmak için silikon kalıpları BURADAN alabilirsiniz. En güzel tarafı kalıplar sararma yapmıyor.

Son olarak, karıştırdığınız reçineyi kalıplara boşaltın.

24 saat boyunca bekletin; silikon kalıplardan rahatça çıkacaktır.

Kristal reçine uygulaması, bu kadar kolay!

Reçine takı nasıl yapılır resimli uygulamaları görmek, bir fikir oluşmasına yardımcı olmuştur.

Reçine ile yapılan takılar

Kristal reçine uygulaması

Böyle küçük boncuklar kullanarak anahtarlıklar yapabilirsiniz. Reçineye ne kadar güzel objeler yerleştirirseniz, o kadar şık sonuçlar alırsınız.

Reçine ile takı yapımı

Reçine takı yapımı teknikleri, sizin yeniliklerinizle şekillenecektir. Yazılı kağıtlar, kullanabilirsiniz. Ancak gazete kağıdı pek uygun olmuyor; biraz silik duruyor.

Reçine ile yapılan takılar

Reçine takı yapımı kolay

Bu yüzükler için özel kalıpları satılıyor.

Reçine kolye yapımı

Reçine takı yapımı teknikleri

Küçük kozalakları nasıl buldunuz? Anne sütünden kolye yapmak ister misiniz? Gerçekten harika oluyor. Anne Sütü Kolyesi yazımızdan yapılışını öğrenebilirsiniz.

Reçine takı nasıl yapılır evde?

Reçine takı yapımı resimli olduğunda, çok güzel fikirler alıyoruz. Böyle bir fikir , hiç aklınıza gelir miydi? Artık kuru boyaların uçlarını açtıktan sonra atıklarını biriktiriyoruz. 🙂

Reçine takı yapımı

Reçine takı yapımı, kolye

Reçine takı yapımı, anlatımlı haliyle çok kolay öğreniliyor.

Reçine takı yapımı anlatımlı

Peki reçine takı fiyatlarından haberiniz var mı? Ortalama 50 lira gibi bir rakama satılıyor. Siz de, bu çalışma ile ev ekonominize katkıda bulunabilirsiniz. Çalışmalarını sosyal ağlarından satışa çıkaran bir çok insan var artık.

Resin kolye yapımı

Reçine takı yapımı limonata

En güzellerini sona sakladım. 🙂 Bunlar da reçine takı yapımı limonata çalışması, olarak geçiyor. Kalıpları satılıyor ama bulmanız zor olabilir.

Reçine takı kalıpları

reçine takı kalıpları

Buz kalıbı kullanmak zorunda değilsiniz. Reçine takı kalıbı da kullanabilirsiniz. Onlar da satılmaktadır.

reçine takı kalıbı

Reçine takılar yapmak, belki de bu kalıplarla daha zevkli olabilir.

Reçine takı yapımı malzemeleri

Yüzük kalıpları da, işinizi kolaylaştıracaktır.

Kristal reçine fiyatı nedir?

Markalara ve gramına göre reçine fiyatı değişiyor. 20 lira gibi bir rakama satılıyordu. Ancak bir hobi programında reçine(resin) kolye yapımı gösterilince, fiyatlar biraz fırladı. 🙂

Reçine takı yapımı dersleri için iyi bir başlangıç oldu. Sizden de yeni fikirler bekliyoruz.

Yazar Tuba

BANA SIK SIK SORUYORSUNUZ. GEREKLİ MALZEMELERİ ALABİLECEĞİNİZ YÖNLENDİRMELERİ (LİNKLERİ) YAZILARIMDA BELİRTTİM. İSTEYENLER ORADAN TEMİN EDEBİLİRLER. HEPİNİZE SEVGİLER... :)

171 Yorumlar

 1. Reçine kalıplarını nereden aldınız? Ben 1 hafta beklettigim halde elime aldıgımda hafifçe yapışıyor. verniklemek zorunda kalıyorum. O zamanda iz kalıyor.

  • Merhaba Asuman Hanımcığım,
   Kalıpları birçok farklı yerden aldım ve böyle bir sonuçla karşılaşmadım. Kalıpların mutlaka silikon olması gerekiyor. Bazı reçineler çok daha geç kuruyor. O yüzden kullandığınız reçinenin yapısından olabileceğini düşünüyorum. Bir markanın reçinesi 48 saatte ancak kuruyor. Reçineyle sertleştiriciyi çok iyi karıştırın. Hiç hava kabarcığı kalmasın. Buna rağmen sonuç değişmezse başka bir markanın reçinesini alabilirsiniz.“Kristal reçine markaları” yazıma göz atarsanız, marka önerisinde de bulunmuştum. Sevgilerimle. 🙂

  • Merhaba asuman hanım bende hobı olarak recıne takısıyla ugrasıyorum. Sızınde bana onerecegınız kalıp varmı acaba

 2. merhaba. silikon kalıpları kendimiz yapabilir miyiz?

  • Merhaba Hatice Hanımcığım, silikonu evde rahatlıkla yapabilirsiniz. Ben de çok güzel bir deneme yaptım. En kısa zamanda sizinle paylaşacağım. Takipte kalın. Sevgilerimle. 🙂

 3. Yüzük kalıbını nerden aldınız acaba

  • Ben internetten temin ettim. Birçok satış sitesinde var Ayşe Hanımcığım. Hobi marketlerde de görmüştüm, rahatlıkla bulabilirsiniz. 🙂

 4. Merhaba..Kolye ucu yaparken metal ucu ne zaman ve nasıl takıyoruz?

  • Merhaba Güliz Hanımcığım, reçine takı iyice kuruduktan sonra bir tığın ucunu ısıtarak delebilirsiniz. İnce uçlu silikon da aynı işi görecektir. Sonra hazır bulunan takı aparatlarını istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

 5. Merhabalar bir şey sormak istiyorum. Ben normal kokulutaş sabun kalıbı aldım reçine döktükten kurudu vs ama silikona döktüğüm taraf buğulu oluyor ne kadar şey denediysem olmadı nedeni nedir?

  • Merhaba Ayşe Hanımcığım,
   Reçineyle sertleştiriciyi çok iyi karıştırmak gerekiyor. Hiç hava kabarcığı kalmasın. Reçineyi dökmeden önce kalıba bir kaç damla kolonya püskürtün. Bir de öyle deneyin lütfen. Kolay gelsin. 🙂

 6. Tuba hanım ben çok sevdim bu kristal reçine işini, yeni gördüm, malzemelerinin hepsini nerden nasıl temin edebilirim acaba önerebildiğiniz bir yer var mı

  • Merhaba Yeliz Hanımcığım, sizinle yepyeni hobiler paylaşmaya çalışıyorum. Reçine çalışmasını sevmenize ayrıca mutlu oldum. Bütün hobi marketlerde reçine satılmaktadır. İnternet üzerinden de kolayca temin edebilirsiniz.
   Şu an için size marka ya da alışveriş yapabileceğiniz bir yer öneremiyorum. Ama benden özellikle marka önerisi isteniyor. En kısa zamanda bu konuda bir projeye girişmek istiyorum. Sevgilerimle. 🙂

 7. Merhabalar bende kristal reçine ile kolye ucu yaptım ama üstte kalan kısmı özellikle kenarları tırtıklı oldu ne ile düzeltebilirim birde içine canlı çiçek koymuştum çiçeğin rengi grilesti, kuru çiçek koysam yine renk değişir mi teşekkür ederim iyi akşamlar

  • Merhaba Sultan Hanımcığım,
   Reçineyi dökmeden önce kalıbın dibine spreyli bir şişeden kolonya fışkırtın, reçineyi döktükten sonra da aynı işlemi reçinenin üstünde tekrarlayın. Buna rağmen yüzeyde kabarcık ve tırtıklar kalırsa bir çakmağı yakarak reçinenin üzerinde gezdirin. Hepsi düzelecektir.
   Başarılı çalışmalarınız olsun, sevgiler. 🙂

 8. Reçine işi tamam da kalıplar konusunda temin sıkıntısı yaşıyorum. Özellikler bir isim vermeniz mümkün mü internetten?

  • Seher Hanımcığım,
   Ürünleri nereden temin ettiğim sık sık soruluyor. Yeni bir çalışmaya başladım. Kendi kullandığım ve en çok memnun kalınan ürünlerin markalarını ve nereden alabileceğinizi paylaşıyorum artık. Şu an yeni silikon kalıplar getirttim. Memnun kalırsam sizinle paylaşacağım. Takipte kalın, sevgilerimle.

 9. Merhaba bende reçineyle kolye yapmak istiyorum fakat birkaç sorum olacak; kristal reçine malum şeffaf biraz renklendirmek istesek ne tür bir boya yada sedefli yapmak istesek nasıl bir ürün kullanmalıyız?

  • Merhaba Cansu Hanımcığım,
   Opak(beyaz) reçineyle çalışıp kalıptan çıkardıktan sonra akrilik boyayla istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Ya da renkli transparan reçine temin ederseniz, onların da zaten farklı farklı renkleri var.
   Facebook sayfamızdan da bizi takip edebilirsiniz. Mutlu pazarlar. 🙂

   • Tuba hanım kırmızı silikon kalıbı nereden temin edebilirdim. bombe vermek istiyorum elimdeki kolye kalıbım ile tam bombe olmuyor

 10. Merhabalar peki bunun içine sıvı renkli bir şeyi mesela anne sütü nasıl katabiliriz

 11. merhaba, yaptığım kolyeler mat oluyor nasıl canlı gözükmesini sağlayabilirim? kolonya ile denedim ilk sürdüğümde canlı oluyor ama bekledikçe tekrar matlaşıyor, başka bir yolu var mıdır?

  • Kullandığınız reçineyle alakalı olabilir Merve Hanımcığım. Öyle bir şikayet almadım. İsterseniz başka markaları deneyin. Bir de reçinenin içine koyduğunuz objenin renklerinin canlı olmasına dikkat edin. Reçineyi kalıba çok fazla dökerek kalın bir form elde etmeyin. Ne kadar kalın çalışırsanız o kadar buzlu bir görünüm elde edersiniz. Sevgiler. 🙂

 12. Reçine torna işlemine uygun mu. Sertlik derecesi nasıl. Parçalanması olurmu

  • Merhaba Ali Bey,
   Kullandığımız reçineler daha çok hobi alanında kullanılıyor. Torna işi için kullanılabilir mi, inanın hiç bir fikrim yok. 🙂

 13. Merhabalar yorumların arasında tuba hanım tam benim arastirdigim konuyu sormuş son zamanlarda anne sütü ve bebeğin saçıyla çok güzel takılar yapılıyor. sormak istediğim biz bu takiyi reçine ile yapabilirmiyiz sıvı ile yani süt ile birleşiminde bir sıkınti olurmu cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum

 14. Merhaba 🙂 reçine yüzük kalıbını nereden alabilirim acaba? yurtdışı sitelerinde buldum ama gelmesi uzun zaman alır. yurt içinde edinebileceğim nereler vardır acaba?

 15. Yaptığımız kolye yüzük vs yaptıktan sonra dolapta mı yoksa normal dışarda mı bekletilmeli

 16. Merhaba bugün reçine ile takı çalışmamda ilk denememi yaptım fakat canlı çiçek kullandığımda çiçek yapraklarının rengi değişti. Böyle bir şey ile karşılaştınız mı? Bir de eldiven kullanmama rağmen elime bulaştı çıkarmanın kolay bir yolu var mı 🙂

  • Gizem Hanım,
   Bitkilerin renginde bir miktar solma olabiliyor. Mümkün olduğunca canlı ve koyu renkli bitkileri kullanmaya çalışın. Bir de reçine markasıyla alakalı olabiliyor.
   Reçineyi elinizden çıkarmak için limon kolonyası ve aseton kullanın.

 17. Tuba Hanım, malzemeleri alabileceğimiz bir yere yönlendiremez misiniz? Bir hobi marketten reçine almıştım ve hiç memnun kalmadım.

 18. Yaptigimiz kolyeyeye zinciri nasil takicaz. yani ucunu nasil monte edicez recine kolyenin ucuna acaba.

  • Nesli Hanım,
   Bir tığın ucunu ocakta ısıtın ve reçine kolyeyi istediğiniz yerden delin. Böylece kolye ucunu kolayca takabilirsiniz ama reçinenin iyice kuruduğundan emin olun.

 19. Tuba hanim reçine taki kalibini nereden temin edebiliriz acaba.

 20. Reçine takı yapımını çok güzel anlatmışsınız Tuba Hanım. İlk denemem de başarılı oldum. 🙂

  • Çok sevindim Derya Hanımcığım. Daha yaratıcı ve başarılı çalışmalar yapabilmeniz ve belki de ek gelire dönüştürebilmeniz ümidiyle. 🙂

 21. Merhaba reçine bilezik yapmak istiyorum fakat kalıp bulamadım henüz.Nereden satın alabileceğime dair bir tavsiyeniz var mı?

 22. tuba hanım merhaba. ben deniz dalga görüntüsü elde etmek istiyorum ama bir türlü böyle bir silikon kalıp bulamadım. ancak yurt dışında var. sizin bildiginiz bir yer varmı acaba yardımcı olurmusunuz. saygılar

  • Merhaba, ülkemizde de deniz dalga temalı bir çok silikon kalıp bulunuyor.İnternet sitelerinden biraz araştırırsanız bulabilirsiniz.

 23. Merhaba. Ben de denedim fakat reçine donduğunda içinde baloncuklar kalıyor. Baya da uzun karıştırdım yavaş yavaş. Bu baloncukları nasıl giderebilirim tamamen pürüzsüz olmasını istiyorum. Belki reçinedendir diye başka reçine ile de yaptım ama onda da baloncuklar oldu. Lütfen cevaplarsanız sevinirim.

  • Ayşenur Hanım, reçine ve sertleştiriciyi en az 5-6 dakika boyunca ara vermeden karıştırın. Reçineyi kalıba dökmeden önce spreyli bir şişeden kalıba 1-2 kez kolonya fışkırtın. Karışımı kalıba döktükten sonra aynı işlemi bir kez de üstüne tekrarlayın. Hava kabarcığı oluşmayacaktır. Mutlu pazarlar. 🙂

 24. Merhabalar Tuba Hanım. ben denedim kızımın resmini yaptım. resmi dağıttı ama normal şartlarda gayet güzel oldu. ben reçine yüzük kolye kalıplarını türkiyedeki sitelerden bulamıyorum, hep yurt dışındaki sitelere yönlendiriyor. Siz de reçine takı kalıbı var mı ya da bildiğiniz bir site var mı?

 25. Tuba Hanım, yukardaki kırmızı silikon kalıpları nereden temin edebilirim hobi marketlere baktım bulamadım lütfen yardımcı olurmusunuz

 26. Tuba hanim facebook sayfanizin ismini yazarmisiniz sizi takip etmek isterim.Eğer varsa instegram safanizin ismini yazarsaniz memnun olurum.

 27. İyi günler bir sorum olacaktı acaba anne sütü kolye yapmak için de bu şekilde mi yapılır içine bir miktar süt karıştırıp dondursak olur mu bir fikriniz var mı? Ve bu silikon kalıpları nerden bulabilirim acaba?

  • Serengül Hanım, bu soru bana o kadar çok soruldu ki. 🙂 Reçinenin içine anne sütü konularak iyi bir sonuç elde edilemiyor. Önümüzdeki haftalarda en ince ayrıntısına kadar tarifi veriyor olacağım. Lütfen takip edin.
   Silikon kalıpları bütün hobi marketlerde bulabilirsiniz. İnternet üzerinden de temin edebilirsiniz.

   • Tuba hanım gerçekten çok sevinirim tarifini paylaşırsanız açıkçası el becerisi çok iyi olan biri değilim ama anne sütü kolyeleri çok beğendim ve kızıma kendi ellerimle yaptığım bir hatıra bırakmak çok istiyorum. araştırırken sizin paylaşımlarınızla karşılaştım aklıma takıldı sorayım dedim. nasıl yapıldığını sonucu paylaşırsanız inanın o kadar çok mutlu olurum ki takipteyim ve sabırsızlıkla bekliyorum

 28. Reçine ile takı yapımını sizden öğrendim ve sonuç çok başarılı oldu Tuba Hanım. Teşekkür ederim. Yaptığım çalışmaları görmenizi çok isterim.

  • Çok sevindim Helin Hanım. Çalışmalarınızı facebook sayfamıza gönderirseniz yayınlayabiliriz. Hepinizi facebook sayfamıza davet ediyorum. Sevgilerimle. 🙂

   • Slm tuba hanım nasılsınız . bende hobı olarak recıne ıle takı yapıyorum. turkıyede slıkon kalıp alacagım bı yer yok yurtdısından sparıs ettım turkıyede temın edebılecegm bır yer varmı acaba. Tesekkurler

    • Merhaba, çok teşekkür ederim. Türkiye’den sizi yönlendirebileceğim bir web sitesi henüz yok. Çeşitli aksaklıklar yüzünden faaliyete geçiremedik. Böyle bir yerle birlikte çalışıp sizlere güvenli hizmet sunmayı ben de istiyorum. Reçine takı yaparken silikon buz kalıplarını bile kullanabilirsiniz. Yine derin olmayan sabun kalıpları da işe yarıyor. Bu kalıplar artık hemen her yerde var. Marketlerden, hobi malzemeleri satan her yerden bulabilirsiniz. Sevgiler. 🙂

 29. Tuba hanım iyi geceler
  Reçine markalarından önerebileceğiniz marka var mıdır? Sizin önerdiğiniz markadan almak isterim. Ve sizin aldığınız yerin adresini verseniz oradan alsak.

  • Merhaba Aysun Hanım, “Kristal Reçine Markaları” yazımda reçine önerilerine yer verdim. Bunlardan kullanabilirsiniz. Hobi malzemelerini düzenli olarak satın aldığım bir yer henüz olmadığı için sizleri de yönlendiremiyorum. En kısa zamanda böyle bir çalışma yapmak ve sizlere sunabilmek ümidiyle. 🙂

 30. Merhaba ben rich renkli reçinesini aldım. Kalıplı yaptım 24 saat sonra çıkarttım. Pürüzsüz oldu fakat plastik gibi. Normalimi böyle yoksa ben mi bir yerde hata yaptım? (Ben cam gibi olduklarını düşünüyorum)

  • Renkli reçineler daha opak bir görünümde olur. Eğer takı yaparken parlak ve cam gibi bir görüntü istiyorsanız, kristal reçine kullanmanız gerekir.

 31. Günaydın Tuba hanım
  Bir paket reçineden kaç tane kolye veya bileklik çıkıyor 😉

  • Günaydın Serpil Hanımcığım, bir paketin hepsiyle takı yapmayı denemedim hiç. Sizin için bir deneme yapıyım. 🙂 Yalnız kalıplar küçük olduğu için bir kutudan bol bol reçine takı çıkar.

 32. İYi akşmlar Tuba hanım evde takı denemesi yapmaya başladım; fakat üstü cam gibi altı bugulu oldu. kalıp olarak buz kalıbı kullandım. hobi merkezinden aldıgım marka RICH 100 KAT CAM VERNİK buldum dogrusu bumu acaba. Bana yardımcı olur musunuz. İstanbulda yaşıyorsanız kurs veriyormusunuz? tşk ederim.

  • Aliye Hanımcığım, reçine kullanmanız gerekiyor. Kristal ya da renkli reçineler var. Vernik kullanmayın. Eğer cam görünümünde bir takı istiyorsanız kristal reçine, içi görünmeyen renkli takılar yapmak istiyorsanız, opak reçine kullanın. Silikon herhangi bir kalıp kullanabilirsiniz. Kalıpları ağzına kadar doldurmayın, biraz ince formda olsun.
   Şu an kurs verme gibi gibi çalışmamız yok. Sevgiler. 🙂

 33. merhaba tuba hanım benimde çok ilgimi çeken bir iş reçine takı çalışması. bu malzemelere bakıyorum bazıları su gibi duru bazıları hafif puslu. ben su gibi olması için nasıl bir malzeme yada yöntem kullanmalıyım.

  • Fatma Hanım merhaba,
   Su gibi duruyor dediğiniz takılar, kristal reçine ile yapılıyor. Şeffaf olduğu için içine istediğiniz bir objeyi yerleştirebiliyorsunuz. Satın alırken kristal, şeffaf reçine diyerek isteyin ve reçine takılarınızı yukarıda anlattığım gibi hazırlayın. Mutlu kalın. 🙂

 34. tariflerinize bakarak reçineden kolye yaptım. süper oldu. ek gelir elde etmek isteyenlere çok güzel öneriler sunuyorsunuz. emeklerinize sağlık.

  • İşte benim tam olarak yapmak istediğim de bu Gülümser Hanım. Fikir alabiliyorsanız, gelire dönüştürebiliyorsanız ne mutlu bana. Mutlu bir hafta sonu diliyorum. 🙂

 35. Tuba hanim merhaba kendime ek is olarak biseyler arastiyorum ve sizin yorumlarinzla karsilastm, cok ilgimi cekti. ben seramik mezunuyum bu tarz seylerden uzak sayilmam …recine kalip isinden birazda olsa anlarim ama ilk olarak ne yapmak gerektigini bilmiyorum malzemeleri urunleri nasil temin ederim bana yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Merhaba Özlem Hanım,
   Yukarıdaki yazımda reçine ile takı yapımını anlattım. Reçine takılar çok seviliyor. Satın almak isteyenler de epeyce var. Eğer takı yapmayı düşünürseniz, yukarıdaki bilgiler size esin kaynağı olacaktır. Şu an için sadece bir kristal reçine temin edip, silikon buz kalıplarına döküp istediğiniz objeleri de yerleştirerek başlangıç yapabilirsiniz. Reçinenin nasıl hazırlanacağını da anlattım zaten.
   Ben reçine ve diğer kalıpları alabilmeniz için kendi alışveriş yaptığım siteleri size de önermek isterim. Fakat şu an bu malzemeler bulunmuyor. En kısa zamanda sizlere sürpriz yapacağım ve ürünleri temiz edebileceksiniz. Takipte kalın. Sevgilerimle. 🙂

 36. Merhaba Tuba hanım çok güzel bir çalışmanız var, benim ilgimi çekti, tek merak ettiğim reçine takılar hazır olduktan sonra neyle delik açılır asmak için? İlginiz için teşekkür saygılar

  • Merhabalar, sitemizdeki görseller bana ait değil. Ben de çeşitli çalışmalar yapıyorum ve sizlerle paylaşıyorum; ancak çok daha fazla fikir sunabilmesi adına alıntılara ve sizlerden gelenlere de yer veriyorum. Yani görselller hepimizin ortak emeği. Beğeniniz beni mutlu etti. 🙂
   Bir tığı ısıtın ve reçineyi istediğiniz yerden delin. Zaten çok kolay oluyor. Kolay gelsin.

 37. Kristal reçine ve hardener karıştırıp yaptım ama hala donmadı. nerdeyse 1 gün olacak jöle kıvamında ele yapışıyor hala 🙁 yardımcı olurmusunuz

  • Elif Hanımcığım, yukarıda da belirttim. Reçineden 1 kutu reçine ve 1 kutu da sertleştirici çıkıyor. Sadece bunları kullanın. Ayrıca bir sertleştiriciye ihtiyacınız yok.

 38. Merhaba Tuba hanım bende evde reçineyle takı yapmayı denıyorum 24 saatte kuruyor ama alt koseler biraz daha yumusak oluyor, bunun ıcın ne yapmalıyım? 24 saat donduktan sonra 2 saat dolapta bekletsek nasıl olur?

  • Hatice Hanımcığım, reçineyi kalıba çok kalın dökmeyin. Yani kalıbı ağzına kadar doldurmayın, başından biraz eksik kalsın. Bu şekilde 24 saat içinde çok güzel kuruyor. Buzdolabında bekletmeyi hiç denemedim.

 39. Merhaba anne sutu kolye yazinizi okudum faaliyete geciricem insallah ama saci recinenin uzerine nasil yerlestirebiliriz acaba? Bir kac deneme yaptim ama sac cok cabuk dagilip verdigimiz sekil bozuluyor

 40. Sizi tebrik ediyorum. Kadınları her alanda görmek beni mutlu ediyor. Evde boş oturup gereksiz ve insanlara hiç bir şey vermeyen programları seyretmektense, bir şeyler üretip kendisine çevresine faydalı olmak insana yaşadığını hissettirir.

 41. Iyi aksamlar bende malzemeleri aldim yapmak istiyorum ama kolye uclarina nasil kanca takilacak yardimci olur musunuz simdiden tesekkürler

  • Kader Hanım, bir tığı ocakta ısıtın ve reçineyi delerek ip geçirin ya da deldiğiniz yere kanca vida takarak da de yapabilirsiniz.

 42. Reçine takılar harika görünüyor. Ben de yapmak istiyorum.

 43. Merhaba, kiz arkadasima recine kolye yapmak istiyorum. Malzemeleri alsam tek seferde yapmak zorunda oldugum icin bilen biriyle yapmak en dogrusu bunu yapabilcegim bir yer var mi bildiginiz? Yer istanbul avrupa. Iyi gunler

 44. Merhaba Tuba hanım.Her insanın parmak kalıbı farklı. Yüzük kalıpları her numaradan ölçüden var mi.

 45. Epoksiyi nasıl renklendirebiliriz aceba tuba hanım. cam boyası sabun boyası vs. denedim tavsiyeler üzerine fakat donma gerçekleşti fakat katılaşmadı esnek bir yapıda kaldılar. Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Merhaba Sinan Bey,
   Reçineyi renklendirmek için cam boyası, sabun boyası ve epoksi boyaları da kullanabilirsiniz. Yalnız boyayı fazla katmış olabilirsiniz. Çöp şişin ucunu boyaya batırın ve reçine karışımını boyalı çöğ şişle karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız reçine 1 hafta boyunca tam katılaşmadan lastik görüntüsünde olabilir; ama bir haftada formuna ulaşması lazım. Buna rağmen olmuyorsa reçine ve sertleştiriciyi benmari usulü ısıtın ve boyanızı öyle ekleyin.

 46. Merhaba Tuba hanım ben de reçineden kolyeler yapıyorum ama bazılarında puslu bir görüntü bazılarında ise on dakikka karışrırıp on dakika dinlerdirsemde hava kabarcıkları oluşuyor çakmakla yaktığımız halde kuruyunca kötü bir görüntü oluyor birşeyleri yalnış mı yapıyorum acaba fikir verirseniz sevinirim . Teşekkürler

  • Merhaba, hangi marka reçineyi kullandığınızı bilmiyorum. Her markanın reçine ve sertleştirici karıştırma oranı değişiyor. Reçinenin üzerinde yazan oranlara göre bir karışım hazırlayın. Uzun uzun aynı yöne doğru karıştırarak kalıplara dökün. Buna rağmen kabarcıklar oluşuyorsa ki bazen havalar serin olduğunda reçinelerin kıvamını tutturmak zor oluyor. O zaman da benmari usulünü deneyebilirsiniz. Reçine ve sertleştiriciyi benmari usulü eritin ve dipten yavaş yavaş karıştırın. Kalıplarınıza dökün.

 47. merhaba tuba hanım bu reçineler fenolik yani fenolformaldehit reçine midir?

 48. Merhaba Tuba hanım ;Size danismak istedigim konu recinemin olcusunu yanlis uyguladim donmadilar. bu kaliplari temizlemek icin bana sunabileceginiz bir yontem var mi? Simdiden ilginiz icin tesekkur ederim.

  • Merhaba Yasemin Hanımcığım,
   Ben denemedim ama reçine kurumadan üzüm sirkesiyle silindiğinde temizleniyormuş. Umarım işinize yarar. 🙂

 49. Merhaba bende reçine takı yapmak istiyorum kalıpları nereden alabilirim

 50. Hayal amigurumi

  Merhaba ben de recine ile silikon kalıp kullanarak yeni yeni denemeler yapiyorum ama kuru cicekler yüzeye çıkıyor. Ne yapmam lazım? Yapraklar koyduğum yerde kalmiyor. Teşekkür ederim

  • Kalıba reçineden ince bir tabaka halinde dökün ve kuruması için ertesi güne kadar bekletin. Ertesi gün kuru bitkinizi donmuş reçineye yerleştirin ve kalan reçineyi de üzerine dökün.
   İkinci bir yöntem ise yine kalıba bir miktar reçine dökün. Kuru bitkiyi diğer reçine karışımında ıslatın ve öyle kalıba yerleştirin. Bitkiyi yerleştirdikten sonra reçinenin kalanını da kalıba boşaltın. Her iki yöntem de çok iyi sonuç veriyor.

 51. ben bu işi yapmadım sevgilime hediyelik yapacağım. epoksi biraz kalın olacak. yaklasık 15 santim kadar. ben bu miktarda bir epoksiyi slikonda değilde plastik kapta kurutabilirmiyim onu merak ettim

 52. Reçine 5 cm üstüne çıkınca korkunç derecede ısınıyor. 15 cm olunca üstüne su döksen kaynatır. Katışım reaksiyona sebep oluyor donarken ısı üretiyor dikkatli kullanın plastik eriyebilir ısıdan. Çok kalın yapmayın veya aşama aşama döküp kalınlaştırın

 53. Vildan samaylıoglu

  Merhaba. Ben de yeni basladım reçine takı yapmaya. Bazı çiçekler kuruyunca rengi değişiyor. Bir arkadasıma gonderdim. 1 tanesi kolye erimiş. Sebebi nedir acaba? Iyi donmamış olabilir mi?

  • Bitkiye saç spreyi sıkıp karanlık bir yerde bekletirseniz çabucak kuruyor ve rengi de solmuyor. Reçine kolye için ölçüsünü tam tutturabildiniz mi bilmiyorum. Yoksa herhangi bir aksaklık olmuyor.

 54. Merhaba sizden ilham alarak bir kaç hediye yapmak istedim. bitkilerde başarılı oldum ama fotoğraflı kolye yapmayı deneyince kötü oldu. Metale fotoğrafı yapıştırıp üzerine reçine döküyorum ama yanlardan reçine fotoğrafın altına girip ıslak bir görüntü veriyor. Nasıl yapıştırabilirim ve neyle yapıştırmalıyım? 🙋🏻‍♀️ Teşekkürler

  • Bazı fotoğrafların kağıt kalitesi böyle sorunlara neden olabiliyor. Dekopaj tutkalını kullanacağınız fotoğrafın ters tarafına sürün ve kolye ucuna yapıştırın. Şeffaf oje de kullanabilirsiniz. Özellikle fotoğrafın dış kısımlarına tutkal gelsin ve yapışsın ki, reçine dökümü yaptıktan sonra altına geçmesin. Sonra üzerine hazırladığınız reçineyi dökebilirsiniz. Kolay gelsin. 🙂

 55. Merhaba Tuba hanım çıkan kalıntı kolyeye basıl dönüştürüyorsunuz yani zincir kısmını ve kolye başını nasıl yapıyorsunuz

  • Reçine kolyeyi hazırladıktan sonra bir tığ ya da iğneyi ısıtarak kolye aparatlarını takabilirsiniz ya da yapıştırabilirsiniz. Ayrıca madalyon şeklinde hazır kolye aparatları var. Reçineyi kolye ucuna dökerek de çalışabilirsiniz.

 56. Merhaba iyi geceler, bende reçineden takılar yaptım ama sarardı. bunun sebebi nedir acaba yada sararma yapmaması için ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler

  • Kullandığınız reçineyle alakalıdır. Bazı reçineler maalesef sararıyor. Bazen de kullandığınız kalıplar da sararmaya neden olabiliyor. Sevgiler. 🙂

 57. Hangi marka kristal reçine tavsiye edersiniz

 58. 100 kat vernigi hicbir işlem yapmadan direk kullaniyormusunuz

  • Elbette. Kutunun üzerine yazan oranlara göre sertleştiriciyi ve reçineyi karıştırarak kullanabilirsiniz. Biliyorsunuz her ikisi de aynı kutudan çıkıyor.

 59. İyi geceler ben çift taraflı yapmak istiyorum reçine kolye. bir tarafı fotoğraf diğer taraf saç olsun nasıl yapabilirim acaba yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhaba, kolye aparatanızın alt kısmına fotoğrafı yerleştirin ve üzerine dekopaj tutkalı sürün.Daha sonra anne sütü ya da boya eklenmiş reçine karışımını dökün. Kuruduktan sonra saçı dekopaj tutalıyla yapıştırın. Son kat olarak da reçine karışımınızı (reçine-sertleştirici) dökün. Aslında çok kolay. Biraz yaratıcı olmak ve deneme yanılma yöntemi uygulamak gerekiyor.

 60. Slikon kalıplari işaret ettiğiniz sitedeki kalıplar büyük kalıplar. Resimde gösterilen gibi tek kalipta bir kaç küçük kolye modeli olan silikon kalıplari nereden alabilirim. Ayrıca yüzük kalıplari nerede yazmissiniz ama ben bulamadım şimdiden teşekkürler.

 61. Merhaba ben reçine madalyon kolyenin icine çorek otu koymak istiyorum. kararma olur mu acaba?

 62. Merhaba, kalıp silikon olmak zorunda mı? Porselen veya camı kalıp olarak kullansak olur mu?

  • Olmaz Özge Hanımcığım çünkü kalıplar silikon olmayınca esnemeyecek ve içerisinden reçine çıkmayacaktır. O yüzden kalıpların mutlaka silikon olması gerekiyor. Sevgiler. 🙂

 63. Merhaba,
  Reçine ile yaptığım kolye uçlarını kalıptan çıkarınca kenarları çok keskin oluyor.Bunu nasıl düzeltiyorsunuz?

 64. Iyi geceler tuba hanim. size bir sorum olucakti. Ben kelebek kanatlarindan reçine küpe yapmak istiyorum. Kanatlara uygun kalıp yok. Yapimi ile ilgili videoda bulamadım. Bu kanatları kalıpsız nasıl recineye hapsedebilirim?

  • Kanat şekli elde etmek istiyorsanız mutlaka bir kalıba ihtiyacınız olacaktır. Daha düz kalıplara dökerek kanat şeklinde olmadan, kanatları hapsederek reçineden görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayırca kanat kalıplar var, ben görmüştüm. Vakit bulabilirsem sizlere bir yazımda da silikon kalıp yapmayı anlatmak istiyorum. Sevgiler. 🙂

 65. Merhabalar. Recineye resim boyasi katabilir miyim?

 66. Selam, recine takı yapımını mutlaka denemek istiyorum. Anlattığınıza göre yapacağım. Sonucu mutlaka yazarım.

 67. merhaba ben silikon tabancasıyla kolye yaptım ama recine ile denemek istiyorum. ben engelliyim internetten aldım recineler ya boş geliyor yada cok az oluyor. bunları dışardan almaya kaksam nerden alabilirim ve nasıl bi recine almam lazım silikon kalıpta lazım yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

  • Merhaba Taner Bey, yukarıdaki yazımda kullandığımız malzemelere yönlendirme yaptım zaten. 100 kat vernikle yapıyoruz takıları. Kutunun içinde hem reçine hem de sertleştirici bulunuyor. Çok güzel sonuç aldık. Kalıp olarak da yine yukarıda belirttiğim silikon kalıpları kullanıyoruz. Değişik ve güzel kalıp şekilleri var. İstediğiniz kalınlıkta da çalışabilirsiniz. Umarım memnun kalırsınız. Kolay gelsin.

 68. Merhabalar ben reçine alıp denedim ama uzun 6 dk karistirmama rağmen kalıptan cikarttigimda çok minikte olsa bir sürü baloncuk olduğunu gördüm. Nedeni ne acaba?

 69. merhaba bende reçine takı yapmak istiyorum. henuz arastiriyorum ama kurutmak icin kullanilan makinayi merak ediyorum. adi nedir fiyati nedir??

 70. UĞUR BOZDOĞAN

  Tuba hanım, sitenizin ana sayfasında bir epoksi kolye var. İçinde dekoratif küçük meyve ve sebzelerin bulunduğu bir kolye. Acaba bu dekoratif ürünleri nereden bulabilirim? Lütfen bu işlerle ilgilenen hobi amaçlı siteler demeyin. Türkiye’de yok.. Aliexpress dahil her yeri aradım ama bulamadım. Eğer bir mağaza adı veya bir link ile bilgilendiirseniz memnun olurum.

  • Merhaba. Türkiye’de ben de henüz karşılaşmadım. Amazon.com’a “dekoratif meyve dilimleri” diye yazıp aratırsanız bütün meyvelere ulaşabilirsiniz.

 71. Merhaba ben reçine ve sertleştici almıştım. tarihi geçmemiş ama reçine donmuş ne yapabilirim? internette araştırdım bir çözüm bulamadım. şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Neriman Hanım,
   Hava şartlarından dolayı bazen reçine donabiliyor. Reçineyi benmari usulü eritin. Oda sıcaklığına geldikten sonra sertleştiriciyle karıştırarak kullananın. Kolay gelsin. 🙂

 72. Merhaba tuba hanım yaptıklarınızı çok beğendim tebrik ederim. Benim sorum şu; zincir takılacak aparatları nasıl ne zaman takabiliriz? Yani sonradan delik mi açmak gerekiyor yada reçine donmadan bir işlem yapılıyor mu çok inceledim ama bulamadım cevaplarsanız sevinirim. ❤❤❤

  • Merhaba Hacer Hanım, buradaki görsellerin bir çoğu alıntıdır. Sitemizde hepimizin emeklerine yer veriyorum. Sizlerden de çalışmalarını gönderenlerin görsellerine yer veriyorum.
   Bunun dışında reçine kolye iyice donduktan sonra ucunu ısıttığınız bir tığ ya da iğne ile kolye ucunu delebilirsiniz. Kolay gelsin.

 73. Merhaba
  Ben de birşey sormak istiyorum izninizle. Kuru yaprakların üzerine dökmeme rağmen yapraklar dibe batmadı ve yüzeyde kaldı. Bu neden olur ya da bunun için ne yapmak lazım. Teşekkürler.

  • Kalıbınıza biraz reçine karışımından dökün. Kuru bitkiyi de reçine ile ıslatın ve kalıba yerleştirin. Son olarak da üzerine yine reçineyi dökün (reçine derken setleştiriciyle karışımdan bahsediyorum). Çok güzel oluyor. 🙂

 74. Tuba hanım merhaba,
  Biraz araştırma yaptım reçine kolye yapımı ile ilgili. Kuru çiçeklerden bahsediliyor hep. Henüz kurumamış canlı çiçeklerden yapılabiliyormu acaba. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba Melike Hanımcığım,
   Kurutulmamış çiçeklerle yapılan reçine kolyeler pek güzel olmuyor. Bitki çok ince yapraklıysa solmuş gibi bir görüntüsü oluyor. Zamanla rengi sararabiliyor. Bazen de ilk başta çok güzel olsa da zamanla rengi inanılmaz soluyor. Bazı reçine markalarıyla güzel sonuç aldıklarını söyleyenler de var. Daha dayanıklı ve kalın yapraklı bitkilerle deneyebilirsiniz. Sevgilerimle. 🙂

 75. Tuba Hanım merhaba, kendi hazirladigimiz silikon kaliplara dokum yaptigimiz epoksi recinenin, kalibin acik kalan tarafin hava ile temas eden kismi gayet net ve canli ancak epoksinin silikon kaliba degdigi kisimlari puslu ve oldukca mat bir goruntude. Userine vernik attigimizda bu pusluk gitmekte ancak bu seferde vernik kurumamakta ve acik kalan bolge kadar net olmamaktadir. bu konuda bir deneyiminiz oldu mu? yardimci olur musunuz tesekkur ederim.

  • Merhaba, kalıba değen kısımlar matsa sorun kalıptan kaynaklanıyor. Bu sorunu yaşayan kişiler kalıplarını değiştirerek çözüm buldular. Yine de başka marka reçineleri de deneyin. Sorun devam ederse kesinlikle kalıp kaynaklıdır. Kolay gelsin.

 76. Reçineyle ahşabı birleştirip kolye, yüzük vs yapıyolar daha çok hoşuma gidiyo. sevgilimin doğum günü için onlardan almak istiyorum. özel olur diye düşünüyorum. aslında kolye ararken açıklamalarınızı okudum. güvenebilceğim bi site yok sanırım. kendi başıma yapabilir miyim maliyeti nasıl olur? biraz yardımcı olsanız😊

  • Merhaba, yukarıdaki yazımda reçine kolye yapmanın tekniğini anlattım. Siz isterseniz ahşap aksesuarlara da reçine dökümü yapabilirsiniz. O zaman da çok şık oluyor. Evde kendiniz yapabilirsiniz tabii ki. Çok çok daha uygun rakamlara gelecektir.

 77. Merhaba tuba hanım…
  Ben yaklaşık 5 aydır epoksi ile uğraşıyorum. Denemelerim sonucunda birçok püf noktasını keşfettim. Yalnız ben yaptığın ürünleri zımparalayıp istediğim şekle ve inceliğe ulaştırmaya çalışıyorum. Zımparalama işleminden sonra parlatıcı kullanılması mat görünen kısımların düzelmesi gerekiyor. İnternette baya bi araştırdım ama nokta atışı bir parlatıcı bulamadım. sizin kullandığınız parlatıcı amaçlı bir materyal var mı (epoksi reçine harici)

  • Merhaba Erdi Bey, eminim sizden öğrenecek çok şeyimiz vardır. Reçine takıları parlatmaya ihtiyaç duymadım. O yüzden de denemedim. Zımpara sonrasında şeffaf tırnak cilacı(parlatıcı), reçine parlatıcısı ve pasta cilası ile çok iyi sonuç aldıklarını biliyorum. En güzel sonucu parlatma keçesinden alabileceğinizi düşünüyorum. Kolay gelsin.

 78. Merhaba, reçine kuruduktan sonra iğneli küpe aparatı yapıştırabiliyor muyuz kulağa takabilmemiz için. Yada çakmakla yaksak içine sokulan demir parçasıdır orada nasılsın kalıyor yapışma olmuyor sonuçta. Teşekkürler

  • Takı için kullanılan matkap uçlarıyla reçineyi delip takı aparatlarını vidalayabilirsiniz. Yapıştırdığınız zaman o bölgede bi matlık oluşabilir.

 79. Epoksi reçine ile kolye yapıyorum kalıba döktükten 24 saat sonra çıkartıyorum ama biraz yumuşak oluyor sebebi nedir yardımcı olurmusunuz?

  • Merhaba sertleştirici ve reçinenin oranlarına çok dikkat edin. Her markanın oranı değişebiliyor. Verilen ölçülere mutlaka uyun ve çok iyi karıştırın. Bazı reçineler daha geç saatte donabiliyor.

 80. Merhaba tuba hanim silikon kaliplarda epoksi kolye kupe yapiyorum fakat kenarlari orta noktalrina gore yuksekten kaliyor bunun nedeni nedir

  • Reçineyi kalıba döker dökmez kalıbı hafifçe bi sallayın. Hani kek yaparken kek harcını kalıba dökünce şöyle bi sallarız ya. Karışım kalıba iyi yerleşsin. Gerekiyorsa kürdan gibi bir çubukla düzeltin ki donduktan sonra en düzgün haliyle çıksın.

 81. Reçine takı yapımını sizden öğrenip kendime bir kolye yaptım tuba hanım. çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim.

 82. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.kullandığınız malzemeleri tekrar kullanmak için nasıl temizleriz peki.

 83. Merhaba cicekleri kurutunce sekilleri bozuluyor falan bunun onune gecebilecegim bir sey var mi acaba? nasil kurutmam gerekiyor, yardimci olur musunuz? simdiden tesekkurler.

  • Çiçekleri mümkün olduğunca dayanıklı olanlardan seçin. Çok ince yapraklılar çabucak bozulabiliyor. Çiçeğe uzaktan saç spreyi sıkın ve karanlık bir yerde kurutun.

 84. Merhaba Tuba hanım bende yeni basladim yapmaya. silikondan çıkardıktan sonra anahtarlik veya kolye için vidaları nasıl yerlestircem delik mi açmam gerekiyor. onu nasil acicam bilmiyorum. bilgi verirseniz sevinirim.

 85. Tuba hn.
  Benim recine kolyem guneslendikten sonra sarardı ve yüzeyi pürüzlü hale geldi. Içerisinde objenin hatırası var bu nedenle düzeltmek istiyorum cozdurup tekrar recine koyucam ama zarar vermeden nasıl cozeltebilirim acaba bir fikriniz var mı? Teşekkür ederim

 86. Tuba hanım merhaba.Kuru çicekleri temin edeceğim bir yer varmı. Birde koyduğum çicekler kururken yer değiştiriyor.

 87. Gültaç Akdeniz

  Delme işlemi nasıl oluyor kalıpları mı öyle yoksa sonradan ı deliyorsunuz

 88. Merhaba, reçineleri takı haline getirmek için nasil delik açtınız su an tek eksiğim bu yardımcı olursaniz sevinirim teşekkürler

 89. Mrb abla bu iş için özel yetenek lazım mı birde satabiliyormusunuz, bu ürünü kazancı varmı, ben hobi olarak değil ticari bir iş olarak düşündüm teşekkür ederim iyi çalışmalar

  • Merhabalar, özel yetenek istemez. Herkes yapabilir. Yaptıkça çok daha güzel şeyler şeyler çıkıyor ortaya.
   Satış konusu biraz da size bağlı. Tanıtımınızı iyi yaptırıp doğru adımlar atarsanız mutlaka geri dönüşleri de güzel olacaktır.

 90. merhaba bende bu işe başlamak istiyorum yazınızı okudum, çok teşekkürler, baya güzel yazmışsınız. bir şeyi merak ediyorum içine koyacağımız çiçek yaprak vs. illa kuru mu olmalı yoksa çanlı çiçek de koyabilir miyim?

 91. merhabalar,

  direk yurtdışına çalışıyoruz, imalat yapıyoruz.

  müşterimiz kıyafete dikilen reçine istemektedir, elips şeklinde

  görselini de gönderebilirim, yapabilir miyiz? bilgi almak istiyordum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.