Anasayfa / Kendin Yap / Mermer Efekti Nasıl Yapılır? | Cadence Mermer Efekti Sprey Uygulaması – Ahşap ve Tüm Yüzeylerde
Mermer efekti nasıl yapılır?
Mermer efekti nasıl yapılır?

Mermer Efekti Nasıl Yapılır? | Cadence Mermer Efekti Sprey Uygulaması – Ahşap ve Tüm Yüzeylerde

Mermer efekti nasıl yapılır? Mobilyaya mermer görünümü verme ve mermerleme tekniği nasıl yapılır?

Mermer görünümünde mobilyalar çok moda. Ahşapta mermer efektini görmek çok hoşunuza gidecek. Mermer görünümlü küçücük bir sehpanın bile fiyatı sizi çok şaşırtacak.

İlla yeni bir mobilya almak zorunda mıyız? Eski mobilyalarımızı yenileriz, bir de mermer efekti çalışırız. Bakın nasıl harika bir görünüme kavuşacak. 😊

Zor mu? Hayır, çok kolay ve çok da zevkli. Mermer efekti uygulaması için öncesi malzemelere göz atalım.

Mermer efekti boyama için malzemeler

  • Mermer efekti sprey boya
  • Boya
  • İnce uçlu fırça
  • Taş vernik

Mermer efekti nasıl yapılır?

Mermer doku efekt çalışmak için önce zemini istediğiniz renge boyayın. Mermerin zemininde hangi rengi görmek istiyorsunuz? Siyah, beyaz ya da puslu renkler mi?

Zemini rulo fırça yardımıyla iki kat boyayın. Kat aralarında 24 saat olsun.

Boyalarınızı BURADAN alabilirsiniz.

Rulo fırçanızı da BURADAN alabilirsiniz.

Bir kaba istediğiniz renklerden boşaltın. Beyaz, kahve tonları ve grileri kullanarak harika geçişler elde edebilirsiniz.

Hatta metalik renklerden de eklerseniz, çok canlı duracaktır. Boyaları birbiriyle karıştırmadan ayrı ayrı boşaltın. Göz kararı biraz da su ekleyin. Rahatça dokular oluşturabilelim.

Bir poşeti avucunuzun arasına alın poşete tampon yaparak boya almasını sağlayın.

Bu poşetle zemine tampon şeklinde patpatlama yaparak dokular oluşturun. Poşeti her renge ayrı ayrı batırarak yüzeye patpatlama şeklinde uygulayın. Geçişli dokular oluşturun.

Sıra geldi damarları oluşturmaya. Damarları oluşturabilmek için yine bir renk seçin. Gri ve siyah tonları seçebilirsiniz. Boyaya birazcık da glazing medium ekleyerek karıştırın.

İnce uçlu bir fırçayla elinizi hafif hafif döndürerek ince kıvrımlar, çizgiler oluşturun. Hani mermerlerde yol yol damarlar vardır ya. Bunları istediğiniz şekilde oluşturun ama birbirinden çok da ayrık durmasın ki bütünleşebilsin.

Glazing mediumu BURADAN alabilirsiniz.

Sonra da spreyli bir şişe ile damarlara hafif hafif su püskürtün. Suyu çok fazla sıkmayın. Tamamen kurumasını bekleyin.

Damarları oluşturabilmek için fırçayı BURADAN alabilirsiniz.

Ve artık sprey mermer efektini kullanmaya geldi. Sprey mermer efektini iyice çalkalayın. Mümkün olduğunca uzaktan püskürtün. Kesinlikle çok ve yakından sıkmayın. Bütün doğallığını kaybedecektir.

Uzaktan, hafifçe yarım ay şeklinde sıkarsanız, çok tatlı duracaktır. Mermer efekti verme sırasında birkaç mermer efekt boya rengini birden tercih ederseniz, çok daha güzel sonuç alabilirsiniz. Beyaz, siyah, altın ve gümüş renkleri var.

Sprey mermer efektini BURADAN alabilirsiniz.

Mermer görünümü yapılışı bu kadar! Sadece vernik kaldı. Eğer siz çok daha gerçekçi bir mermer görüntüsüne ulaşmak istiyorsanız, vernikten önce bir işlem daha yapabilirsiniz.

Şimdiye kadar yaptığım uygulamalar aşağıdan görünsün, mermerde dokular içinde görünür mü diyorsunuz? O zaman siz de yine yaptığınız uygulamalara uyacak bir renk seçin, biraz sulandırın ve rulo fırça yardımıyla tek kat boyayın. Bunu yapmak zorunda değilsiniz.

Mermer efekti yapma uygulamasının son aşamasına geçelim mi? Şimdi taş vernikten dökerek bir fırça yardımıyla objenizi cilalayın.

Taş vernik, mermer görünümünün parlak görünmesine ve uygulamalarınızın kalıcı olmasına yardımcı olacaktır.

Taş verniği kalın bir tabaka halinde sürün. Dileyenler 24 saat sonra ikinci kat verniği de uygulayabilirler.

Taş verniği BURADAN alabilirsiniz.

Verniği uygulamak için zemin fırçasını da BURADAN alabilirsiniz.

Cadence boyalarla mermer görünümü yapma uygulamamız bu kadardı.

Mermer efekti örnekleri

Mermer efekti uygulaması
Mermer efekti uygulaması

Mermer efekti masa ve sehpa gibi objelerde çok şık duruyor. Evde değişim yapmak istediğiniz objelerde rahatlıkla uygulama yapabilirsiniz.

Mermerleme tekniği nasıl yapılır?
Mermerleme tekniği nasıl yapılır?

Mermer efekti yapımı çok zevkli olduğu gibi uygun fiyata da gelecektir. Mermer görünümlü bir sehpa almaya kalksanız fiyatlar çok yüksek. Kendinizin ürettiği ve tasarladığı bir şeyden elde ettiğiniz zevki hazır aldığınız hiçbir eşyadan edinemezsiniz.

Mermer görünümü yapılışı
Mermer görünümü yapılışı

Mermerleme boyası bu alanda bize çok yardımcı oluyor. Mermer efekti cadence ürünleri kullanarak çok güzel sonuçlar alıyoruz. Sizler de deneyebilirsiniz.

Cadence mermer boyası sürdükten sonra sonucu beğenmezseniz, istediğiniz kadar değişim yapabilirsiniz.

Mermer görünümü verme
Mermer görünümü verme

Mermer efekti sprey uygulamalar sadece ahşapta değil, kumaş ve deri gibi daha birçok objeye de yapılabilir.

Mermer efekti masa
Mermer efekti masa

Beyaz mermer efekti seviyorsanız, zemini beyaza boyayarak uygulama yapın. Siyah mermer efekti için de zemin renginizi siyah seçin.

Mermer efekti sprey boya kullanımı çok basit. İlk kullanımda bile çok güzel sonuçlar alabilirisiniz.

Mermer efekti yapımı püf noktaları

Cadence multisurface ile mermer görünümü nasıl yapılır diye araştırınca birçok farklı öneriyle karşılaşıyoruz. Aslında tek bir yöntemi yok. Biraz zevke ve biraz da hayal gücünüze kalmış.

Sprey mermer efekti uygularken çok yakından sıkmayın ve asla fazla püskürtmeyin. O zaman çok yapay bir görüntü olacaktır.

Mermer sprey boya kullanırken birkaç rengi birden seçerseniz, çok daha gerçek bir mermer görüntüsü yakalayabilirsiniz.

Mermer efekti veren sprey uygulamaları yapmadan önce mutlaka iyice çalkalayın.

Ahşaba mermer efekti uygulaması anlattığımız gibiydi. Deri yüzeylerde mermer efekti uygulamak için boyayı mutlaka sulandırarak kullanın ve vernik olarak da deri verniği kullanın.

Deri Koltuk Boyama yazımızdan deri boyama tekniğini öğrenebilirsiniz.

Uygulamalarınızı yaparken zemini boyadıktan sonra ince fırçayla damar görünümü vermeden direkt sprey uygulamasına da geçebilirsiniz. Zevkinize kalmış.

Cadence mermer efekti sprey uygulaması cam objelerde de çok şık durmaktadır. Evinizdeki cam dekoratif eşyalara aynı çalışmayı yapıp yepyeni bir görünüm elde edebilirsiniz.

Fayanslara da uygulayabilirsiniz. Yalnız zemini boyarken katlar arası bekleme sürelerine dikkat edin.

Mutfak-Banyo Fayans Boyama yazımızdan boyanıp yenilenen fayans örneklerini görebilirsiniz.

Kumaşlara da uygulayabilirsiniz. Yıkanmış ve ütülenmiş yastık, önlük ve çanta gibi kumaş yüzeylere çalışabilirsiniz. Bu sefer de çalışmanız bittikten sonra kumaşı buharsız ütüyle tersten ütülemeyi unutmayın.

Bez Çanta Boyama yazımızdan kumaşların boyanma tekniği ve püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Çok güzel bir teknik değil mi? 😊

Ahşap boyama mermer efekti nasıl yapılır dedik, püf noktalarını verdik. Tabii ki sıra sizde. Hiç korkmayın. Sadece deneyin. Çok güzel olacak. 😊

Yazar Tuba

BANA SIK SIK SORUYORSUNUZ. GEREKLİ MALZEMELERİ ALABİLECEĞİNİZ YÖNLENDİRMELERİ (LİNKLERİ) YAZILARIMDA BELİRTTİM. İSTEYENLER ORADAN TEMİN EDEBİLİRLER. HEPİNİZE SEVGİLER... :)

Beni de oku :)

Plastik Boyama Nasıl Yapılır? Plastik Masa ve Sandalye Boyama

Plastik boyama nasıl yapılır? Akrilik boya ile plastik boyama yaparken nelere dikkat edilir?  Plastik masa ...

2 Yorumlar

  1. Tuba hanım merhabalar. ben banyo fayanslarımı komple beyaza boyadıktan sonra mermer efekti vermek için siyah mermer efektini kullanmak istiyorum. ancak başka hiçbir boya kullanmadan yani direk beyaz boyanmış fayansın üzerine siyah mermer efektini sıkmış olsam çiğ bir görüntü mü olur? tavsiyeleriniz ve bununla ilgili bir çalışma var mı görebileceğimiz?

    • Bahar Hanımcığım, beyazın üzerinde biraz sert durabilir. Tabii ki bu sizin zevkinize kalmış ama mesela siyah mermer efektinin yanında bir de altın mermer efektini kullanırsanız, ikisi birlikte daha canlı ve güzel durabilir. Altını biraz daha az kullanarak daha yumuşak ve gerçekçi bir görüntü elde edebilirsiniz. Sevgiler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.