Anasayfa / Mandala Nedir? / Mandala nasıl boyanır? – 4 boyama önerisi
mandalalar nasıl boyanır?

Mandala nasıl boyanır? – 4 boyama önerisi

Mandala çizimleri yaptınız ve şimdi sıra boyamaya geldi.

Mandala nasıl boyanır; o rengârenk pırıl pırıl mandalalar boyanırken hangi malzemeler kullanılır; çizimleri boyarken dikkat etmeniz gereken kurallar var mıdır?

Mandala yapmanın kuralları olmadığını ve istediğiniz gibi çizimler yapabileceğinizi söylemiştik. Mandalaların en güzel tarafı, sınırlamalarının olmamasıdır. Boyama yaparken de hiçbir zorunluluğunuz yok. Bu yüzden, mandala özgür ve yaratıcı ruhlara uygun harika bir sanattır. Yine de sizlere fikir vermesi açısından çeşitli örnekler sunalım:

Mandala nasıl boyanır?

Hepimizin evinde kuru boya kalemleri vardır; mandala çizim çalışmaları yaparken rahatlıkla bu kuru boyalardan yararlanabilirsiniz. Aşağıdaki örnekler, kuru boyalarla boyanmıştır. Çok da sevimli duruyor. 🙂

kuru boya ile mandala boyama

Kuru kalem ile mandala boyama

Markerler de bu sanatta en çok kullanılan kalemlerdendir. Kalın uçluları boyama için, ince uçluları da daha küçük alanları boyarken harikalar yaratmaktadır. Marker, yani keçeli kalemler on ikili olarak da, teker teker de satılmaktadır. Bu kalemlerle boyamak gerçekten çok zevkli.

Mandala boyama kalemleri içerisinde en sevilenleri paylaşmıştık; mutlaka göz atın.

mandala boyama keçeli kalemle

marker kalemle mandala boyama

merker kalem mandala boyama

Simli boyaları kontur yapımında kullanabilirsiniz. Kabartmalarınız, çalışmalarınızda çok şık duracaktır ve 24 saat içerisinde kuruyacaktır. Daha sonra bir fırça yardımıyla boyamanızı yapabilirsiniz.

mandala boyama kabartmalar

mandalada kabartma yapma

mandala boyama kontur yapımı

Kalın ve ince uçlu fırçalar edinerek likit boyalar kullanabilirsiniz. Ancak likit boya kullanırken fırçadaki boyanın fazlasını almayı unutmayın. Ayrıca, fırçayı sürüklemek yerine tampon yaparak kullanın.

mandala boyama fırça ile

fırça ile mandala boyama

mandala boyaması fırçalı

mandala boyama likit

mandala nasıl boyanır, fırçayla

mandalalar nasıl boyanır?

mandalalar nasıl boyanır

mandalalar nasıl boyanır?

Mandala boyama örnekleri ile püf noktalarını gözden geçirin.

Bunların hiçbiri elinizde yok. O zaman mandala nasıl boyanır? Şimdi, çizimlerinizi boyayamayacak mısınız? Hiç üzülmeyin. Sadece bir kurşun kalemle hem çizimlerinizi yapabilir hem de boyayabilirsiniz.

Çizimlerinizi bitirdikten sonra boyamaya geçebileceğiniz gibi, aynı anda hem çizin yapabilir hem de boyamaya başlayabilirsiniz.

İlk başta çizimleriniz kadar boyamalarınız da size yetersiz gelebilir. Ama inanın bana daha ikinci çizimlerinizden itibaren deneyim kazanmaya ve harikalar yaratmaya başlıyorsunuz.  Bu yüzden, zaman kaybetmemeye bakın. Kafanızdaki bütün soru işaretlerinden kurtulun. Bu sanatta olmaz diye bir şey yok. Size huzur veren her türlü aracı ve boyama tekniğini kullanabilirsiniz.

Belki dikkat etmeniz gereken tek bir nokta olabilir: Boyamalarınızı yaparken içten dışa ya da dıştan içe doğru boyarsanız, daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Sizler de tüm mandala severlerle çizim ve boyamalarınızı paylaşabilirsiniz.

Mandala nasıl boyanır, artık fikir sahibi olduk.

En güzel boyalardan, fırçalara kadar mandala boyama malzemelerini derlemiştik. Kafanızdaki soru işaretlerine cevap bulabilirsiniz.

Şimdi herkesi mandala boyamaya davet ediyoruz.

Yazar Tuba

BANA SIK SIK SORUYORSUNUZ. GEREKLİ MALZEMELERİ ALABİLECEĞİNİZ YÖNLENDİRMELERİ (LİNKLERİ) YAZILARIMDA BELİRTTİM. İSTEYENLER ORADAN TEMİN EDEBİLİRLER. HEPİNİZE SEVGİLER... :)

Beni de oku :)

mandala boyama

Mandala boyama teknikleri – terapiye hazır mısınız?

Mandala boyama ile ne kadar rahatlayacağınızı tahmin edebiliyor musunuz? İsterseniz, çizimleri yaparak bu sanata başlayabilirsiniz. ...

11 Yorumlar

 1. Likit boya olarak ne kullanabiliriz akrilik boya olur mu?

  • Merhaba Leyla Hanım, akrilik boya kullanabilirsiniz. Taş üzerine çizim yapıyorsanız, taş boyaları da çok güzel sonuç veriyor.

 2. Harika bir bilgilendirme yapmışsınız Tuba Hanım. Ben marker kullanıyorum. Mandala boyama yöntemlerini ararken sitenizi buldum. Takip edeceğim.

 3. Keceli kalem mi yoksa kuruboya mi daha iyi olur

  • Merhaba Buse Hanımcığım, hangi kalemi kullandığınız sizin zevkinize kalmış bir durum. Hangisini isterseniz onu kullanabilirsiniz. Ancak boyamayı yapacağınız yüzeye göre de değişecektir. Örneğin taş, kumaş, ahşap boyarken farklı kalemleri tercih etmelisiniz.

 4. Merhaba Tuba hanım. Mandala sabun yaparken hangi tip boya kullanılıyor

 5. mandala boyarken akrilik boya güzel durur mu acaba? kitabın hakkını vermek istiyorum ..

 6. Seda Saraçoğlu

  Hangi kalemle boyayalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.