Anasayfa / Kendin Yap / Koyu Renk Mobilya Beyaza Nasıl Boyanır? | Vernikli Yüzeylerde Zımpara Yapmadan
Koyu renk mobilya beyaza nasıl boyanır?
Koyu renk mobilya beyaza nasıl boyanır?

Koyu Renk Mobilya Beyaza Nasıl Boyanır? | Vernikli Yüzeylerde Zımpara Yapmadan

Koyu renk mobilya beyaza nasıl boyanır? Mobilyayı beyaza boyama zor bir işlem midir? Beyaz ahşap mobilya boyası mı kullanmak gerekir?

Zımpara yapmadan mobilya boyama ve evde mobilya nasıl boyanır diyenler, en pratik teknikler için hazır mısınız?

Koyu renk mobilyaları beyaza boyama için malzemeler – Evde mobilya boyama

Su bazlı akrilik boya

Su bazlı vernik

Rulo fırça

Zemin fırçası

Ahşap mobilyayı beyaza boyama yöntemine geçelim. Ahşap mobilya beyaza nasıl boyanır?

Koyu renk mobilya beyaza nasıl boyanır?

Beyaz akrilik boyanızı iyice çalkalayın ve geniş bir tabağa az miktarda dökün. Rulo fırçanızı boyada gezdirerek rulo fırçanın her yerinin boya almasını sağlayın.

Ruloya çok fazla boya almayın.

Rulo fırçayı BURADAN alabilirsiniz.

Aynı ruloyu hem vernikte hem de boyamada kullanmayın. Yani 2 tane rulo alın. (Boyamak için saten fırça, vernik için de sünger üstü kadife ruloyu seçin.)

İnce bir tabaka halinde ilk katı boyayın ve 24 saat kuruması için bekletin. 24 saatten önce kurumuş gibi görünse de daha iyi sonuç alabilmek için bu süreyi doldurun.

Akrilik beyaz boyayı da BURADAN alabilirsiniz.

Koyu renk mobilyaları beyaza boyama tekniği uygularken hava kabarcıkları oluştuktan sonra bastırmadan boyamaya devam edin. Bastırdıkça hava kabarcıkları oluşacaktır.

24 saat sonra da ikinci katı boyayın ve yine 24 saat ara vererek kurumaya bırakın. Zemindeki renk kapanana kadar her 24 saatte bir kat boyamaya devam edin.

Rulo fırçanın ulaşamadığı yerlerde zemin fırçasını kullanın. İz bırakmaması için ipek uçlu zemin fırçaları tercih edin.

BURADAKİ fırçayı satın alabilirsiniz.

Şimdi sıra vernikte. Verniği bir kaba dökün, rulo fırçayı vernikte gezdirerek rulonun her yerinin verniği almasını sağlayın.

Beyaz mobilyalarınıza vernik uygulaması yapın.

Verniği 24 saat arayla 2 kat uygulayın. Vernik yaparsanız, mobilyalarınız çizilmeyecek ve darbelere karşı daha dayanıklı olacaktır.

Vernik seçimi de keyfinize kalmış. Mat, yarı mat ya da parlak vernik kullanabilirsiniz.

Verniği BURADAN alabilirsiniz.

Eski mobilya hangi boya ile boyanır dedikten sonra beyaza boyanan mobilyaları görelim mi?

Koyu renk mobilyaları beyaza boyama örnekleri

Kahverengi mobilyayı beyaza boyama yapıp bir de stencil çalışması yapabilirsiniz. Evde mobilyayı beyaza boyama hiç gözünüzü korkutmasın.

Koyu renk mobilyaları beyaza boyama

Şifonyerinizi beyaza boyayabilirsiniz. Buradaki gibi transfer tekniği de uygulayıp harika bir değişime imza atabilirsiniz.

Transfer Tekniği yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

Ahşap masayı beyaza boyama

Kahverengi masa beyaza boyanır mı? Beyaz, gri ya da hangi rengi isterseniz boyayabilirsiniz.

Bir de budak tekniği yapmaya ne dersiniz? Budak Tekniği yazımızdan esinlenerek bu harika ağaç dokusu görüntüsünü evinizde kendi ellerinizle oluşturabilirsiniz.

Ahşap masayı beyaza boyama sonrası diğer mobilyalardan da örnekler görelim.

Beyaza boyanmış eski mobilyalar

Eski mobilyaları beyaza boyama çok zevkli oluyor. Mekanı çok ferahlatıyor. Eğer evinizde mobilya renk değişimi yapmak istiyorsanız, hiç zaman kaybetmeyin.

Mutfak dolaplarınızı beyaza boyamak isterseniz, fırça izi kalmadan boyama yapabilmenin yöntemini Mutfak Dolabı Boyama yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kahverengi mobilyayı beyaza boyama

Eskitme seviyor musunuz? Yukarıdaki şifonyer hem beyaza boyanmış hem de eskitme yapılmış. Eskitme Tekniği yazımızdan eskitmenin püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Beyaz sarı duvar stencil

Duvarlarda beyaz rengini sevenler, isterseniz duvarlarınız için de harika bir çalışma yapabilirsiniz.

Duvar Stencil yazımızdan duvarlara istediğiniz görüntüyü verebilirsiniz.

Beyaza boyanmış eski mobilyalar ve bir de duvar stencil çalışmasıyla evinizi yepyeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Zımpara yapmadan mobilya boyama

Ahşap beyaz boyama çalışmalarını böyle eski küçük masalarda da yapabilirsiniz. Bir de stencil çalışılırsa ne kadar spor ve sevimli bir hale geleceğini göreceksiniz.

Koyu renk mobilyalarımı beyaza boyadım diyen herkesin yüzünde bir gülümseme oluşuyor. Siz de deneyin, pişman olmayacaksınız.

Sehpaları boyamak için Ahşap Sehpa Boyama yazımızdan püf noktalarını ve kullanmanız gereken malzemeleri öğrenebilirsiniz.

Koyu renk mobilyaları beyaza boyama teknikleri

Mobilya değiştirme sadece bir sürü paralar ödenerek yapılmaz. Çok az maliyetle kendi el emeğinizle harika değişimler yapabilirsiniz. Üstelik aynı mobilyayı başka yerde görme şansınız da yok.

Vernikli mobilya boyama, yenileme, rengini değiştirme için de aynı usulü kullanabilirsiniz.

Siyah renkten beyaza mobilya boyama yaparken hiç korkmayın. Sadece zemin rengi kapanana kadar kat sayısını arttırmaya devam edin.

Deri objelerinizi boyamak isterseniz Deri Koltuk Boyama yazımızdan tekniğini öğrenebilirsiniz.

Koyu renk mobilya beyaza nasıl boyanır, evde resimli anlatım örnekleri ile çok daha ikna edici oluyor. Çünkü daha önce mobilyalarını boyayanları görmek insanı harekete geçiriyor. 😊

Koyu renk mobilyaları beyaza boyama resimli uygulama teknikleri yapmak için önce küçük bir sehpadan başlayabilirsiniz.

Kimler mobilya boyamaya başlasa kendini durduramadığını belirtiyor. Çünkü hem boyaması çok zevkli hem de sonuçları şaşırtıcı derecede güzel oluyor.

Kahverengi dolabı ve kapıyı beyaza boyama fikri kulağa çok hoş geliyor. Ahşap mobilya boyası beyaz kullanabilirsiniz ya da akrilik su bazlı boyaları da deneyebilirsiniz. Sonuç çok güzel oluyor.

Eski mobilyanın rengi nasıl değiştirilir? Koyu renk mobilya beyaza boyanır mı?

Koyu renk mobilya beyaza nasıl boyanır örneği ve görsellerinden sonra birkaç püf noktasına değinelim.

Koyu renk mobilyalarınızı beyaza çevirirken nelere dikkat etmeliyiz?

Koyu renk bir mobilyayı beyaza boyarken  ilk katta boyanızı çok az sulandırın. Böylece astar görevi görecek ve sonraki katları boyadığınızda daha iyi kapanacaktır.

Eski eşyaları boyama fikri hem güzel hem de kolay. Boyanızı rulo ya da fırçaya çok fazla almayın. O zaman dalgalı olacak ve iyi sonuç elde edemeyeceksiniz. Her zaman boyayı ruloya iyice yedirdikten sonra fazlalığını boya tabağının kenarına aldırın.

Eski mobilya hangi boya ile boyanır diyenler, birçok boya kullanabilirsiniz ama su bazlı akrilik boyaları mutlaka deneyin. Eğer hava kabarcığı oluşuyorsa, rulo fırçayı bastırmadan yüzeyde gezdirmeye devam edin. O zaman hava kabarcıkları yok olacaktır.

Geri dönüşüm projeleri mobilya boyama sırasında, ilk katı boyarken çok iyi bir sonuç alamayabilirsiniz. Bu çok normal çünkü diğer katlar boyandıkça sonucu inanamayacağınız kadar güzel oluyor.

Katlar arası 24 saat bekleyin, çok boya almayın, çok boya sürmeyin ve çok bastırmayın. İşte işin sırrı burada. 😊

Mobilya boyama nasıl yapılır, koyu renk mobilya beyaza nasıl boyanır adım adım yer verdik.

Sorusu olanlar aşağıdan yazabilir. Malzemeleri nereden alabilirim diyenler için de yazı içerisinde “buradan” alabilirsiniz diyerek yönlendirme yaptık, ürünleri aldığımız yeri size belirttik.

Hepinize beyaz mobilyalar içinde huzur dolu günler 😊

Yazar Tuba

BANA SIK SIK SORUYORSUNUZ. GEREKLİ MALZEMELERİ ALABİLECEĞİNİZ YÖNLENDİRMELERİ (LİNKLERİ) YAZILARIMDA BELİRTTİM. İSTEYENLER ORADAN TEMİN EDEBİLİRLER. HEPİNİZE SEVGİLER... :)

Beni de oku :)

Telefon kılıfı boyama

Telefon Kılıfı Boyama ve Tasarlama Nasıl Yapılır?

Telefon kılıfı boyama ve tasarlama nasıl yapılır? Sizler de kendi telefon kılıflarınızı kendiniz evinizde rahatlıkla ...

44 Yorumlar

 1. merhabalar, H001 Beyaz Multisurface 500ML boya ile hep ahşap sehpamı hemde deri sandalyelerimi boyayabilir miyim?
  teşekkür ederim.

 2. merhabalar koyu renk parlak ahşap komidinimi mor renge boyamak istiyorum. ilk olarak beyaz renge mi boyamam lazım?

  • Zemini önce beyaza boyamak zorunda değilsiniz. Bazı renklerde pigmentlerinden dolayı önce beyaza boyanınca zemin rengi daha çabuk kapanıyor. Mor rengi de gayet güzel kapanıyor. Genellikle turuncu, kırmızı ve sarı renklerini seçenler için önce zemini beyaza boyamayı öneriyoruz. Sevgiler. 🙂

 3. Ben yeni tahta kol saati aldım ama eski bi modelin koyu rengini göndermişler. saati beyaz veya gümüş rengine boyamak istiyorum hangi boya ve malzemeleri önerirsiniz?

  • Mobilyaları boyamada kullanabileceğimiz boyalara yönlendirme yaptım. Aynı şekilde bu boya ver verniği bütün ahşap yüzeylerde kullanabilirsiniz.

 4. Merhaba, bende kiraz rengi yemek odası takımını beyaz boyamak istiyorum ama cesaretim yok. Daha önce boyama yapmadım, profesyonel olarak evde boyama yapabilecek boya markası tavsiye edebilir misiniz?

  • Merhaba Tülay Hanım,
   Yazımda anlattığım noktalara dikkat ederseniz, sorunsuz bir şekilde boyamanızı yapabilirsiniz. Hiç merak etmeyin, gayet de güzel oluyor. Zımpara yapmıyoruz, boyanın kokusu yok ve uygulaması çok kolay. Biz Cadence hybrid multisurface boyaları kullanıyoruz. Sonuçlarından çok memnunuz. Yazımın içinde kırmızı renklerle malzemelere yönlendirme yapıyorum. Fikir alabilir ve ürünleri temin edebilirsiniz.Sevgilerimle. 🙂

 5. İyi günler krem bordo lake mutfak dolaplarımı bu şekilde boyayabilir miyim?

 6. Gümüşlük takımı ve yatak odası takımımı beyaza boyatmam ne kadar tutar tahmini fiyat?

 7. S.a kardeşim kırmızı h53 deri boyasının rengini açmak istiyorum nasıl açabilirim renk tonunu?

 8. Merhabalar, ben kahverengi salon takımımı Budak yöntemi ile direk kahve rengi üzerine beyaz sürerek ve daha sonra vernikleyerek uygulama yapabilir miyim?

  • Merhaba Seda Hanım, mobilyayı boyadıktan sonra direkt budak aleti kullanabilirsiniz. Yalnız boyanın çabucak kurumaması ve üzerinde budak aletiyle rahatça çalışabilmek için son katta boyaya glazing medium da eklerseniz çok daha iyi olacaktır. Kolay gelsin. 🙂

 9. Faydalı yazınız için teşekkürler 😊 size boya miktarı ile ilgili bir sorum olacak; 500 ml lik bir multisurface eski tip uzun bir kitaplığı, rafları ve çekmeceleri dahil olarak boyamaya yeter mi?

  • Kitaplığı görmeden fikir yürütmek çok zor Rabia Hanımcığım. 1 metrekare alanda tek kat için 120 ml’lik boyalar yeterli gelecektir. Eğer siz koyu rengi açık renge çevirecekseniz biraz daha fazla kat sayısına ve boyaya ihtiyacınız olacaktır. Buna göre bir hesap yapabilirsiniz. Sevgiler gönderiyorum. 🙂

 10. Cok begendim ve cokda guzel anlatiminiz. Bende bunu uygulamak istiyorum fakat yurt disindayim. bu urunleri nasil temin edebilirim? Tam beyaz degil cok acik krem ve cok acik tahta rengi istiyorum. bide kapartmalarin kenarina eskitme yapmak istiyorum ince bir sekilde. Birde acik takta rengine agac deseni. Bunlari nasil temin edebilirim sizden alsam bana nasil ulasir acil

  • Halime Hanımcığım merhaba,
   Hobi ürünlerini nereden temin edebileceğinizi hep sorduğunuz için yazımın içinde yönlendirme yapıyorum. Ben de hobi malzemelerimi aynı yerden alıyorum. Yurt dışına da ürünleri gönderiyorlar. Rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. En kısa sürede elinize ulaşıyor. Sevgilerimi gönderiyorum. 🙂

 11. Merhaba, ben de boyama yapmaya yeni başladım bir kaç kitaplık boyadım sonrada beyaz eşyalarımı. Boyada sorun yok ancak vernik yaptığımda çok fazla dalga ve iz kalıyor nerede yanlış yapıyorum acaba. Cadence vernik kullanıyorum ama sonuç hiç iyi olmuyor.Verniği hem rulo hem de ipek fırça ile denedim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Filiz Hanım,
   Dalgalı olan kısımları sünger zımparayla daireler yaparak zımparalayın ve tozunu alın. Vernik yaparken kadife rulo kullanın. Kadife rulonuzu önce nemlendirin. Boya yaptığınız fırçayı vernikte kullanmayın. Aynı yöne doğru uygulayın ve ruloyu tarama yöntemi dediğimiz şekilde yukarıdan aşağıya bir seferde çekerek uygulayın.

 12. Merhaba Tuba hanım ben eskitme mobilyalarımı Polisan ×1 ile boyadım ama hep rulo ve fırça izi kaldı ne yapmalıyım?

  • Merhaba Sema Hanım,
   Bahsettiğiniz boyaları hiç denemediğim için boyaların yapısı hakkında da bilgi sahibi değilim. O yüzden yardımcı olamayacağım. Sevgilerimle. 🙂

 13. Merhabalar bu boyalar her türlü ahşap için gecerli mi Ikea nin masası için soruyorum

 14. Merhaba Tuba Hanımcığım, ben sizden boya rengi hakkında bilgi almak isterim. Satın almak istediğim beyaz rengin bu iki tonu arasında kararsız kaldım ANTİK BEYAZ ve ESKİMİŞ BEYAZ. Hangi rengi seçmeliyim bana yardımcı olursanız sevinirim. Dolabımın rengi kahverengi üzerine hazır transfer uygulayacağım.. İyi çalışmalar

  • Merhaba Şule Hanım,
   Antik beyaz, krem rengi ve çok çok az da pembe yansımalı.
   Eskimiş beyaz da kırık beyaz rengi aslında. Çok az gri yansımaları var.
   Yani eskimiş beyaz antik beyazın yanında biraz da grimsi duruyor. Zevk meselesi ama hazır transfer uygulayacaksanız, desenlerdeki renkleri düşünerek seçim yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

 15. Merhabalar.Öncelikle kolay gelsin.Benim sorum şu 8 kişilik ahşap masayı beyaza boyamak istiyorum.Ne kadar boya almam gerekli.Birde mutfak masam deri koltuklu ayak kısımları demir olduğu için küflendi nasıl bir boya kullanmam gerekli. Ve köşemli takımım ama bir uzun 2 yada 3 kişi oturuyor diğeri köşem 2 tekli sandalye ve ondan biraz daha büyük sandalye ne kadar boya gider ve hangi boyayı almam gereli çok teşekkür ederim. Soruma cevap yazarsanız çok sevinirim.

 16. Sizi yeni buldun ve detaylı anlatımınız harika.Şimdiden çok teşekkür ederim .Sevgilerle 🙏🙏🙏

 17. Merhaba Tuba hanım, benim koyu kahverengi 4 kişilik masa ve sandalyelerimi daha açık bir kahve rengine boyamak istiyorum, küçük bir oturma grubumla uyumlu olması için. Koyu kahveden açık kahveye dönmek mümkün müdür? Yardımcı olursanız çok sevinirim ☺️Kolay gelsin 💐

  • Merhaba. Evet koyu kahverengiden açık kahverengine dönebilirsiniz. Yukarıdaki yazımda tekniği anlattım. Gerekli olan malzemelere de yönlendirme yaptım. Kolay gelsin.:)

 18. Merhabalar
  Parlak lake dolabım var rengi kırmızı. Gold rengi sprey boyayla boyamak istiyorum. Tutar mı? Teşekkür ederim

 19. Merhaba alfemodan aldığım konsolun rengini değiştirmek iştiyorum, kahverengiden beyaza. bana vardımco olur musunuz teşekkür ederim

  • Merhaba Sabiha Hanımcığım,
   Hepinize yardımcı olabilmek adına yazılarımı hazırlıyorum. Yukarıdaki yazım size rehberlik yapacaktır. Malzemeleri temin ettiğimiz yere sizleri yönlendirdim.
   Tam olarak yazımda anlattığım gibi uygulamanızı yaparsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Sevgilerimle. 🙂

 20. Merhaba hasır koltuk takımım var koyu renk beyaza boyamak istıyorum olurmu sizce

 21. Merhabalar, konsolumu griye boyayıp, üstünü de lacivert renge boyayıp budak deseni yapmak istiyorum.Laciverte budak deseni olur mu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.