Anasayfa / Kendin Yap / Eski Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri – Hangi Boya İle Boyanır? | Yenileme Fikirleri
Eski mutfak dolabı boyama teknikleri
Eski mutfak dolabı boyama teknikleri

Eski Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri – Hangi Boya İle Boyanır? | Yenileme Fikirleri

Eski mutfak dolabı boyama teknikleri nelerdir? Eski mutfak dolapları nasıl boyanır ve yenilenir? Mutfak dolabı boyama malzemeleri ve örnekleri için hazır mısınız?

Mutfaktaki dolaplarının renginden sıkıldıysanız, harika bir değişiklik yapabilirsiniz. Siz, mutfak dolaplarınızı ne renk görmek istediğinizi düşünün. Mutfak dolabı boyama fiyatlarını hiç kafanıza takmayın; çünkü ona da yer vereceğiz.

Eski mutfak dolabı boyama malzemeleri nelerdir?

Ahşap mutfak dolabı boyanır mı, neyle, hangi boya ile boyanır? İşte cevapları:

Su bazlı akrilik boya

Su bazlı vernik

Sünger rulo fırça

İpek uçlu fırça

Evde mutfak dolabı nasıl boyanır?

Mutfak dolapları nasıl boyanır, mutfak dolabı boyama öncesi sonrası hangi işlemler yapılır?

İstediğiniz renkteki su bazlı akrilik boyayı  iyice çalkalayın ve yayvan bir tabağa dökün. Plastik tek kullanımlık tabaklardan bile olabilir. Harika renkleri BURADAN alabilirsiniz.

Sünger rulo fırçayı boya döktüğünüz tabakta gezdirerek fırçanın boya almasını sağlayın. Eski dolabı boyama işlemine başlayın. Rulo fırçayı BURADAN temin edebilirsiniz.

Tek kat boyadıktan sonra ikinci katı boyamadan önce 24 saat bekleyin ve ikinci katı da boyayın. İhtiyaç olursa, sonraki katlar arasında 4-5 saat olması yeterli. Boyanın kapatıcılığına, rengine ve zeminin rengine göre kaç kat boyama yapmanız gerektiği değişecektir. Genellikle 2 katta dolabın eski rengi kapanıp yeni rengine kavuşacaktır.

Rulo fırçanın ulaşamadığı yerler için daha ince uçlu fırçalar kullanabilirsiniz. Fırçayı BURADAN alabilirsiniz.

24 saat sonra vernikleme yapabilirsiniz. Tek kat yeterli gelecektir. Dolapları cilalamak için verniği BURADAN alabilirsiniz.

Verniğiniz kuruduktan sonra ahşap mutfak dolabı boyama işleminiz tamamdır. Eski mutfak dolabı nasıl yenilenir hep birlikte görelim.  🙂

Vernikli mutfak dolabı nasıl boyanır diyenler, siz de yukarıdaki işlemleri adım adım uygulayabilirsiniz. Eski mutfak dolabı boyama uygulamaları yapmak işte bu kadar basit!

Eski mutfak dolabı boyama teknikleri nelerdir?

Eğer mutfak dolaplarınızda çok derin ezik ya da çizikler bulunmuyorsa, zımpara yapmanız gerekmiyor.

Akrilik boyaları kullanmadan önce iyice çalkalayın.

Mutfak dolabı boyama fikirleri verilirken akrilik boyaya bir miktar su eklenmesi önerilir. Bizim size önerimiz hiç su eklemeden boyayın; çünkü daha iyi sonuç elde edilebiliyor ve yüzeyler dalga dalga olmuyor.

Eski mutfak dolaplarını boyama sırasında her kat esnasında 4’er saat beklemenin yeterli olduğu belirtilse de üzerinden 24 saat geçtikten sonra çok daha verimli bir çalışma oluyor ve dahası mutfak dolabı boyası daha dayanıklı oluyor.

Deri Koltuk Sandalye Sehpa Boyama yazımızı okuyarak deri mobilyalarınızı da boyayabilirsiniz.

Çok seçenekli renkler var ve hepsi birbirinden güzel. Bazı boyaların ve renklerin yapısından dolayı 2 katta harika sonuç elde edilirken, bazı renkler daha fazla kat boyama isteyebiliyor. O yüzden, eski zemin iyice kapanana kadar boyamaya devam edin.

Eski mutfak dolabı boyama yöntemleri için fırça çok önemli. Rulo fırçayla boyayın, ince bölümler için ipek uçlu fırçalar kullanın. O zaman sonuçta kusursuz oluyor. Her iki fırçayı da kullanırken kesinlikle bastırmayın. Bastırarak boyarsanız, pürüzsüz bir yüzey elde edemezsiniz.

Vernikleme işi boyama işleminden 24 saat sonra öneriliyor. Zamanınız varsa, acele etmiyorsanız, boyama işleminin üzerinden 2-3 gün geçer ve sonra verniklerseniz boya oturacağı için çok daha güzel ve dayanıklı olacaktır.

Boya ve vernik çalışmalarınız bittikten sonra dolaplarınızı 1 ay boyunca çok iyi koruyun. Deterjanlarla temizlik yapmayın.

Evdeki sehpalarınızı da boyayıp yepyeni bir görüntüye kavuşturabilirsiniz. Ahşap Sehpa Boyama yazımızdan tekniğini öğrenebilirsiniz.

Eski mutfak dolabı boyama teknikleri sonrasında bunun bize maliyetine de göz atalım mı?

Eski mutfak dolabı boyama teknikleri maliyeti ne olur?

135-140 lira gibi bir fiyata mutfak dolaplarınızı rahatlıkla boyayabilirsiniz.

Mutfak dolapları boyama teknikleri ve renk seçimleri

Eski mutfak dolapları nasıl boyanır?

Yukarıdaki görselde eskimiş beyaz kullanılmış. Mutfak dolabı beyaza boyama arzunuz varsa, hiç durmayın. Beyaz ve tonları mutfaklarda çok önerilen bir renk, kapatıcılığı da çok güzel. Eski mutfak dolabı boyama için eskimiş beyaz seçmişseniz, boyayı BURADAN satın alabilirsiniz.

Eğer dolaplarınızın rengi koyuysa, hata yapmamak için önce Koyu Renk Mobilyayı Beyaza Boyama yazımıza göz gezdirin.

Mutfak dolabı boyama malzemeleri

Bu mutfakta da yaprak yeşili kullanılmış. Eski mutfak dolabı yenileme çalışması yapmak isteyenler, yeşil rengini de kullanabilirler.  Eski mutfak dolabını boyama için görseldeki yaprak yeşilini BURADAN temin edebilirsiniz.

Mutfak tezgahlarınızı da boyayabilir, değişiklik yapabilirsiniz. Yalnız tekniği biraz daha farklı. Tezgah Boyama Uygulaması yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

Evde mutfak dolabı nasıl boyanır?

Dantel rengi tercih edilmiş. Mutfağım illa açık renk olsun. Kırık beyaz veya krem tonlarına yakın olsun diyenler, dantel rengine ne dersiniz? Fotoğraftaki bu harika dantel rengine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Dolap kapaklarınıza harika desen çalışmaları yapabilirsiniz. Hazır Transfer Uygulaması yazımızdan esinlenebilirsiniz.

Mutfak dolabı boyama öncesi

Bu mutfakta da vizon rengi seçilmiş. Eski mutfak dolabı boyama tekniği için renk arayışındaysanız, vizon da çok güzel bir seçenek olabilir. Fotoğrafta mutfak dolaplarının boyanmadan önceki halini de görüyorsunuz. Vizon rengi boyaya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sadece dolapları değil, fayansları da boyayabilirsiniz. Fayansları Boyama yazımızdan fayans boyama tekniğini öğrenebilirsiniz.

Ahşap mutfak dolabı boyama

Vizon griye boyanmış. Eski mutfak dolabı nasıl yenilenir diyenler vizon gri rengi de mutfaklar için önerilen renklerdendir. Fotoğraftaki bu rengi BURADAN temin edebilirsiniz.

Dolap kapaklarına ağaç dokusu görüntüsü verebilirsiniz. Ağaç Dokusu Tekniği yazımızdan örneklerini ve yapılışını görebilirsiniz.

Mutfak dolabı boyama örnekleri

Görselde Napolyon mavisi kullanılmış. Sizler de eskiyen mutfak dolabınızı boyayın. Burada da Napolyon mavi kullanılmıştır. Mavinin harika tonunu BURADAN alabilirsiniz.

Eski mutfak dolabı boyama tekniği

Antik beyaz ve koyu gri bütünlüğünü beğendiniz mi? Mutfak dolabının üst kısmında kullanılan antik beyazı BURADAN, koyu gri rengini de BURADAN alabilirsiniz.

Mutfak dolaplarını boyarken aklınızda duvarlar mı geldi? Duvarlar için de ufak dokunuşlar; ama büyük değişiklikler yapabilirsiniz. Stencille Duvar Boyama yazımızı okudunuz mu?

Eski mutfak dolabı boyama renkleri

Dantel rengi ve ıhlamur yeşili birlikte kullanılırsa, ortaya işte böyle bir sonuç çıkar. Ihlamur yeşili rengini BURADAN alabilirsiniz. Bu harika çalışmalara biraz da eskitme görüntüsü veremez misiniz? Tabii ki verirsiniz.  Eskitme Tekniği yazımızdan kolayca öğrenebilirsiniz.

Eski mutfak dolabı nasıl yenilenir?

İşte bir karışım mucizesi daha. Koyu gri ile ultramarin mavisi karıştırılarak bu harika ton elde edilmiş. Siz de 3 ölçü koyu giri, bir ölçü ultramarin mavisini karıştırarak bu rengi elde edebilirsiniz.Ultra marine mavisini BURADAN rahatlıkla alabilirsiniz.

Eski mutfak dolabı boyama resimli etkinlikleri ve yansıtmaları bu kadardı. Eski mutfak dolabı boyama teknikleri hakkındaki herşeyi bize sorabilirsiniz. Size fikir verebilmesi için caddence mutfak dolabı boyama örneklerini derlemeye çalıştık.

Yoksa hala mutfak dolabı boyama konusunda tereddütleriniz mi var? Hemen başlayın; sorularınızı da aşağıdaki yorum bölümünden yazın.  🙂

Bu harika çalışmaları yapan ve görsellerde emeği geçen dekotrend, demetin_renkleri ve burcucahobi’ye teşekkür ederiz.

Beni de oku :)

En çok kullanılan iç cephe boya renkleri

En Çok Kullanılan İç Cephe Boya Renkleri | Kokusuz Ev Boyası İsimleri

En çok kullanılan iç cephe boya renkleri hangileridir? Ev boyası renkleri seçerken nelere dikkat edilmelidir? ...

47 Yorumlar

 1. Ayhan Özdemir

  Merhaba, çok ilgi çekici bir makale… bana ilham verdiniz. Kafamdaki tek soru: ne kadar boya ve vernik almam lazım. 500 cc boya, vernik ile kaç metrekare yer boyanır yada verniklenir? Boya ve vernik için ayrı fırça gerekir mi? Teşekkürler

  • Merhaba Ayhan Bey,
   Mutfak dolaplarınızın büyüklüğüne göre boya miktarı da değişecektir. Ortalama bir mutfak için 2 kilo boya ve 750 ML vernik yetecektir. Tek kat boyamak için ortalama 500 ml boya ile 5 metrekare boyayabilirsiniz.
   Vernik ve boya için ayrı fırça gerekmez. Boya işlemi bittikten sonra fırçanızı yıkayın ve kurumaya bırakın.

 2. Merhabalar makale için teşekkürler gerçekten çok bilgilendirici olmuş. Aynı uygulamayı mutfak dolaplarında yaptık cadence multisurface beyaz boyayla. Mat görünüm elde edildiği için parlak olsun diye cilalama yaptık. Yaptığımız üründe parke cilası ilk katta beyaz rengi sararttı ve tüm dolaplar ziyan oldu ve öylece duruyor. Şimdi size sorum nasıl kurtarabiliriz napmamız gerekiyor . Hem beyaz rengi yok etmeyecek hemde parlak olacak ve dayanıklı. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Bahar Hanımcığım,
   Yanlış bir uygulama olmuş. Mutfak dolaplarınızı yeniden boyayıp, su bazlı akrilik bir vernikle cilalamanız gerekiyor. Zaten beyaza boyandığı için çabuk kapanacaktır. Şimdiden kolay gelsin.

 3. Merhaba mutfak dolabımi akrilik boya ile boyamak istiyorum fakat dolap kapaklarında yapışkanlı kağıt var. kağıtları sökmeden üzerini boyayabilirmiyim

  • Bu konuda daha önce bir deneyimim olmamıştı. Sizin için sordum ve öğrendim Şeyda Hanımcığım. Kağıtları sökerseniz, çok daha iyi ve pürüzsüz bir sonuç elde edebilirsiniz. Sevgiler, kolay gelsin. 🙂

 4. peki boyanan dolaplarda yağ çöz kullanmak zarar verir mi nasıl temizlenecek?

  • Merhaba Pelin Hanımcığım,
   Mutfak dolaplarınızı boyadıktan sonra 3 hafta gibi bir süre çok iyi koruyun. Sonrasında da çok ağır temizleyiciler kullanmanızı önermiyoruz. Çok ağır ve aşındırıcı kimyasal içeren temizleyiciler, hem boyaya hem de sağlığınıza zarar verebilir. Sevgilerimle. 🙂

 5. merhaba, mebran kapaklardan olusan parlak yüzeylerde bu uygulama yapılabilir mi? teşekkürler..

 6. Merhaba. Dolaplari boyadim ama pitir pitir oldu hep pürüzlü. Vernik uygulamadım daha. Ne tavsiye edersiniz? Zimparalamak mi uzeri, ya da vernik duzeltir mi?

  • Merhaba Rabia Hanım,
   Boyama yaparken rulo fırçaya çok fazla boya almamalı ve boyayı ruloya çok güzel yedirmelisiniz. Aksi halde dalgalanmalar ve kabarcıklar oluşabiliyor. Bunun dışında lütfen boyama yaparken rulo fırçayı bastırmadan boyayın. Ruloya ne kadar çok bastırırsanız profesyonellikten o kadar uzak olacaktır.
   Şimdi verniğinize biraz da boya ekleyerek bir kat boyayın. 2 kahve fincanı kadar verniğe 1 yemek kaşığı vernik olacak şekilde oranı ayarlayın ve son katın üzerinden bastırmadan geçin. Yalnız aynı yerlerden tekrar geçmeyin lütfen. 24 saat sonra tekrar vernikleyin. Sorun ortadan kalkacaktır.

 7. Hep dolap kapaklarını boyadığınızı görüyorum. Dolabın iç yüzeyini de boyuyorsunuz değil mi onun için hangi fırçayı önerirsiniz?

  • Dolapların iç kapaklarını da boyadığınız zaman daha şık oluyor. Zevkinize kalmış. Kapakların dışını nasıl boyuyorsak iç kısımlarını da aynı şekilde boyuyoruz. Yazının içerisinde fırçalardan da bahsettim zaten. Rulo ve zemin fırçaları kullanıyoruz.

 8. Merhabalar, benim mutfak dolaplarımın lake olduğunu söylediler. Ben pek anlamıyorum parlak görünüyor dışı. Lakin biraz pürüzlü. Hem boya rengini değiştirmek hem de kötü görüntüden kurtulmak istiyorum. Mevcut renk koyu yeşil ben siyah istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim…
  Şimdiden çok teşekkürler..

 9. Eski mutfak dolaplarımı tarif ettiğiniz şekilde boyadım ve sonuçtan çok memnun kaldım. teşekkür ederim.

 10. Dolaplarım MDF üzerine kaplama plastik gibi. nasıl boyayabilirim zımparalama mı hangi boyayı kullanmaliyim?

  • Yukarıdaki yazımda da belirttim. MDF mutfak dolaplarını da boyuyoruz ve güzel sonuç alıyoruz. Zımpara yapmanıza gerek yok. Ben zaten kendi kullandığımız boyaları ve hatta boyaları temin ettiğimiz yeri bile yazımda belirtiyorum. Yazımdan destek alarak hem boyama tekniği hem de malzeme seçimi konusunda yardım olabilirsiniz.

 11. Merhaba. Mutfağa dekupaj uygularsam dayanıklı olur mu?

 12. Peki bir boya ile kaç kapak boyanır?

 13. Meraba benim mutfak dolabım parlak olandan kaygan ve hergün silmek zorunda kalıyorum. parmak izi oluyor böyle dolaplara kullanıliyormu eyer öyleyse ben boyamak isterim.

  • Sinem Hanımcığım, sizi çok iyi anlıyorum. İz belli eden mutfak dolaplarıyla uğraşmak çok zor. Siz de rahatlıkla boyayabilirsiniz. Kolay gelsin. 🙂

 14. Merhaba yardim lutfen. 2.el sayilir gumusluk dolap aldim acik kahverengi kismini boyamak istiyorum zemin cok duzgun zimpara yapmadan hangi boyayla boyaya bilirim gri boyamak istiyorum.

 15. Size nasil fotograf gonderebilirim. tecrubenize ve bilginize ihtiyacim var😊

 16. Merhaba suntalem dolaplarda bu şekilde boyanabilinir mi?

 17. Selam eski suntalem dolapların yüzeyleri parlak. boya tutarmı bu boyalarla renk değiştirebilirmiyiz vede vernik de atacak mıyız? bu konuda yardımcı olursanız cok sevinirim.

  • Evet önerdiğim boyaları kullanarak çok iyi sonuç alabilirsiniz. Vernik kullanmanız gerekiyor çünkü boyayı suya ve deterjanlara karşı koruyacaktır. Ayrıca vernik mutfak dolaplarınızın pürüzsüz olmasına yardımcı olacaktır. Kolay gelsin. 🙂

 18. Selamlar,
  Kahverengi dolaplarımı antik beyaz ve koyu griye boyamak istiyorum ama tezgah krem rengi mermerit. Ve boyayabileceğim bir tezgah değil. Beyazla uyumsuz olup kötü gözükmesinden korkuyorum. Dantel rengiyle uyumlu ama o da griyle gitmeyecek. Dantelle beyazı karıştırmak ve dantelden açık ama tezgahla sırıtmayacak bir renk elde etmek kötü bir fikir mi? Ya da bana önereceğiniz bir şey olur mu? Teşekkürler.

  • Tabii ki istediğiniz renkleri karıştırarak bir ton elde edebilir ve bununla tezgahı da boyayabilirsiniz. Alt ve üst dolap kapakları aynı renk olduğunda tezgahın rengi biraz zıt bir renk olabilir. Üst ve alt kapakların rengini farklı uygulama yapacağınızda da tezgahı alt dolapların rengine yakın seçebilirsiniz. Örneğin alt dolap kapakları koyu gri olacaksa, tezgahı da daha açık tonlarda bir gri ile boyayabilirsiniz. Hatta isterseniz sim bile katabilirsiniz. 🙂

 19. Selamlar,
  Mutfak dolaplarımı anlattığınız gibi boyadım ve çok da güzel oldu. Ama vernik uygulayınca ışıkla belli olan dalgalanmalar var. Taş vernik kullandım. Ne önerirsiniz? Bir kat daha uygulasam düzelir mi?

  • Vernik yaparken kadife ruloları kullanın ve mutlaka rulonuz nemli olsun. Her zaman boya ve vernik fırçanız farklı olsun. Eğer aynı ruloyu boya hem de vernik yaparken kullanırsanız çok iyi sonuç alamazsınız.
   Size önerimiz kes kullan süngerlerimiz var. Cadence kes kullan süngerinden bir parça kesin ve onu nemlendirin. İkinci kat verniğinizi bu süngerle ve hep aynı yöne doğru uygulayın. Dalgalanmalar gidecektir. Kolay gelsin. 🙂

 20. 2 renkle eski mutfak dolaplarımı boyadım Tuba Hanım. Gerçekten çok güzel oldu. Sayenizde sağolun.

 21. Merhaba tuba hanım mutfağımi beyaza boyadım, su bazlı boya. buna nasıl bir vernik uygulamalıyım yardımcı olun lutfen.

  • Merhaba Celal Bey,
   Biz çalışmalarımızda Cadence hybrid multisurface boyaları kullanıyoruz. Mutfak dolaplarına vernik olarak Ultimate Glaze (Kalın Sır Vernik) öneriyoruz. Bana ürünler çok sorulduğu için sizleri kırmızıyla ürünlere yönlendiriyorum. Yönlendirdiğim yerden ürünleri temin edebilirsiniz. Kolay gelsin.

 22. Selam bende dolaplarımı boyamak istiyorum. dolabım açık renk ama ben kırık beyaz yada krem istiyorum. toplamda 7 metrekare dolap. tabi sadece kapakları boyayacağım ne kadar boya almam gerek?

 23. meraba mutfak dolaplarımı boyamak istiyorum. mobilyacıya sormuşlar olmaz demiş ama ben inanmak istemedim. birde sizin yaptığınız bu güzellikleri görünce tabi☺️ sizden yardım ve fikir almak istiyorum. mutfak dolaplarımın resmini göndersem yardımcı olup fikrinizi paylasır mısınız?

  • Merhaba Şeyma Hanım,
   Yazımda sizlere mutfak dolabı boyamanın tüm püf noktalarını anlattım. Cadence’nin multisurface hybrid boyalarını kullanırsanız hiçbir problem yaşamazsınız. Katlar arası bekleme sürelerine mutlaka uyun. Bunların dışında yardıma ihtiyacınız olursa tabii ki elimden geleni yaparım. Sevgiler. 🙂

 24. Merhaba Tuba hanım ben mutfak dolabımı boyadim, sır vernik attim fakat dalgalanma oldu vernikte. boyaya zarar vermeden verniği düzeltme şansım var mı? şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Esra Hanımcığım,
   Önce bir zımpara yapın ve tozunu alın. Sonra tekrar verniğinizi uygulayın. Yukarıdan aşağıya tarar gibi yapın ki dalgalanma olmasın. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir