Anasayfa / Kendin Yap / Eski Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri – Hangi Boya İle Boyanır? | Yenileme Fikirleri
Eski mutfak dolabı boyama teknikleri
Eski mutfak dolabı boyama teknikleri

Eski Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri – Hangi Boya İle Boyanır? | Yenileme Fikirleri

Eski mutfak dolabı boyama teknikleri nelerdir? Eski mutfak dolapları nasıl boyanır ve yenilenir? Mutfak dolabı boyama malzemeleri ve örnekleri için hazır mısınız?

Mutfaktaki dolaplarının renginden sıkıldıysanız, harika bir değişiklik yapabilirsiniz. Siz, mutfak dolaplarınızı ne renk görmek istediğinizi düşünün. Mutfak dolabı boyama fiyatlarını hiç kafanıza takmayın; çünkü ona da yer vereceğiz.

Eski mutfak dolabı boyama malzemeleri nelerdir?

Ahşap mutfak dolabı boyanır mı, neyle, hangi boya ile boyanır? İşte cevapları:

Su bazlı akrilik boya

Su bazlı vernik

Rulo fırça

İpek uçlu fırça

Evde mutfak dolabı nasıl boyanır?

Mutfak dolapları nasıl boyanır, mutfak dolabı boyama öncesi sonrası hangi işlemler yapılır?

İstediğiniz renkteki su bazlı akrilik boyayı  iyice çalkalayın ve yayvan bir tabağa dökün. Plastik tek kullanımlık tabaklardan bile olabilir.

Harika renkleri BURADAN alabilirsiniz.

Rulo fırçayı boya döktüğünüz tabakta gezdirerek fırçanın boya almasını sağlayın. Eski dolabı boyama işlemine başlayın.

Rulo fırçayı BURADAN temin edebilirsiniz.

Aynı ruloyu hem vernikte hem de boyamada kullanmayın. Yani 2 tane rulo alın. (Boyamak için saten fırça, vernik için de sünger üstü kadife ruloyu seçin.)

Tek kat boyadıktan sonra ikinci katı boyamadan önce 24 saat bekleyin ve ikinci katı da boyayın.

İhtiyaç olursa her 24 saatte bit kat boyamaya devam edin.

Boyanın kapatıcılığına, rengine ve zeminin rengine göre kaç kat boyama yapmanız gerektiği değişecektir. Koyu kahverengilerden beyaz tonlarına geçmiyorsanız, 2 katta dolabın eski rengi kapanıp yeni rengine kavuşacaktır.

Rulo fırçanın ulaşamadığı yerler için daha ince uçlu yani zemin fırçaları kullanabilirsiniz.

Fırçayı BURADAN alabilirsiniz.

24 saat sonra vernikleme yapabilirsiniz. 2 kat yeterli gelecektir.

Dolapları cilalamak için verniği BURADAN alabilirsiniz.

Verniğiniz kuruduktan sonra ahşap mutfak dolabı boyama işleminiz tamamdır. Eski mutfak dolabı nasıl yenilenir hep birlikte görelim.  🙂

Vernikli mutfak dolabı nasıl boyanır diyenler, siz de yukarıdaki işlemleri adım adım uygulayabilirsiniz. Eski mutfak dolabı boyama uygulamaları yapmak işte bu kadar basit!

Eski mutfak dolabı boyama teknikleri nelerdir?

Eğer mutfak dolaplarınızda çok derin ezik ya da çizikler bulunmuyorsa, zımpara yapmanız gerekmiyor.

Akrilik boyaları kullanmadan önce iyice çalkalayın.

Mutfak dolabı boyama fikirleri verilirken akrilik boyaya bir miktar su eklenmesi önerilir. Bizim size önerimiz hiç su eklemeden boyayın; çünkü daha iyi sonuç elde edilebiliyor ve yüzeyler dalga dalga olmuyor.

Eski mutfak dolaplarını boyama sırasında her kat esnasında 4’er saat beklemenin yeterli olduğu belirtilse de üzerinden 24 saat geçtikten sonra çok daha verimli bir çalışma oluyor ve dahası mutfak dolabı boyası daha dayanıklı oluyor.

Deri Koltuk Sandalye Boyama yazımızı okuyarak deri mobilyalarınızı da boyayabilirsiniz.

Çok seçenekli renkler var ve hepsi birbirinden güzel. Bazı boyaların ve renklerin yapısından dolayı 2 katta harika sonuç elde edilirken, bazı renkler daha fazla kat boyama isteyebiliyor. O yüzden, eski zemin iyice kapanana kadar boyamaya devam edin.

Eski mutfak dolabı boyama yöntemleri için fırça çok önemli. Rulo fırçayla boyayın, ince bölümler için ipek uçlu fırçalar kullanın. O zaman sonuçta kusursuz oluyor. Her iki fırçayı da kullanırken kesinlikle bastırmayın. Bastırarak boyarsanız, pürüzsüz bir yüzey elde edemezsiniz.

Vernikleme işi boyama işleminden 24 saat sonra öneriliyor. Zamanınız varsa, acele etmiyorsanız, boyama işleminin üzerinden 2-3 gün geçer ve sonra verniklerseniz boya oturacağı için çok daha güzel ve dayanıklı olacaktır.

Boya ve vernik çalışmalarınız bittikten sonra dolaplarınızı 1 ay boyunca çok iyi koruyun. Deterjanlarla temizlik yapmayın.

Evdeki sehpalarınızı da boyayıp yepyeni bir görüntüye kavuşturabilirsiniz. Ahşap Sehpa Boyama yazımızdan tekniğini öğrenebilirsiniz.

Eski mutfak dolabı boyama teknikleri sonrasında bunun bize maliyetine de göz atalım mı?

Eski mutfak dolabı boyama teknikleri maliyeti ne olur?

Bu rakam mutfak dolaplarının büyüklüğüne değişir ve rengine göre değişir.

Mutfak dolapları boyama teknikleri ve renk seçimleri

Eski mutfak dolapları nasıl boyanır?

Yukarıdaki görselde eskimiş beyaz kullanılmış. Mutfak dolabı beyaza boyama arzunuz varsa, hiç durmayın. Beyaz ve tonları mutfaklarda çok önerilen bir renk, kapatıcılığı da çok güzel.

Eski mutfak dolabı boyama için eskimiş beyaz seçmişseniz, boyayı BURADAN satın alabilirsiniz.

Eğer dolaplarınızın rengi koyuysa, hata yapmamak için önce Koyu Renk Mobilyayı Beyaza Boyama yazımıza göz gezdirin.

Mutfak dolabı boyama malzemeleri

Bu mutfakta da yaprak yeşili kullanılmış. Eski mutfak dolabı yenileme çalışması yapmak isteyenler, yeşil rengini de kullanabilirler.

Eski mutfak dolabını boyama için görseldeki yaprak yeşilini BURADAN temin edebilirsiniz.

Mutfak tezgahlarınızı da boyayabilir, değişiklik yapabilirsiniz. Yalnız tekniği biraz daha farklı. Tezgah Boyama Uygulaması yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

Evde mutfak dolabı nasıl boyanır?

Dantel rengi tercih edilmiş. Mutfağım illa açık renk olsun. Kırık beyaz veya krem tonlarına yakın olsun diyenler, dantel rengine ne dersiniz? Fotoğraftaki bu harika dantel rengine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Dolap kapaklarınıza harika desen çalışmaları yapabilirsiniz. Hazır Transfer Uygulaması yazımızdan esinlenebilirsiniz.

Mutfak dolabı boyama öncesi

Bu mutfakta da vizon rengi seçilmiş. Eski mutfak dolabı boyama tekniği için renk arayışındaysanız, vizon da çok güzel bir seçenek olabilir. Fotoğrafta mutfak dolaplarının boyanmadan önceki halini de görüyorsunuz.

Vizon rengi boyaya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sadece dolapları değil, fayansları da boyayabilirsiniz. Fayansları Boyama yazımızdan fayans boyama tekniğini öğrenebilirsiniz.

Ahşap mutfak dolabı boyama

Vizon griye boyanmış. Eski mutfak dolabı nasıl yenilenir diyenler vizon gri rengi de mutfaklar için önerilen renklerdendir.

Fotoğraftaki bu rengi BURADAN temin edebilirsiniz.

Dolap kapaklarına ağaç dokusu görüntüsü verebilirsiniz. Ağaç Dokusu Tekniği yazımızdan örneklerini ve yapılışını görebilirsiniz.

Mutfak dolabı boyama örnekleri

Görselde Napolyon mavisi kullanılmış. Sizler de eskiyen mutfak dolabınızı boyayın. Burada da Napolyon mavi kullanılmıştır.

Mavinin harika tonunu BURADAN alabilirsiniz.

Eski mutfak dolabı boyama tekniği

Antik beyaz ve koyu gri bütünlüğünü beğendiniz mi?

Mutfak dolabının üst kısmında kullanılan antik beyazı BURADAN, koyu gri rengini de BURADAN alabilirsiniz.

Mutfak dolaplarını boyarken aklınızda duvarlar mı geldi? Duvarlar için de ufak dokunuşlar; ama büyük değişiklikler yapabilirsiniz. Stencille Duvar Boyama yazımızı okudunuz mu?

Eski mutfak dolabı boyama renkleri

Dantel rengi ve ıhlamur yeşili birlikte kullanılırsa, ortaya işte böyle bir sonuç çıkar.

Ihlamur yeşili rengini BURADAN alabilirsiniz.

Bu harika çalışmalara biraz da eskitme görüntüsü veremez misiniz? Tabii ki verirsiniz.  Eskitme Tekniği yazımızdan kolayca öğrenebilirsiniz.

Eski mutfak dolabı nasıl yenilenir?

İşte bir karışım mucizesi daha. Koyu gri ile ultramarin mavisi karıştırılarak bu harika ton elde edilmiş. Siz de 3 ölçü koyu gri, bir ölçü ultramarin mavisini karıştırarak bu rengi elde edebilirsiniz.

Ultra marine mavisini BURADAN rahatlıkla alabilirsiniz.

Eski mutfak dolabı boyama resimli etkinlikleri ve yansıtmaları bu kadardı. Eski mutfak dolabı boyama teknikleri hakkındaki her şeyi bize sorabilirsiniz. Size fikir verebilmesi için caddence mutfak dolabı boyama örneklerini derlemeye çalıştık.

Yoksa hala mutfak dolabı boyama konusunda tereddütleriniz mi var? Hemen başlayın; sorularınızı da aşağıdaki yorum bölümünden yazın.  🙂

Bu harika çalışmaları yapan ve görsellerde emeği geçen dekotrend, demetin_renkleri ve burcucahobi’ye teşekkür ederiz.

Yazar Tuba

BANA SIK SIK SORUYORSUNUZ. GEREKLİ MALZEMELERİ ALABİLECEĞİNİZ YÖNLENDİRMELERİ (LİNKLERİ) YAZILARIMDA BELİRTTİM. İSTEYENLER ORADAN TEMİN EDEBİLİRLER. HEPİNİZE SEVGİLER... :)

Beni de oku :)

Telefon kılıfı boyama

Telefon Kılıfı Boyama ve Tasarlama Nasıl Yapılır?

Telefon kılıfı boyama ve tasarlama nasıl yapılır? Sizler de kendi telefon kılıflarınızı kendiniz evinizde rahatlıkla ...

115 Yorumlar

 1. Ayhan Özdemir

  Merhaba, çok ilgi çekici bir makale… bana ilham verdiniz. Kafamdaki tek soru: ne kadar boya ve vernik almam lazım. 500 cc boya, vernik ile kaç metrekare yer boyanır yada verniklenir? Boya ve vernik için ayrı fırça gerekir mi? Teşekkürler

  • Merhaba Ayhan Bey,
   Mutfak dolaplarınızın büyüklüğüne göre boya miktarı da değişecektir. Ortalama bir mutfak için 2 kilo boya ve 750 ML vernik yetecektir. Tek kat boyamak için ortalama 500 ml boya ile 5 metrekare boyayabilirsiniz.
   Vernik ve boya için ayrı fırça gerekmez. Boya işlemi bittikten sonra fırçanızı yıkayın ve kurumaya bırakın.

 2. Merhabalar makale için teşekkürler gerçekten çok bilgilendirici olmuş. Aynı uygulamayı mutfak dolaplarında yaptık cadence multisurface beyaz boyayla. Mat görünüm elde edildiği için parlak olsun diye cilalama yaptık. Yaptığımız üründe parke cilası ilk katta beyaz rengi sararttı ve tüm dolaplar ziyan oldu ve öylece duruyor. Şimdi size sorum nasıl kurtarabiliriz napmamız gerekiyor . Hem beyaz rengi yok etmeyecek hemde parlak olacak ve dayanıklı. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Bahar Hanımcığım,
   Yanlış bir uygulama olmuş. Mutfak dolaplarınızı yeniden boyayıp, su bazlı akrilik bir vernikle cilalamanız gerekiyor. Zaten beyaza boyandığı için çabuk kapanacaktır. Şimdiden kolay gelsin.

 3. Merhaba mutfak dolabımi akrilik boya ile boyamak istiyorum fakat dolap kapaklarında yapışkanlı kağıt var. kağıtları sökmeden üzerini boyayabilirmiyim

  • Bu konuda daha önce bir deneyimim olmamıştı. Sizin için sordum ve öğrendim Şeyda Hanımcığım. Kağıtları sökerseniz, çok daha iyi ve pürüzsüz bir sonuç elde edebilirsiniz. Sevgiler, kolay gelsin. 🙂

 4. peki boyanan dolaplarda yağ çöz kullanmak zarar verir mi nasıl temizlenecek?

  • Merhaba Pelin Hanımcığım,
   Mutfak dolaplarınızı boyadıktan sonra 3 hafta gibi bir süre çok iyi koruyun. Sonrasında da çok ağır temizleyiciler kullanmanızı önermiyoruz. Çok ağır ve aşındırıcı kimyasal içeren temizleyiciler, hem boyaya hem de sağlığınıza zarar verebilir. Sevgilerimle. 🙂

 5. merhaba, mebran kapaklardan olusan parlak yüzeylerde bu uygulama yapılabilir mi? teşekkürler..

 6. Merhaba. Dolaplari boyadim ama pitir pitir oldu hep pürüzlü. Vernik uygulamadım daha. Ne tavsiye edersiniz? Zimparalamak mi uzeri, ya da vernik duzeltir mi?

  • Merhaba Rabia Hanım,
   Boyama yaparken rulo fırçaya çok fazla boya almamalı ve boyayı ruloya çok güzel yedirmelisiniz. Aksi halde dalgalanmalar ve kabarcıklar oluşabiliyor. Bunun dışında lütfen boyama yaparken rulo fırçayı bastırmadan boyayın. Ruloya ne kadar çok bastırırsanız profesyonellikten o kadar uzak olacaktır.
   Şimdi verniğinize biraz da boya ekleyerek bir kat boyayın. 2 kahve fincanı kadar verniğe 1 yemek kaşığı vernik olacak şekilde oranı ayarlayın ve son katın üzerinden bastırmadan geçin. Yalnız aynı yerlerden tekrar geçmeyin lütfen. 24 saat sonra tekrar vernikleyin. Sorun ortadan kalkacaktır.

 7. Hep dolap kapaklarını boyadığınızı görüyorum. Dolabın iç yüzeyini de boyuyorsunuz değil mi onun için hangi fırçayı önerirsiniz?

  • Dolapların iç kapaklarını da boyadığınız zaman daha şık oluyor. Zevkinize kalmış. Kapakların dışını nasıl boyuyorsak iç kısımlarını da aynı şekilde boyuyoruz. Yazının içerisinde fırçalardan da bahsettim zaten. Rulo ve zemin fırçaları kullanıyoruz.

 8. Merhabalar, benim mutfak dolaplarımın lake olduğunu söylediler. Ben pek anlamıyorum parlak görünüyor dışı. Lakin biraz pürüzlü. Hem boya rengini değiştirmek hem de kötü görüntüden kurtulmak istiyorum. Mevcut renk koyu yeşil ben siyah istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim…
  Şimdiden çok teşekkürler..

 9. Eski mutfak dolaplarımı tarif ettiğiniz şekilde boyadım ve sonuçtan çok memnun kaldım. teşekkür ederim.

 10. Dolaplarım MDF üzerine kaplama plastik gibi. nasıl boyayabilirim zımparalama mı hangi boyayı kullanmaliyim?

  • Yukarıdaki yazımda da belirttim. MDF mutfak dolaplarını da boyuyoruz ve güzel sonuç alıyoruz. Zımpara yapmanıza gerek yok. Ben zaten kendi kullandığımız boyaları ve hatta boyaları temin ettiğimiz yeri bile yazımda belirtiyorum. Yazımdan destek alarak hem boyama tekniği hem de malzeme seçimi konusunda yardım olabilirsiniz.

 11. Merhaba. Mutfağa dekupaj uygularsam dayanıklı olur mu?

 12. Peki bir boya ile kaç kapak boyanır?

 13. Meraba benim mutfak dolabım parlak olandan kaygan ve hergün silmek zorunda kalıyorum. parmak izi oluyor böyle dolaplara kullanıliyormu eyer öyleyse ben boyamak isterim.

  • Sinem Hanımcığım, sizi çok iyi anlıyorum. İz belli eden mutfak dolaplarıyla uğraşmak çok zor. Siz de rahatlıkla boyayabilirsiniz. Kolay gelsin. 🙂

 14. Merhaba yardim lutfen. 2.el sayilir gumusluk dolap aldim acik kahverengi kismini boyamak istiyorum zemin cok duzgun zimpara yapmadan hangi boyayla boyaya bilirim gri boyamak istiyorum.

 15. Size nasil fotograf gonderebilirim. tecrubenize ve bilginize ihtiyacim var😊

 16. Merhaba suntalem dolaplarda bu şekilde boyanabilinir mi?

 17. Selam eski suntalem dolapların yüzeyleri parlak. boya tutarmı bu boyalarla renk değiştirebilirmiyiz vede vernik de atacak mıyız? bu konuda yardımcı olursanız cok sevinirim.

  • Evet önerdiğim boyaları kullanarak çok iyi sonuç alabilirsiniz. Vernik kullanmanız gerekiyor çünkü boyayı suya ve deterjanlara karşı koruyacaktır. Ayrıca vernik mutfak dolaplarınızın pürüzsüz olmasına yardımcı olacaktır. Kolay gelsin. 🙂

 18. Selamlar,
  Kahverengi dolaplarımı antik beyaz ve koyu griye boyamak istiyorum ama tezgah krem rengi mermerit. Ve boyayabileceğim bir tezgah değil. Beyazla uyumsuz olup kötü gözükmesinden korkuyorum. Dantel rengiyle uyumlu ama o da griyle gitmeyecek. Dantelle beyazı karıştırmak ve dantelden açık ama tezgahla sırıtmayacak bir renk elde etmek kötü bir fikir mi? Ya da bana önereceğiniz bir şey olur mu? Teşekkürler.

  • Tabii ki istediğiniz renkleri karıştırarak bir ton elde edebilir ve bununla tezgahı da boyayabilirsiniz. Alt ve üst dolap kapakları aynı renk olduğunda tezgahın rengi biraz zıt bir renk olabilir. Üst ve alt kapakların rengini farklı uygulama yapacağınızda da tezgahı alt dolapların rengine yakın seçebilirsiniz. Örneğin alt dolap kapakları koyu gri olacaksa, tezgahı da daha açık tonlarda bir gri ile boyayabilirsiniz. Hatta isterseniz sim bile katabilirsiniz. 🙂

 19. Selamlar,
  Mutfak dolaplarımı anlattığınız gibi boyadım ve çok da güzel oldu. Ama vernik uygulayınca ışıkla belli olan dalgalanmalar var. Taş vernik kullandım. Ne önerirsiniz? Bir kat daha uygulasam düzelir mi?

  • Vernik yaparken kadife ruloları kullanın ve mutlaka rulonuz nemli olsun. Her zaman boya ve vernik fırçanız farklı olsun. Eğer aynı ruloyu boya hem de vernik yaparken kullanırsanız çok iyi sonuç alamazsınız.
   Size önerimiz kes kullan süngerlerimiz var. Cadence kes kullan süngerinden bir parça kesin ve onu nemlendirin. İkinci kat verniğinizi bu süngerle ve hep aynı yöne doğru uygulayın. Dalgalanmalar gidecektir. Kolay gelsin. 🙂

 20. 2 renkle eski mutfak dolaplarımı boyadım Tuba Hanım. Gerçekten çok güzel oldu. Sayenizde sağolun.

 21. Merhaba tuba hanım mutfağımi beyaza boyadım, su bazlı boya. buna nasıl bir vernik uygulamalıyım yardımcı olun lutfen.

  • Merhaba Celal Bey,
   Biz çalışmalarımızda Cadence hybrid multisurface boyaları kullanıyoruz. Mutfak dolaplarına vernik olarak Ultimate Glaze (Kalın Sır Vernik) öneriyoruz. Bana ürünler çok sorulduğu için sizleri kırmızıyla ürünlere yönlendiriyorum. Yönlendirdiğim yerden ürünleri temin edebilirsiniz. Kolay gelsin.

 22. Selam bende dolaplarımı boyamak istiyorum. dolabım açık renk ama ben kırık beyaz yada krem istiyorum. toplamda 7 metrekare dolap. tabi sadece kapakları boyayacağım ne kadar boya almam gerek?

 23. meraba mutfak dolaplarımı boyamak istiyorum. mobilyacıya sormuşlar olmaz demiş ama ben inanmak istemedim. birde sizin yaptığınız bu güzellikleri görünce tabi☺️ sizden yardım ve fikir almak istiyorum. mutfak dolaplarımın resmini göndersem yardımcı olup fikrinizi paylasır mısınız?

  • Merhaba Şeyma Hanım,
   Yazımda sizlere mutfak dolabı boyamanın tüm püf noktalarını anlattım. Cadence’nin multisurface hybrid boyalarını kullanırsanız hiçbir problem yaşamazsınız. Katlar arası bekleme sürelerine mutlaka uyun. Bunların dışında yardıma ihtiyacınız olursa tabii ki elimden geleni yaparım. Sevgiler. 🙂

 24. Merhaba Tuba hanım ben mutfak dolabımı boyadim, sır vernik attim fakat dalgalanma oldu vernikte. boyaya zarar vermeden verniği düzeltme şansım var mı? şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Esra Hanımcığım,
   Önce bir zımpara yapın ve tozunu alın. Sonra tekrar verniğinizi uygulayın. Yukarıdan aşağıya tarar gibi yapın ki dalgalanma olmasın. Kolay gelsin.

   • Tuba hanim merhaba dolaplarim kahve krem milli dolaplaradan ☺️ İlk kat boyama yaptim cokk kotu bi goruntu oldu. diğer katlarda duzelme olurmu sizce ? Dewam edeyim mi dersiniz? Birde singer rulo deyilde havlumsu rulolardan kulandim onun etkisi olabilirmi?

    • İlk katın dalgası olması çok normal. Boyamaya devam edin ve aynı yerden sürekli geçmeyin. Son olarak da ruloyu tarama usulu dediğimiz yukarıdan aşağıya tek seferde çekerek bırakın ki dalgalanmalar olmasın. Sünger üstü kadife ruloları kasdediyorsanız onlarla da boyayabilirsiniz. Çok güzel sonuç veriyor.

 25. Benim dolaplarım kaplama. acaba onları hangi boya ve cila kullanarak boyamalıyım sizce

  • Merhaba Reyhan Hanım, yukarıdaki yazımda önerdiğim boya ve verniği siz de dolaplarınızda kullanabilirsiniz. Cadence multisurface hibrit boya ve vernik olarak da aynı şekilde glaze kalın sır vernik kullanabilirsiniz.
   Uygulamalarımızda kullandığımız malzemeler hep soruluyor. Bu yüzden ben de yazının içerisinde sürekli malzemeleri yazıyorum. Alabileceğiniz bir yere de yönlendiriyorum.
   Hepinize sevgiler. 🙂

 26. Merhabalar benim mutfak dolaplarimi beyaza boyuyorum ama dalgalanmalar oldu. 3. kati atmama ragmen duzelmedi. bunu nasil duzeltebilirim lutfen bana yardimci olur musunuz😢😢

  • Önce sünger zımparayla zımpara yapın ve tozunu alın. Daha sonra aynı yerden defalarca geçmeyin. Boyayı kalın sürmeyin. Tarama yöntemi dediğimiz şekilde yukarıdan aşağıya bir seferde tarayarak uygulayın ruloyu. Boyayı çok fazla almayın. İki ayrı kap kullanın ki dalgalanma olmasın. Bir kaba boya sıkın ruloya yedirin. Rulo fırçayı başka temiz bir tabakta gezdirin ki rulo üzerindeki boya eşitlensin. Böyle uygularsanız dalgalanma olmayacaktır.

 27. Altan Alacatlı

  Merhaba tuba hanım, köy evimize mutfağı ham mdf kestirip montajını ve boyasını kendim yapmak istiyorum. ham mdf ye boya aşamaları ve hangi boyaları kullanacağım? 6 mt lik l mutfağa ne kadar boya gider teşekkürler

  • Merhaba Altan Bey,
   Hangi boyaları kullandığımızı ve nasıl boyadığımızı yukarıdaki yazımda anlattım. Size çok yardımcı olacaktır. Tüm sorularınızın cevabını yazımdan bulabilirsiniz.
   Ortalama tek kat için 500 ml boya ile 5 metrekare alan boyanabiliyor. Ham ahşaplar için biraz daha fazla boya gidecektir. Mutfaklar için 2 litrelik boyaları öneriyoruz. Kolay gelsin.

 28. Merhaba Tuba hanım. Ben de yeni taşınacağım evin mutfak dolaplarını boyamak istiyorum ama dolaplar çok eski ahşap. Size fotoğrafını atıp teknik açılardan bilgi almak isterim müsaade ederseniz. Şimdiden teşekkürler 🙂

  • Kübra Hanımcığım merhaba,
   Mutfak dolabı boyama konusunda tüm tekniği ve püf noktaları yazımda anlattım. Eminim size çok yardımcı olacaktır. Çok fazla zaman ayıramasam da instagramdan ulaşın. Genellikle teker teker ilgilenemiyorum. Lütfen beni affedin. Sizler sorularınızı buradan sorun, ben elimden geldiğince yardımcı olurum.

 29. Mutfak dolabının kulbunuda boyadık çıkaramıyoruz bi fikriniz var mı nasıl çıkar?

 30. Koyu renkli dolabımi beyaza boyadım vernik olarak yat vernigi önerdi aldığımiz yer ve sap sarı oldu. ne yapmam gerek tekrar boyamammi yoksa başka vernik kullansam düzelir mi lütfen yardımcı olun teşekkür ederim şimdiden

  • Nazlı Hanım, yanlış bir öneri tapılmış. Lütfen tekrar boyayın ve vernik için de kalın sır vernik kullanın. Sevgilerimle. 🙂

 31. merhabalar tuba hanım.bende dolaplarımı beyaza boyamak istiyorum. fakat benim dolaplarım 2 renkli bazı kapakları kırmızı bazı kapakları beyaz. sımdı ben beyaza boyarsam 4 kat boyucam sanırım.beyaz olan kapaklarla ton farkı olusurmu acaba.yada nasıl yapmam gerekır aynı tonu yakalamak için

  • Merhaba Serpil Hanım, beyaz dolap kapakları için 2 kat yeterli gelecektir. Kırmızı kapaklara daha fazla kat atmanız gerekir.Kolay gelsin.

 32. Tuba hanım bu boyama işini yapan usta varmı sizin bildiğiniz? ben bulamadım kendimde cesaret edemiyorum.

  • Cesaret edemeyecek bir şey yok Demet Hanımcığım. Çok kolay, çok zevkli. Yazımı okuyun ve adım adım uygulayın. Sevgilerimle. 🙂

 33. Tuba hanım bir hafta sonra lake beyaZ dolaplarimi tadilat maksatlı boyayacagim.kapaklarin alt kisimlarinda deformeler olmuş.marangozlar yenisi yaptiralim istedikleri icin onarim konusunda hic yardimci olmadilar.kabarmis kapaklara ne yapabilirim.boyama konusunda çok video izledim.kafam çok karışık.kara kara dusunuyorum.cila konusuna gelince sizin bahsettiginiz cila farklimidir yapi olarak.ahsap boyama cilasi dense bahsettiginiz cilayi verirlermi?

  • Öyle çok kabarmış, aşırı derecede deforme olmuş hatta zımpara ile bile düzene sokulamayacak mobilyalar için bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Ufak tefek çizikler ve benzeri sorunları içim uygulamalar yapıp boyayabiliriz. Görmeden de net bir şeyler söyleyemiyorum. Kolay gelsin.

 34. Merhaba vernik için önerdiğiniz ürün parlak sanırım mat olması için ne önerirsiniz?

 35. Mat olması için yari mat veya su bazlı vernik kullandigimda beyaz boya sarı görünür mu yani boyanın rengini etkiler mi?

  • Hayır vernik boyanın rengini etkilemez. Parlak vernikle yüzey daha parlak, matla da daha mat görünecektir ve tabii ki boyadığınız objeyi koruyacaktır.

 36. Merhabalar
  Cevız renklı gomme dolabımın kapaklarını beyaza boyamak ıstıyorum. Üzerınde derın cızıkler var onu kapatmak ıcın neler yapmalıyım boyamak ıcın yardımcı olursanız sevınırim.

  • Merhaba Hasan Bey,
   Tamir macunları satılıyor. Tamir macunundan parmağınıza alarak çiziklerin içlerini doldurun. 24 saat kurusun ve sonra zımpara yapın. Sonrasında da hep tarif ettiğim şekilde boyayın. Kolay gelsin. 🙂

 37. Tuba hanım merhaba benim mutfak dolabım lake parlak renk. beyaza boyamak istiyorum fakat lake olduğu için olur mu bilmiyorum. olursa da hangi boya kullanılmalı teşekkür ederim.

  • Merhaba, tabii ki boyanır. Cadence multissurface hybrid boyaları tüm yüzeyler için kullanılıyor. Yazımın içerisinde doğru ürünleri seçebilmeniz için malzemelere yönlendirme yaptım. Yazımda anlattığım gibi boyarsanız, hiçbir sorun yaşamazsınız. Kolay gelsin.

 38. Toplam kaç kutu ve vernik harcanır?

 39. Merhaba profil mutfak dolabim var meşe renginde. yaprak yeşil ile boyarsam iki kat yeterli olurmu…birde ortala kaç tüp akrilik boya almam lazim…ayriyetten boya sonrası vernik sürmem gerekir mi?

  • Merhaba Resul Bey,
   Açık renkler genellikle 2 katta kapanıyor. Mobilyanızı görmeden kesin bir şey söyleyemem. Belki 3. katı da isteyebilir. Yaprak yeşilinin kapatıcılığı çok güzel. Yine mutfak dolaplarınız az mı, fazla mı dolap var bilemiyorum. 2 litre’lik boyalardan almanızı öneririm. Vernik tabii ki gerekiyor. Hatta olmazsa olmaz. Kolay gelsin. 🙂

 40. Merhaba, benim mutfak dolaplarım parlak renk kaplama. Üzerine boya sürersem akma yapar dediler. Sizce boyayı tutar mı?

 41. Merhaba Tuba hanım,
  Beyaz boya ile mutfak dolabi boyandigi zaman temizlerken boya aşınır mi? Temizliği zor mudur?
  Boyamak için almamız gereken boylar nelerdir (vernik almak gerekli mi?)

  • Temizliği hiç zor olmaz. Aşınma olmaz. Eğer tellerle kazıyıp çok çok ağır kimyasallar kullanmazsanız hiçbir sorun olmaz. Yukarıda anlattığım gibi katlar arası bekleme sürelerine uyarak boyamanızı yapın.
   Boyalar için ben yazımda zaten direkt yönlendirme yapıyorum. Tıkladığınızda direkt bizim kullandığımız boyalara gidiyor. Cadence multisurface hybrid boyaları kullanıyoruz. Mutlaka vernik yapmanız lazım.
   Dikkatli okursanız boya, vernik ve fırça hakkında bütün detayları verdim.
   Kolay gelsin, sevgiler.

 42. Merhaba benim mutfak dolaplarım parlak fakat rengini değiştirmek istiyorum. sizce hanği boyayla boyuyabilirim. ben bin marangoza sormuştum bu ürün boya tutmaz dedi sizce

  • Gayet güzel boya tutar. Cadence multisurface hybrid serisinden istediğiniz rengi seçebilirsiniz. Lütfen yukarıdaki yazımda tarif ettiğim şekilde boyayın ki en güzel sonucu alalım.

 43. Merhaba tuba hanim ben mutfak dolaplarim boyadim cadence dantel rengine fakat bazi kapaklarda dalgalanma oldu. onu nasil duzeltebilirim yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba Esen Hanım,
   Dalgalanma ilk katlar için normaldir fakat sonraki katlarda da dalgalanma oluyorsa yanlış uygulama yapıyoruz demektir.
   Dalgalanma olan kapakları zımparalayın ve nemli bir bezle tozunu silin. Sonrasında bir kat daha boyayın. Boyayı fırçaya az alın, ruloya iyice yedirin. İnce bir kat sürün. Aynı yerlerden üst üste defalarca geçmeyin. Tam bitirmek üzereyken ruloyu yukarıdan aşağıya tek yönde ve mümkünse tek seferde çekerek uygulayın. Yani tarama şeklinde uygulayın. O zaman bütün dalgalanmalar yok olacaktır. Tabi vernik yapmayı da unutmayın.
   Sevgiler, kolay gelsin.

 44. Tesekkur ederim tuba hanim once zimpara sonra ince bir kat gecelim diyorsunuz. peki vernik olarak mutfakta hangisini kullanalim mutfaga tas vernik onerenler var. siz ne dersiniz daha verniklemedim.

  • Taş vernik çok dayanıklıdır. Özellikle suya maruz kalan alanlar için öneriyoruz. Örneğin fayans ya da tezgah boyama için. Fakat mutfak dolapları için ultimate glaze verniği tavsiye ediyoruz. Peki taş vernik uygulanmaz mı? Taş vernik de uygulayabilirsiniz. Yalnız daha maliyetli olacaktır. Ben dolap boyama uygulamalarımda ultimate glaze vernik kullanıyorum. Çok da iyi sonuç alıyorum. 🙂

 45. Merhaba bir onceki yanitiniz icin cok tesekkur ederim. bir sorum daha olacak. dolabimda dalgalanma oldu demistim sizde sunger zimpara ile zimparalayip ince bir kat daha atin dediniz. zimparadan sonra dalgalanma kaybolmali mi kaybolmadi da merak ettim. kaybolmadan kati atsam olumlu sonuc alir mıyım?

 46. Merhaba bende mutfak dolaplarımı boyamak istiyorum beyaza ama sonrasında dolapları temizlemek için hangi tür deterjan kullanmalıyım. o yüzden kararsız kaldım. birde bu boyalarla kapılar boyanır mı simdiden teşekkürler

  • Boya ve vernik uyguladıktan sonra normal deterjanlarla temizliğinizi yapabilirsiniz. Çok çok ağır deterjanlar kullanmamaya özen gösterin. Sadece boyanın zarar görmemesi için değil, sağlığınız açısından da dikkat etmelisiniz.
   Evet kapıları da multisurface hybrid boyaları ile boyayabilirsiniz.

 47. Merhaba bizim dolaplarımız kendiliğinden desenli nasıl bir uygulama yapmak gerekiyor

 48. Merhaba biz geçen hafta mutfak dolaplarımızı boyatmıştık ancak rengini beğenmedik ve beyaz olmasını istiyoruz. tekrar boyasak üzerinden bir sıkıntı olur mu acaba? tekrar üzerini kısa süre sonra boyadığımızdan sonrasında kabuklanma problemi Yaşar mıyız? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

 49. tuba hanım, hatalı yaptığım yerleri düzeltmek için zımpara yapıp 3. katı boyadım. ama yukarıdan aşağıya tarama işlemi yapıp bitirdikten sonra fırçanın geçtiği yerler yol yol oldu .acaba zımparadan sonra vernik boya karışımı mı yapsaydım? tekrar zımpara yapıp düzeltebilir miyim? bir de boya vernik karışımını kadife fırça ile mi uygulamalıyım yoksa sünger rulo fırçayla mı? çok video ve cok bilgi kirliliği var bu konuda 🙂 ne önerirsiniz?

  • Eğer 3. hatta hala dalgalanma varsa boyayı ruloya çok alıyorsunuz demektir. Ruloya çok fazla boya almayın. Başka bir yerde ruloyu ileri geri yaparak eşit şekilde boya almasını sağlayın. Sonrasında rulodaki boya iyice bitmeden tekrar boya yüklemeyin.
   Şimdi sünger zımpara ile zımparalayın. Kafide rulo kullanarak vernikleyin.

 50. merhaba ben annemin dolaplarini boyicam su mesur türk mutfaklarindan kahve rengi ve mavili. 14 kapak var. sizce ortalama kac kutu boya almam gerekicek bilgi verirmisiniz cok sevinirim

 51. Merhaba
  Boyama için destek oluyorsanız size nasıl ulaşabiliriz

 52. Slm yatak odami arguaz gri boyadim. ucuncu kati attim ama cok mavi oldu oysaki ben gri tonu istemistim uzerine gri sursem olurmuki.

 53. Merhaba mutfak dolaplarim mavi. ben mor ve beyaz boyamak istiyourum yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba, tabii ki yardımcı olurum. Yazımda nasıl boyanılacağını anlattım. Malzemeleri nerden alabileceğinizi de belirttim. Linklerden istediğiniz renkleri seçin. Sonrasında da yardıma ihtiyacınız olursa yazın lütfen. Sevgiler. 🙂

 54. Merhaba Tuba Hanım. Dolap kapaklarım beyaz lake idi , şimdi krem lake.Akrilik sprey boya ile menteşelerinden sökmeden direk boyama yapsam uygun olur mu. Sökmek zor geldi de. Teşekkürler.🌺🙏🤗

 55. Merhabalar benim mutfak dolapların kırmızı acaba beyaz olur mu?

 56. Merhabalar Tuba Hanımcım , Mutfak dolaplarımın üst kısmı beyaz alt kısmı kırmızı, üst kısmının beyaz kalıp alt kısmını gri düşündüğümden, üst kısmını hiç boyamasam doku farkı olurmu ?

  • Merhaba, boyanmış objelerle boyanmamış objeler arasında mutlaka bir doku farkı olur. Fakat bu sizi rahatsız edecek raddede olmaz. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.