Anasayfa / Kendin Yap / Çelik Kapı Boyama Nasıl Yapılır? | Cadence Akrilik Boya İle Beyaza Boyama
Çelik kapı boyama nasıl yapılır, tekniği
Çelik kapı boyama nasıl yapılır?

Çelik Kapı Boyama Nasıl Yapılır? | Cadence Akrilik Boya İle Beyaza Boyama

Çelik kapı boyama nasıl yapılır? Çelik kapı boyanırken hangi boyayı kullanalım? Kahverengi çelik kapı beyaza boyanır mı?

Ne kadar çok soru var aklımızda değil mi? O zaman soruları unutalım işe koyulalım.

Çelik kapı boyama malzemeleri nelerdir?

Su bazlı akrilik boya

Rulo fırça

Zemin fırçası

Vernik

Şimdi çelik dış kapı nasıl boyanır resimli anlatım ve örneklerine geçelim.

Çelik kapı boyama nasıl yapılır?

Evde çelik kapı nasıl boyanır adım adım gidelim. Hazır mıyız? 😊

Önce nemli bir bezle çelik kapınızı temizleyin. Daha sonra kapı kolu ve kilidi gibi boya gelmesini istemediğiniz yerleri maskeleme bandı kullanarak koruma altına alın.

Maskeleme bandını BURADAN alabilirsiniz.

Seçtiğiniz akrilik boyayı iyice çalkalayın ve boş bir tabağa dökün.

Rulo fırçanızı boyada gezdirerek boya yüklemesi yapın.

Fazla boya almadan ilk katı boyayın. İlk katı boyarken çok dalgalı olacak ve zemin rengini kapatmayacaktır.

Rulo fırçanın ulaşamadığı yerleri zemin fırçası kullanarak boyayın.

Akrilik boyayı BURADAN,

Rulo fırçayı BURADAN 

Aynı ruloyu hem vernikte hem de boyamada kullanmayın. Yani 2 tane rulo alın. (Boyamak için saten fırça, vernik için de sünger üstü kadife ruloyu seçin.)

İpek uçlu zemin fırçasını da BURADAN alabilirsiniz.

İlk katı boyadıktan sonra mutlaka 24 saat bekletin.

Akrilik boya ile çelik kapı boyama yaparken geldik ikinci kata. İkinci katı da aynı şekilde boyayın ve yine 24 saat bekletin.

Eğer kapınız beyazsa ve yeni renk tercihiniz de yine beyaz olmuşsa, kapınız için 2 kat yeterli gelecektir. Koyu renk bir kapıyı beyaza çevirmek istiyorsanız, 4 katta kapanacaktır.

Her kat arasında 24 saat bekletin. Evde eski çelik kapı boyama teknikleri uygularken şimdi sıra vernik işleminde.

Çelik kapı nasıl cilalanır? Verniğinizi de iyice çalkalayın ve boş bir tabağa dökün. Zemin fırçası ile kapınıza sürün. Yine 24 saat arayla 2 kat uygulayın.

Çelik kapı boyama çalışmamız bu kadar.

Verniği BURADAN temin edebilirsiniz.

Çelik kapı nasıl beyaza boyanır?

Çelik kapı beyaza boyama nasıl yapılır?

Çelik kapı beyaza boyama işleminden hiç korkmayın. Kapınızın zemin rengi ne kadar koyu olursa olsun yine de sonuç çok güzel oluyor. Sadece koyu renkten açık renge dönerken daha fazla kat atmanız gerekecek.

Yukarıda anlattığımız işlemleri adım adım uygulayın.

Çelik kapı boyası beyaz olsun istiyorsanız, boyayı BURADAN alabilirsiniz.

Çelik kapı boyama örnekleri

Evde çelik kapı boyama ve yenileme

Çelik kapı boyama evde de rahatlıkla yapılabiliyor. Akrilik boya ile çelik kapı boyama göründüğünden çok daha zevkli. 😊

Siz de eski çelik kapılarınızı yenileyin. Eski olmak zorunda mı? Hayır, renk değişikliği de yapmak isteyebilirsiniz.

Çelik kapı boyama örnekleri-Çelik kapı kasası nasıl boyanır?

Çelik kapımı boyadım, dediğinizde kimse size inanmıyor. 😊Birkaç noktaya dikkat ettiğinizde kusursuz bir görünüme ulaşıyor.

Panel Kapı Boyama yazımızdan detayları öğrenerek evinizdeki diğer kapıları da boyayabilirsiniz.

Çelik kapı boyama uygulamaları yaparken kapınızın iç kısmını evdeki diğer kapıların rengiyle uygun yaparsanız, çok şık duruyor. Dış kısmını da apartmandaki diğer kapılarla uygun olarak boyayabilirsiniz.

Akrilik boya ile çelik kapı boyama yapımı

Hemen kapıyı söküp atmak yerine geri dönüşüm yapılması ne kadar güzel bir düşünce. Kendin yap projelerine biraz kafa yorduğunuzda harika şeyler yapabilir ve ekonomik açıdan da çok kâr edebilirsiniz.

Eski çelik kapı yenileme çalışmasının en güzel tarafı da astarsız uygulanması. Hiçbir astar yapmadan direkt boyamaya geçtik.

Çelik, eski, paslanan, paslanmış çelik kapı nasıl boyanır diyenler, aynı uygulamayı sizler de yapabilirsiniz.

Çelik kapılar boyanır mı?

Hem de çok güzel boyanabiliyor. Örneklerini de görüyorsunuz. Siz yeter ki başlayın.

Çelik kapı hangi boya ile boyanır?

Cadence multisurface boyaları kullanıyoruz.

Cadence boya ile çelik kapı boyama bizim için çok başarılı oldu. Eğer güzel bir çalışma yaparsanız, kapınızın sonradan boyandığını anlayamazsınız.

Çelik kapı kasası nasıl boyanır?

Tüm detaylarda anlattığımız gibi kapıları da kasalarını da aynı şekilde 24 saat aralarla boyayabilirsiniz.

Çelik kapı boyama nasıl yapılır anlattık. Malzemeleri nereden temin ettiğimizi belirttik. Siz neden yepyeni hem de istediğiniz renkteki bir kapıya sahip olmayasınız?

Yazar Tuba

BANA SIK SIK SORUYORSUNUZ. GEREKLİ MALZEMELERİ ALABİLECEĞİNİZ YÖNLENDİRMELERİ (LİNKLERİ) YAZILARIMDA BELİRTTİM. İSTEYENLER ORADAN TEMİN EDEBİLİRLER. HEPİNİZE SEVGİLER... :)

Beni de oku :)

Telefon kılıfı boyama

Telefon Kılıfı Boyama ve Tasarlama Nasıl Yapılır?

Telefon kılıfı boyama ve tasarlama nasıl yapılır? Sizler de kendi telefon kılıflarınızı kendiniz evinizde rahatlıkla ...

54 Yorumlar

 1. Çelik kapımi boyamak istiyorum ancak boya bi süre sonra atar mi bozulur mu?Alerjim olduğu için vernik kokusundan da cekiniyorum. Kokusu ne kadar sürede kaybolur. Teşekkürler

  • Boyalar ve vernikler tamamen kokusuz Esma Hanım. En güzel tarafı da bu. Kapalı mekanlarda boyuyorsunuz, en ufak bir kokusu olmuyor. Yukarıda anlattığım kurallara uyarak boyadığınız taktirde hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Çok da dayanıklı oluyor. Biz bu yaz evimizdeki bütün kapıları boyadık. Kolay gelsin. 🙂

 2. Çelik kapımı tarif ettiğiniz gibi boyadım. Çok güzel oldu Tuba Hanım. Desteğiniz için teşekkür ederim.

 3. merhaba çelik kapının her 2 yüzeyi için ne kadar boya almamız gerekir

  • Merhaba Ayça Hanım,
   Çelik kapı boyarken kapının zemin rengi ve hangi renge boyayacağınız çok önemli. 500 ml’lik boyalardan almanızı tavsiye ederim. Kolay gelsin. 🙂

 4. Merhaba, boyadığınız kapıda herhangi bir deforme oldu mu? Boya da herhangi bir soyulma, çizik vs… Boyayı daha önce kullanmadığım için bilmiyorum ve tırnakla kolay soyulur diye çekiniyorum.

  • Merhaba Cüneyt Bey, şimdiye kadar yaptığımız çalışmalardan böyle bir şikayet almadık. Yalnız mutlaka doğru uygulama yapın. Katlar arası bekleme sürelerine dikkat edin. Vernik uygulaması da boyamız için koruyucu olacaktır. Vernik yapmayı ihmal etmeyin. Kolay gelsin.

 5. Çelik kapı boyama için kaç boya yeterli olur, ilk kata farklı boya mı sürüyoruz?

  • Merhaba 500 ml’lik boya yeterli gelecektir. İlk katta da aynı boyayı kullanabilirsiniz. Yani astar kullanmanıza gerek yok. Kolay gelsin. 🙂

 6. tuba hanım merhaba ;
  bende çelik kapımı boyamak istiyorum ancak kapının dış kaplamasında kabarma ve kabuklanmalar var. Boya sürecim nasıl olmalı?

  • Merhaba Ender Bey, ilk önce çelik kapınıza zımpara yapın. Zımpara sonrasında kapının tozunu alın ve yukarıda anlattığım şekilde uygulamanızı gerçekleştirin. Kolay gelsin.

 7. 7 adet koyu renk iç kapımız var ve açık renge çevirmek istiyoruz. Acaba kaç lt boyaya ve verniğe ihtiyacımız var.

 8. Çelik kapımı boyadım tuba hanım harika oldu.

 9. Merhaba. Bir adet koyu renkli çelik kapıya toplamda nekadar boya ve nekadar vernik kullanılıyor? Kolay gelsin.

 10. Tuba hanım merhabalar çelik kapımı koyu kahveden siyaha boyayacağım ev dekorasyonuma uygun olması için fakat ne kadar boya kullanmalıyım? 500 ml yeterli mi ikinci katı da atmak için ve üçüncü bir kata gerek var mı yoksa iki kat yeterli mi?

  • Merhaba Bahar Hanımcığım, siyahın kapatıcılığı çok güzel. 2 katta kapanacağını düşünüyorum. Yine de sonuca bakarak karar vermek gerekir. 500 ml boya yetecektir. Sevgilerimle. 🙂

 11. Merhabalar bende koyu renk Çelik kapımı beyaza boyamak istiyorum çift taraflı ne kadar boya ve vernik gerekmektedir.Tesekkürler.

 12. İyi günler çelik kapının ahşap ve çelik kısmı için aynı boyayı mı kullanıyoruz

 13. Tuba hanım kolay gelsin çelik kapıyı boyarken içindeki plastik fitilleri ne yapmamız gerekiyor. Boyamanın bir sakıncası var mı?

 14. Merhaba, Ben de boyama yapacağım ancak dış kısmını boyadıktan sonra kapınızı açık mı bekletiyorsunuz yoksa kapanınca boyada yapışma vb. olma ihtimali var 24 saat boyunca açık kalamayacağı da kesin..

  • Boyalar aslında 2 saatte kuruyor. Kapınızı boyadıktan sonra 2 saat kesinlikle açık bırakın. Eğer imkanınız varsa daha fazla da bırakabilirsiniz.

 15. Merhabalar resimdeki mavinin tonunu tam olarak öğrenebilir miyim?

 16. Tuba hanım merhaba hangi vernik kullanmak doğru olur taş, sır, su bazlı çeşitlerini gördüm kafam karıştı biraz

 17. merhaba Tuba hanım bizim çelik kapının kenarlarındaki boya orjinalindeki atmaya başladı. bir kısmı soyuluyor bir kısmı çıkmıyor. onu nasıl kolayca kazıyıp boyayabilirim.

  teşekkürler

 18. Tuba hanım verniği herhangi bir işleme tabi tutmadan yani sıvılaştırmadan mı yoksa sıvılaştırarak mı boyanın üzerine uygulayacağız. Eğer sıvılaştıracak isek ne ile yapacağız.

 19. Şencan Kadoğlu

  Merhabalar. Dış mekan çelik kapımı boyamak istiyorum. Önerdiğiniz boya güneşe ve yağmura dayanıklı mıdır?

  • Boyayı vernikle koruma altına alıyoruz. Yazımda da yönlendirdiğim gibi boya sonrası taş vernik uygulayın. Son derece sağlam ve dayanıklı oluyor.

 20. Merhabalar bende çelik kapı rengimi degistirmek istiyorum. siyahtan beyaza geçiş yapmak istiyorum. ne kadar boya almam gerek. tesekkurler

 21. Selam benim iki adet ana bin giriş kapım var bu kapılar yüzeyi fırınlanmış kağıt ile kaplanmıştır.
  Bu kapılarım güneşten dolayı soldu bunları boyama yapsak nasıl olacak çünkü fırınlanmış kağıt yüzey boya tutar mı yada tutması İçin ne yapılabilir yada nasıl bir boya kullanmak gerek yada başka bir Öner’iniz var mı?

  • Merhabalar, hiç bildiğim bir konu değil. Sizin için danıştım. Yağlı boya denildi.

  • Merhaba Tuba hanım verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Ben kahverengi Çelik kapımı maviye boyayacağım. Vernik olarak hangisini önerirsiniz dış ortamda kapım, taş vernikde beyaz renk diye yorum yapılmış kararsız kaldım vernikte renk oluyor mu?

 22. Merhaba öncelikle faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Ben resimde görünen koyu mavi kapının boya kodunu sormak istiyorum cadensin hangi boyasını alırsam o renk olur kapım

  • Görsellar alıntı olduğu için tam olarak aynı rengi yakalayamayabilirsiniz. Fakat en yakın renkler var ya da renk karımışı yaparak da boyayabilirsiniz.Cadence multisurface hybrid H099 ve H092 renklerine bi bakın. Sevgiler.

 23. Kapımı boyamak istiyorum kapı açık kalmalı mı acaba bekleme süresinde

 24. Dış kapimi beyaza boyadım. Güzel oldu ama duz beyaz çok sade geldi. Nasil değişik bir süsleme yapsam diye düşünüyorum. internette de bulamadım. Şekilli sablonlarla boyasam bir değişiklik yapsam diyorum. Hiç böyle bir calismaniz oldumu

 25. Tuba hanım benim çelik kapımın duş kasası ve kenarları çelik orta kısmı ahşap. Nasıl bir boya uygulaması yapmalıyım… Teşekkürler 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.