Anasayfa / Kendin Yap / Amerikan Panel Kapı Boyama | Lake, Ahşap Oda Kapıları – ZIMPARASIZ
Amerikan panel kapı boyama yapımı
Amerikan panel kapı boyama nasıl yapılır?

Amerikan Panel Kapı Boyama | Lake, Ahşap Oda Kapıları – ZIMPARASIZ

Amerikan panel kapı boyama nasıl yapılır?  Amerikan panel kapı boyası olarak ne kullanmalısınız? Ev kapısı boyama zor mudur? Ahşap kapıyı beyaz boyama mümkün müdür?

Evinizdeki kapılar sarardı, yeniden boyamak istiyorsunuz ama bir taraftan da korkuyor musunuz? Amerikan kapı boyanır mı? Sizce? 😊

Dalgalı dalgalı olabilir, renk değişiminden korkuyor olabilirsiniz.

Sizinle aynı endişeleri taşıyan biz de evimizdeki bütün kapıları boyadık. Sonuç inanılmaz güzel oldu. Sizinle paylaşmaz mıyız? Panel kapı boyama teknikleri için hazır mısınız?

Amerikan panel kapı boyama malzemeleri nelerdir?

Su bazlı boya

Rulo fırça

Zemin fırçası

Vernik

Şimdi Amerikan kapı boyama nasıl yapılır, eski oda kapıları nasıl yenilenir görelim.

Amerikan panel kapı boyama nasıl yapılır?

Önce kapılarınızın tozunu alın. Aksi halde tozlar boyaya tutunuyor ve problem yaratabiliyor.

Seçtiğiniz boyayı iyice çalkalayın ve boş bir tabağa dökün. Bizim kapılarımız beyaz olduğu için yine beyaz rengine boyadık.

Siz de beyaz renkte boya isterseniz BURADAN alabilirsiniz.

Başka renk tercih ediyorsanız BURADAN sevdiğiniz bir rengi seçebilirsiniz.

Çalkaladığınız boyadan bir miktar boş bir plastik tabağa sıkın ve rulo fırçayı boyada gezdirerek iyice boyaya tutunmasını sağlayın.

Hava kabarcıklarının oluşmaması ve çok güzel bir sonuç elde edebilmek için ikinci bir boş plastik tabakta rulo fırçanızı gezdirmeye devam edin. Ruloya boya iyice yüklenecek ve boyamak için hazır olacaktır.

İlk katı rulo fırçayla boyayın. Ruloya boya bitene kadar tekrar boya yüklemeyin.

Rulo fırçayı BURADAN alabilirsiniz.

Aynı ruloyu hem vernikte hem de boyamada kullanmayın. Yani 2 tane rulo alın. (Boyamak için saten fırça, vernik için de sünger üstü kadife ruloyu seçin.)

Ruloyla boya yaparken sonuç harika oluyor. Hiç iz bırakmıyor.

Kapının kenar kısımları yani kasaları boyarken zemin fırçası kullanabilirsiniz. Zemin fırçası taşırmadan ve duvara sürülmeden boyanmaya yardımcı oluyor.

Zemin fırçasını da BURADAN alabilirsiniz.

İlk katı bitirdikten sonra mutlaka 24 saat bekletiyoruz. Sakın boya kurudu diye ikinci kata geçmeyin.

24 saat sonra aynı şekilde ikinci katı boyayabilirsiniz. Bizim kapılarımız için 2 kat yeterli geldi. Sizler koyu renkten açık renge dönecekseniz, 3 ya da 4 kata ihtiyacı olacaktır.

Ahşap kapı boyama uygulaması için 2 kattan sonra 24 saat kurumaya bıraktık ve sıra geldi verniklemeye.

Vernik işini çok seveceksiniz. Biz evimizde ultimate kalın sır vernik uyguladık.

Verniğimizi de aynen rulo fırça kullanarak 2 kat uyguladık.

Kasaları da yine zemin fırçasıyla vernikledik. Sonuç harikaaa oldu. 😊

Neden bu kadar beklemişiz ki?

Verniği BURADAN alabilirsiniz.

Amerikan panel kapı boyası varken neden cadence hibrit multisurface tercih ettik?

Amerikan panel ve ahşap kapı boyası olarak birçok seçenek mevcuttu. Biz bu boyaları daha önce birçok yerde kullandık. Kapatıcılığı ve dayanıklılığından çok memnun kaldık. Amerikan kapı boyaları yerine panel kapı boyama için Cadence tercih ettik. Sizin için resimlendirdik de.

İç kapı boyası olarak gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. En güzel tarafı hiç koku yapmadı.

Kahverengi kapıyı beyaza boyama nasıl yapılır?

Kahverengi Amerikan kapı beyaza boyanır mı? Koyu renk kapı nasıl boyanır?

Yukarıda anlattığımız uygulamanın aynısını yapabilirsiniz. Sadece koyu renkten açığa dönüleceği için daha fazla kata ihtiyacınız olacaktır.

Ahşap kapı boyama teknikleri bu kadar kolay! Kapı rengi değiştirme için hazır mısınız?

Çelik Dış Kapı Boyama yazımızdan esinlenerek çelik kapılarınızı da rahatlıkla boyayabilirsiniz.

Amerikan ve ahşap kapı boyama modelleri ve örnekleri

Amerikan kapı boyama modelleri ve örnekleri

Vernikli ahşap kapı nasıl boyanır? 8 tane panel kapı boyadık. Görsellerde gördüğünüz gibi dalgalanma yada rengin geçişlerinde hiçbir sorun yaşamadık.

Vernikli kapıya boya yapılır mı? - Ahşap kapı boyama teknikleri

Ev iç kapı boyama nasıl yapılır?

2 tanesi camlıydı. Camlı Amerikan kapı boyama yapmak çok daha zor oldu. Çünkü boyalar cama bulaşabiliyor. Camların boya olmaması için cam kısımlarını maskeleme bandıyla kapladık.

Maskeleme bandını BURADAN alabilirsiniz.

Ahşap kapıyı beyaza boyama yöntemleri

Tahta kapı boyama teknikleri hiç de zor değilmiş. Bazı şeyleri gözümüzde büyütürüz ya!

Ev içi kapı boyama, ev kapılarını boyama gerçekten çok zevkli bir çalışma. En çok da sonuca bayılacaksınız.

Amerikan kapı boyanır mı?-Kapı boyama cadence

Eski kapı boyama uygulaması için biraz cesaret lazım. Size örnek olması için kapılarımızın fotoğraflarını da yayımlıyoruz.

Eski ev oda kapılarını yenileme çalışması yaparken hiç koku olmadı. En güzel tarafı da buydu.

Oda kapıları, eki kapılar nasıl boyanır diyenler, bir yerlerden başlarsanız, ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Eski oda kapıları yenilendiği zaman koridora ve evin geneline bir aydınlık geldi. Özellikle kasalar çok sararmıştı. İç kapı boyama çalışmamız çok başarılı oldu.

Kapı boyamanın püf noktaları nelerdir?

Ev kapılarının nasıl boyanacağını öğrenin. Katlar arasında mutlaka 24 saat olsun.

Ahşap kapı boyama için teknik bilgili olmak gerekmiyor. Sadece birkaç basit noktası var.

Ahşap eski kapı boyarken, boyalarınızı iyice çalkalayın ve ruloya çok fazla boya almayın.

İç kapı boyaması yaparken ruloyu çok fazla bastırmayın ki dalgalanmalar oluşmasın.

Kapı boyama evde olacağı için yerlere gazete sermeyi unutmayın. Yoksa yerler boya olabilir.

Kapı boyama fırçası olarak sünger rulo ve zemin fırçası kullanın. Sünger rulo hızlıca iz bırakmadan fırçalamanızı sağlarken, zemin fırçası kasaları boyarken taşmaları engelleyecektir.

Zımpara yapmadan kapı boyama nasıl olur?

Zımparalamadan kapı boyama olmaz sanıyorduk. Bu boyaları seçmekteki bir diğer amacımız da buydu. Zımparalamadan direkt boyama yaptık.

Vernikli kapı boyanır mı?

Vernikli kapı boyama uygulaması da yapabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız yöntemi adım adım uygulayın. Aynı şekilde son olarak da vernik yapın. Gerçekten çok güzel oluyor.

Tahta kapı nasıl boyanır?

Tahta kapı boyası mı arıyorsunuz? Tahta kapı da dahil malzeme ne olursa olsun bütün kapıları aynı şekilde boyayabilirsiniz.

Ahşap ve Amerikan panel kapı boyama teknikleri aynıdır. Su bazlı panel kapı boyası olarak bizim kullandığımız boya tahtada, vernikli malzemede, demirde kısacası hepsinde çok iyi sonuç veriyor.

Kapılar hangi boya ile boyanır, eski ev kapıları nasıl yenilenir, kapı boyama nasıl olur dedik ve size görseller de sunduk.

Hâlâ amerikan panel kapı boyama işlemi nasıl yapılır diyen var mı?  Haydi panel kapı boyama uygulaması yapmaya. 😊

Yazar Tuba

BANA SIK SIK SORUYORSUNUZ. GEREKLİ MALZEMELERİ ALABİLECEĞİNİZ YÖNLENDİRMELERİ (LİNKLERİ) YAZILARIMDA BELİRTTİM. İSTEYENLER ORADAN TEMİN EDEBİLİRLER. HEPİNİZE SEVGİLER... :)

Beni de oku :)

Telefon kılıfı boyama

Telefon Kılıfı Boyama ve Tasarlama Nasıl Yapılır?

Telefon kılıfı boyama ve tasarlama nasıl yapılır? Sizler de kendi telefon kılıflarınızı kendiniz evinizde rahatlıkla ...

26 Yorumlar

 1. Her bir kapı için ne kadar boya kullanıldı ya da 5 adet kapı için kaç kg boya yeter?

  • Bizim kapılar beyazdı ve yine beyaza boyadık. 2 kat uyguladık ve 2 kilodan daha az boya gitti. Bu arada 8 kapı boyandı. Siz kapı boyarken koyu rengi açığa döndürecekseniz daha fazla boya gidecektir. Kolay gelsin. 🙂

 2. Ezgi Gizem Baybars

  Merhaba ben Gizem. Amerikan kapı için kaç adet 500 milimlik boya gider acaba? Ona göre önerdiginiz siteden almak isterim. Bu arada buzdolabımı da boyamak istiyorum ona kaç adet gider? Sandalyelerim var yani bildiğimiz masa sandalyeleri onların 1 tanesine kaç boya gider? Boyalar ne kadar süre kalıcılığını korur? Yemek masamı da boyamak istiyorum ayrica salonumuzda aynali dolap ve uzun köşelik büfem var. Sonrasında gardrobumu ve diğer mobilyalarımı da boyamak istiyorum. Koltuk takımım var onu da boyayacağım. Bunlar için ayrıca ölçülerine göre yazar sorarım size. Teşekkürler başarılar.

  • Ezgi Hanım merhaba, hepinize yetişmeye çalışsam da bu pek mümkün olmuyor. Kaç panel kapısı boyayacağınız önemli. Ben yaklaşık 8 kapı için 2 litreden daha az boya gittiğini söylemiştim. İsteyenler bana instagram’dan (mandalasanatituba) ulaşabilirler. Sevgiler.

 3. acaba vernik ne kadar gidiyor. ben mutfak dolapları, iç panel kapıları ve vestiyeri bu şekilde boyamayı düşünüyorum.

 4. Her kapı için kasaları ile birlikte ne kadar boya ve vernik gerekir?

  • Kapıları boyarken koyu renklerden açık renklere gidecekseniz daha fazla boya gidecektir. Örneğin beyaz tonlarında bir kapıyı yine beyaza boyayacaksanız 120 ml’Lik (2 kat için) bir kutu yetecektir. Koyu kahverengiden beyaza dönecekseniz 3-4 kat boyamanız gerekecektir. Kolay gelsin. 🙂

 5. Bu resimler vernik uygulandiktan sonra mi? Sır vernik cok parlak duruyor mu acaba? Ayni malzemeleri kullanacağim biraz tedirginim.

  • Merhaba Gökçe Hanım, sır vernik biraz parlak ama çok dayanıklı oluyor. Siz panel kapılarınızı parlak istemiyorsanız su bazlı mat ya da yarı mat verniği tercih edebilirsiniz.

 6. Merhaba, Kahverengi olan ahşap kapı ve ahşap pencere doğramalarını plastik boya ile boyatmıştım ama boya atmaya başladı. özelliklede açma kapamada üst üste gelen kısımları sürtünmeden atmış gibi. ben tekrar boyasam hangi boya ile boyamalıyım ve zımpara yapmam gerekli olur mu ?

  • Merhaba Ayşe Hanım, boya sökücü kullanarak plastik boyayı kapılarınızdan çıkarın. Sonrası için boyama tekniğini yukarıdaki yazımda adım adım anlattım. Size yardımcı olacaktır.

 7. Merhaba eskiden yağlıboyalar çok koku yapıyordu. Evde duramıyorduk. Bu boya kokusu nasıldır. Boya yapınca ilk gün bize rahatsızlık verir mi?

  • İnci Hanım merhaba,
   Boyalar kokusuz. En güzel tarafı da bu. Boyama yaparken camları açmadan boyuyorsunuz; yine de en ufak bir kokusu olmuyor.

 8. Merhaba,
  Kapilari boyadim ama kapilari kapattigimda lastikleri yapisiyor ve zor aciliyor, siz de boyle problemler oldu mu? Bu arada 1 hafta oldu hala yapisma devam ediyor.

  • Kapıları boyarken lastikli kısımları boyamamaya dikkat ediyoruz. Kapı kolu ve lastikli kısımları maskeleme bandıyla koruma altına alıyoruz. Yoksa illa ki yapışma oluyor.

 9. Merhaba 9 tane Amerikan kapım var. bu kutudan kaç adet almam gerekiyor. kilo olarak yazmayin. adet olarak yazın. Camli kapılarim 6 adet kare camım var.

  • Merve Hanım merhaba, boyaların farklı ebatları var. Eğer kapılarınızın zemin rengi beyazsa ve yine beyaza boyayacaksanız 2 litre boyaya ihtiyacınız var. Yani 2 litrelik boyalardan bir adet almanız yeterli gelecektir.
   Ben 500 litrelik boyalara yönlendirme yaptım. Eğer onlardan alacaksanız 4 kutu almanız gerekir ki buna hiç gerek yok.
   Yalnız bu miktar açık renk kapılar için. Kolay gelsin.

 10. Merhaba Tuba hanım. ben hakan. benim kapılarım 12 yıllık marangoz yapımı ahşap kapı.boya yok sadece vernikli.vernik üzerine boya yapmak istiyorum ama zımpara yapmayı istemiyorum çünkü uzun iş..hangi çeşit boya yapmalıyım..sentetik boyami yoksa su bazlı boyami..ayrıca marka olarak hangisini kullanmalıyım boyanın..uzun ömürlü olması için hangi boyayı kullanmam gerekir. şimdiden teşekkür ederim..

  • Merhaba Hakan Bey,
   Cadence multisurface hybrid boyaları kullanabilirsiniz. Zımpara yapmadan uygulayabilirsiniz. Bu boyalar su bazlıdır. Koku da yapmıyor. O yüzden rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Yukarıdaki yazımda hangi malzemeyi kullanabileceğinize ve nereden alabileceğinize dair yönlendirme yaptım. Kolay gelsin.

 11. Beyaz lake kapılarını nasıl boyarım

  • Merhaba, yazımda tarif ettiğim şekilde boyayabilirsiniz. Yazımın içinde kullandığımız ürünlere sizi yönlendirdim. Katlar arası bekleme sürelerine dikkat edin. İnce tabakalar halinde uygulayın. Kolay gelsin.

 12. Merhaba Tuba hanım
  Bu boyalara su katıp mı boyuyoruz su katmazsak çok koyu ve kalın olmuyor mu birde astar boya demişsiniz o ayrı bir boyamıdır. Teşekkürler şimdiden

  • Merhabalar, astar uygulamıyoruz. Direkt boyayı alıp sürüyoruz. Boyalara su eklemek zorunda değilsiniz. Mesela biz su eklemeden boyadık. Boyanın kıvamı koyu değil fakat siz zorlanırsanız birazcık sulandırarak boyayabilirsiniz.

 13. Su bazlı boya ile kapılar boyandiginda çabuk sararma olur kapılarda bilginize. Uzun ömürlü olması için amerikan kapi boyalarınin tiner ile inceltilenleri kullanılması gerekir.

  • Cadence ile boyandığında kapılarda sararma olmaz. Boya sonrası zaten vernik uygulanır. Vernik hem boyayı korur hem de sararmaları engeller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.