Anasayfa / Kendin Yap / Ahşap Mobilya Eskitme Nasıl Yapılır, Teknikleri Nelerdir? | Eskitme Pudrası Nasıl Kullanılır?
Ahşap mobilya eskitme nasıl yapılır?
Ahşap mobilya eskitme nasıl yapılır?

Ahşap Mobilya Eskitme Nasıl Yapılır, Teknikleri Nelerdir? | Eskitme Pudrası Nasıl Kullanılır?

Ahşap mobilya eskitme nasıl yapılır? Eskitme pudrası nasıl kullanılır? Ahşap boyama eskitme örnekleri ve püf noktaları için hazır mısınız?

Tam da evinizdeki bir sehpayı, masayı ya da sandalyeyi atmak üzere miydiniz? Çok sıkılmış olabilirsiniz, yenilemek isteyebilirsiniz. Eskitme tekniğiyle yepyeni bir mobilya oluşturmak isteyenler, eskitme teknikleri için adım adım gidelim.

Hiiiç korkmayın, çok kolay ve zevkli. 🙂 Ahşap mobilya eskitme nasıl yapılır öğrenmeden önce, malzemelere göz atalım.

Ahşap mobilya eskitme malzemeleri

Ahşap mobilya boyama eskitme tekniği nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir?

Su bazlı akrilik boya

Eskitme boyası

Fırça

Sünger

Mobilya eskitme nasıl yapılır görelim.

Ahşap mobilya eskitme nasıl yapılır? – Eskitme pudrası nasıl kullanılır?

Ahşap mobilya eskitme tekniği için önce geniş plastik bir kaba akrilik boyandan bir miktar dökün. Akrilik boyaları BURADAN alabilirsiniz.

Rulo fırçayı tabakta gezdirerek boya almasını sağlayın ve objenizi istediğiniz renge boyayın. 24 saat kurumaya bırakıp, bir kat daha boyama yapın ve yine kurumaya bırakın. Rulo fırçayı BURADAN temin edebilirsiniz.

Ahşap mobilya eskitme nasıl yapılır? Şimdi mobilya eskitme kısmına geçebiliriz. Eskitme pudrasını bir kaba dökün ve birkaç damla da glazing medium ekleyerek karıştırın. Bu karışımı fırçanıza batırın ve fırçanızla objenizin istediğiniz kısımlarına ince dokunuşlar yapın. Ne kadar eski görmek ve nereleri daha koyu görmek istiyorsanız ona göre çalışabilirsiniz.

Eskitme pudrasını BURADAN, glazing mediumu BURADAN, fırçanızı da BURADAN satın alabilirsiniz.

Eskitme pudrası nasıl kullanılır?

Şimdi bulaşık süngerinin yumuşak tarafıyla eskitme pudrasını hafif hafif silerek eskitme görüntüsü verebilirsiniz. Bunu yaparken yine süngerle boyanın üzerinden geçerek yoğunluğunu kendiniz ayarlayabilirsiniz. Bulaşık süngeri yerine eskitme tekniğinde kullanılan bitkisel süngeri BURADAN alabilirsiniz.

Mobilya eskitme yöntemi bu kadar ama vernik yaparsanız daha kalıcı olacaktır. Verniğinizi  de aynı boya yapar gibi sürün ve 24 saat bekletin. 24 saat sonra ikinci kat verniğinizi ugulayın. Yarı mat vernik daha şık duracaktır. Yarı mat verniğinizi de BURADAN temin edebilirsiniz.

Eskitme mobilya boyama teknikleri ve püf noktaları nelerdir?

Eskitme yapmadan önce mutlaka objenizi su bazlı bir akrilik boyayla 2 kat boyayın. Katlar arasındaki 24 saat olsun.

Rulo fırçalar iz bırakmadan geniş yüzeyleri boyamak için çok kullanışlı oluyor. İnce kısımlar için de sentetik fırçalardan yardım alabilirsiniz. Ahşap eskitme fırçası olarak sentetik fırçaları kullanabilirsiniz.

Eskitme boyama teknikleri yaparken eskitme boyasını direkt zeminin üzerine sürerek uygulayabilirsiniz. Ancak boyanın çabuk kurumasını engellemek ve üstüne istediğiniz dokuyu daha rahat verebilmek için glazing medium ile karıştırırsanız, daha iyi sonuç alabilirsiniz. Glazing mediumdan göz kararı ilave edebilirsiniz.

Ahşap boyama eskitme yaparken evinizdeki bir bulaşık süngerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. İsterseniz bu iş için satılan bitkisel süngerlerden de yararlanabilirsiniz. Bu süngerler, hem dayanıklı oluyor hem de oluşturduğu doku daha belirgin oluyor.

Eğer yaptığınız ahşap boyama teknikleri eskitme çalışmalarınızın dayanıklı olmasını istiyorsanız, son işlem olarak vernik kullanın.

Ahşap eskitme boya nasıl yapılır? Eskitme kremi ile

Cadece eskitme kremi nasıl kullanılır? Yukarıdaki işlemlerin aynısı adım adım yapın. Bu sefer eskitme pudrası yerine eskitme kremi kullanın. Bu eskitmeleri istediğiniz renklerde yapabilirsiniz. Kızıl, bordo ve isli siyah gibi çok güzel renkleri var.

Cadence eskitme kremini BURADAN alabilirsiniz.

Mobilya eskitmesi nasıl yapılır? – Eskitme boyası ile

Evde mobilya eskitme nasıl yapılır? Eskitme boyası kullanırken de aynı işlemleri uygulayın. Bu sefer de eskitme pudrası yerine eskitme boyası kullanın.  Eskitme boyasının da çok güzel renk seçenekleri var.

Cadence eskitme boyasını BURADAN alabilirsiniz.

Eskitme pudrası, boyası ve kremi arasındaki farklar nelerdir?

Eskitme mobilyası nasıl boyanır, hangi boyayı seçmelisiniz?

Ahşap boyama eskitme pudrası çok doğal ve yumuşak duruyor. Eskitme kremi, eskitme dokusunu verirken daha net duruyor. Örneğin çok daha eski görüntüsü sevenler, eskitme kremi kullanabilirler.

Boyaların renk seçenekleri de farklı olabiliyor. Örneğin eskitme kreminde yıllanmış bir bordo gibi harika bir renk bulabilirken, eskitme kreminde niş yeşilini kullanarak farklı bir eskitme görüntüsüne ulaşabilirsiniz.

Eskitme pudrasında küf ve oksit görütüsünü yakalarken, eskitme kreminde çok daha gerçekçi eski ve yıpranmış görüntüsünü elde edebilirsiniz.

Eskitme boyasının en önemli özelliği ise zemin rengine daha yakın tonlar kullanılarak eskitme yapılabilmesidir. Yani eskitme rengini de objenin zemin rengine yakın renklerden seçin. Eskitme boya nasıl yapılır  öğrendikten sonra görsellerle de bunu örneklendirmeye çalışalım.

Ahşap boyama eskitme örnekleri – Eskitme mobilya modelleri

Ahşap boyama eskitme örnekleri

Hepinizin evinde eskiden kalan böyle bir sandık vardır. Bunu eskitme sehpa haline getirmek hiç de zor olmaz. Sevdiğiniz tonlarda bir yeşilin üzerine koyu kahve eskitme pudrası kullanarak böyle bir sonuç elde edebilirsiniz. Mobilya eskitme boyama sandığınızdan çok daha kolay.

Mobilya eskitmesi nasıl yapılır?

Yukarıdaki sandıkta da yine yeşil üzerine kahve rengi ile eskitme yapılmış. Bu dokuyu yakalamak için en doğru seçenek eskitme kremi olacaktır. Eskitme ahşap sandıklardan çoğumuz vazgeçemiyoruz değil mi? Deri sandık ya da benzeri objelerde de eskitme yapabilirsiniz. Deri objeleri boyamak biraz daha farklı. Deri Boyama yazımızı okuyarak tekniğini öğrenebilirsiniz.

Eskitme mobilya boyama teknikleri

Bu kadar gerçek ve eski görüntüler hoşunuza gidiyorsa, yine eskitme kremi size uygun olacaktır. Aynı zamanda eskitme pudrasını da ara ara uygulayarak küflenmiş görüntüsüne ulaşabilirsiniz.

Ahşap mobilya eskitme teknikleri

Eskitme nasıl yapılır? İşte tam da böyle yapılır. 🙂 Eski bir kapı kitaplık haline getirilmiş, bir de ahşap eskitme tekniği uygulanmış. Daha ne olsun? Mobilya eskitme boyama teknikleri içerisinde krem tonlarında eskitme pudrası uygulayarak böyle bir objeye sahip olabilirsiniz.

Evde mobilya eskitme nasıl yapılır?

Pirinç Dekopaj yaparak mobilyalarınızı çok güzel bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Pirinç Dekopaj Kaplama yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

Ahşap mobilya eskitme boyama

Kahverengi ahşap eskitme boyası kullanarak şifonyerlerinizde böyle bir eskitme çalışması yapabilirsiniz. Ahşap mobilya eskitme teknikleri aslında biraz bilgi edindikten sonra sizin zevkinize kalmış. Ne kadar eski ya da ne tonlarda bir eskitme istiyorsunuz? Mobilyanın uç kısımlarına vişne çürüğüne yakın tonlarda eskitme yapabilirsiniz.

Beyaz eskitme masa

Beyaz eskitme masa için kolları sıvayın. 🙂 Masayı beyaza boyadıktan sonra krem ya da gri tonlarında eskitme pudrası uygulayabilirsiniz. Beyaz eskitme boya nasıl yapılır diyen var mı aramızda? 🙂 Eskitme masa hiçbir zaman popülerliğini yitirmiyor.

Mobilya Beyaza Boyama yazımızdan masanızı ya da diğer mobilyalarınızı beyaza boyama tekniğini öğrenebilirsiniz. Masadaki harika desenlerin yapımını ise Budak Doku Tekniği yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ahşap mobilya eskitme tekniği

Eskitme dolap uygulaması yapmak için hiç zaman kaybetmeyin. Eski tel dolaplardan var mı çevrenizde bir yerlerde?

Bu ahşap mobilyaların zemininin nasıl boyandığını ve detaylarını öğrenmek için Ahşap Boyama yazımızı okuyun. Mutfak dolaplarınızı boyayabilirsiniz. Mutfak Dolabı Boyama yazımızı okuyun ve dolaplarınızı boyayın. Sonra da buradaki gibi eskitme tekniği uygulayın.

Eskitme sehpa boyama

Eskitme ahşap mobilya boyama işlemini bir de soft renklerde deneyin. Eskitme sehpa boyama uygulaması bile mekana bir farklılık katacak. Önce sehpalardan başlayabilirsiniz. Hazır Transfer yazımızdan esinlenerek mobilyalarınıza harika desen çalışmaları uygulayabilirsiniz.

Stencil tekniği nasıl uygulanır, duvara nasıl yapılır merak ediyorsanız Stencil Duvar yazımızı okuyabilirsiniz.

Ahşap mobilya eskitme nasıl yapılır, ahşap eskitme teknikleri ve beyaz eskitme mobilya nasıl yapılır adım adım öğrendik. Malzemeleri nereden alabileceğiniz hakkında fikir verdik.

Şimdi sizlerden eskitme boya uygulaması bekliyoruz. Sorularınız varsa aşağıdan yazabilirsiniz.  Hepinizi evinizde kendi emeğinizle yenilikler yapmaya davet ediyoruz. 🙂

Not: Ürünlerin temini ile ilgili bir problem yaşarsanız lütfen bize bildirin.

Beni de oku :)

Fayansa stencil nasıl yapılır ve uygulanır?

Fayansa Stencil Nasıl Yapılır? | En İyi Modelleri ve Tekniği Uygulama Sırrı

Fayansa stencil nasıl yapılır? Fayans stencil modelleri nelerdir, uygulaması zor mudur? Evdeki fayanslardan sıkılanlar el ...

2 Yorumlar

  1. İyi akşamlar Tuba hanım, benim ahşap masam vardı bunu beyaz renge boyatmıştım. Şimdi eskitme yaparak alttaki mobilya rengine döndürme yapmak istiyorum. Mümkün olur mu? Teşekkürler

    • Beyaza boyadığınız masanıza kahverengi ya da istediğiniz tonlarda eskitme çalışması uygulayabiliriz. Çok da güzel olur. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir