Anasayfa / Kendin Yap / Ahşap Çatlatma Tekniği Nasıl Yapılır? | Kolay, Örümcek ve Timsah Derisi
Ahşap çatlatma tekniği nasıl yapılır?
Ahşap çatlatma tekniği nasıl yapılır?

Ahşap Çatlatma Tekniği Nasıl Yapılır? | Kolay, Örümcek ve Timsah Derisi

Ahşap çatlatma tekniği nasıl yapılır? Ahşap boyama çatlatma tekniği malzemeleri nelerdir?

Klasik, vernik ve örümcek çatlatma teknikleri arasındaki farklar nelerdir?

Sehpalarınıza, tepsilerinize, dekoratif kutularınıza ve daha birçok objenize ahşap boyama çatlatma teknikleri uygulayabilirsiniz. Hemen çatlatma tekniği yapılışı aşamalarına geçelim.

Ahşap boyama çatlatma tekniği malzemeleri

Akrilik boya

Zımpara

Rulo fırça, fırça

Çatlatma boyaları

Vernik

Ahşap çatlatma tekniği nasıl yapılır? – Timsah derisi görünümünde (crocodile) çatlatma – Renkli çatlatma

Ham bir ahşap kullanıyorsanız, önce hafifçe zımpara yapın. Sonra da tozunu alın.

Zımparayı nereden bulacağım diyenler, BURADAN satın alabilirsiniz.

Çatlatmanın aralarından hangi rengin görünmesini istiyorsanız, o rengi boş plastik bir tabağa sıkın ve küçük rulo fırçanıza iyice boya aldırın. Yani ruloyu boya tabağında iyice gezdirin. Bu arada boyayı kullanmadan önce çalkalamayı unutmayın.

Objenizi rulo fırça yardımıyla bir kat boyayın. İlk kat kuruduktan sonra da ikinci katı boyayın. Katlar arasında 2 saat bekleyin.

İstediğiniz renkteki boyayı BURADAN, rulo fırçayı da BURADAN alabilirsiniz.

İki kat yeterli gelecektir ama zemin kapanana kadar boyayın. Rulo fırçanın ulaşamadığı kısımlar için fırça kullanabilirsiniz.

Fırçayı BURADAN temin edebilirsiniz.

Zemini boyadıktan sonra 12 kadar kuruması için bekletin.

Artık çatlatma yapalım mı? Step 1’i iyice çalkalayın ve plastik tabağa dökün. Bir fırçaya step 1 yükleyerek objenizin her tarafını eşit şekilde boyayın. Kuruyana kadar bekletin. Obje şeffaf bir görüntüye ulaştığında kuruduğunu anlayabilirsiniz. Daha derin ve büyük çatlaklar istiyorsanız, bir kat step 1 daha uygulayın ve yine kuruması için bekletin.

Uygulama yapacağınız fırça mutlaka kuru olsun. Uygulama yaparken fırçanızı mutlaka yatay tutarak uygulayın.

Step 2’yi  iyice çalkalayın ve tabağa bir miktar sıkın. Fırça yardımıyla bol miktarda sürün ve kurumaya bırakın.

Crocodile çatlatma renklerini BURADAN alabilirsiniz. Step 1 ve Step 2 aynı kutu içinde bulunuyor.

Sprey vernikle vernikleyin.

Verniğinizi BURADAN alabilirsiniz. Eğer çatlatma tekniğini sehpa gibi çok kullanılan objelerde uyguluyorsanız, dayanıklılığını arttırmak için sır vernik kullanabilirsiniz.

Sır verniği BURADAN alabilirsiniz.

Çatlatma tekniği yapımı ahşap ve seramik objelerde uygulanır. Ahşap çatlatma tekniği nasıl yapılır dedikten sonra, ikinci bir yönteme geçelim mi?

Boya çatlatma tekniği – Çatlatma mediumu (Crackle glaze) ile kolay(düz) çatlatma tekniği nasıl uygulanır?

Klasik çatlatma tekniği nasıl yapılır? Kolay çatlatma verniği nasıl kullanılır? Çatlatma mediumu nasıl kullanılır? Bu yöntem tek aşamalı olduğu için biraz daha kolay olabilir. Ahşap objenizi hafifçe zımparalayın ve tozunu alın.

Zımparayı BURADAN alabilirsiniz.

İstediğiniz renkteki akrilik boyayla zemini boyayın.

BURADAN istediğiniz rengi seçebilirsiniz.

Boyama yaparken yukarıda da anlattığımız gibi rulo fırça ve daha ince kısımlar içinde ipek uçlu, sentetik gibi yüzey fırçaları kullanabilirsiniz.

Rulo fırçayı BURADAN, zemin fırçasını BURADAN alabilirsiniz.

Çatlatma mediumu dediğimiz crackle glazeyi boş bir tabağa sıkın ve ahşap objenizi boyayın. Şeffaf bir yapıda olduğu için her tarafına sürmeye dikkat edin. Derin çatlaklar elde etmek için kurduktan sonra bir kat daha sürün. Crackle glazeyi yani boya çatlatma mediumunu BURADAN alabilirsiniz.

Şimdi çatlaklar ne renkte görünmesini istiyorsanız, o renkte yeni bir akrilik boya seçin ve biraz sulandırın. Boya çatlatma mediumu kuruduktan sonra fırça yardımıyla boyanızı hızlıca sürün. Daha siz sürerken çatlaklar oluşmaya başlayacaktır.

İlk ve son katta akrilik boya kullandık ya onları aynı yöne doğru sürün. Crakle glazeyi de bunların tersi yönüne doğru sürün. O zaman çatlatma tekniğiniz harika görünecektir. Zeminde boyadığınız renk çatlakların arasından görünen, sonraki sürdüğünüz boya ise yüzeyde görünen çatlakların rengi olacaktır.

Çatlatma tekniği ile ahşap boyama yapmanın son aşamasında vernikleme var. Küçük bir kutu ve benzeri objelerde çalışıyorsanız, sprey vernik kullanın. Çatlatma tekniği ile sehpa boyama gibi büyük objelerde çatlatma tekniği uyguluyorsanız, çok dayanıklı olması için sır vernik kullanabilirsiniz. Tek kat yetecektir.

Sprey verniği BURADAN, sır verniği de BURADAN temin edebilirsiniz.

Ahşap boyamada çatlatma tekniği nasıl yapılır diyenler için en basit yöntemlerden birini anlatmış olduk. Çatlatma tekniği ile ahşap boyama yöntemlerinden bir diğerine geçelim.

Mozaik(örümcek) çatlatma tekniği nasıl yapılır?

Mozaik görüntüsünde ahşapta çatlatma tekniği nasıl yapılır? Objeniz hamsa, zımpara yapmanız ve tozunu almanız gerektiğini zaten söylemiştik.

İstediğiniz akrilik boya ile objenizi boyayın. Mozaik çatlatma setini kullanacağız. Mozaik çatlatma setinden çıkan step 1’i iyice çalkalayın. Bir fırça yardımıyla objenize sürün. Küçük çatlaklar için bir kat, derin ve büyük çatlaklar için iki kat sürün. Birinci kat kuruduktan sonra ikinci katı sürün.

Step 2’yi de iyice çalkalayın ve boş bir tabağa dökerek objenize sürün. Mümkün olduğunca bol sürün ve her tarafına gelmesine dikkat edin. Çatlakların oluşmasını bekleyin.

Bir süngeri ıslatın ve istediğiniz renkteki eskitme boyasını süngere dökün. Oluşan çatlakları doldurmak için ıslattığınız ve eskitme boyası döktüğünüz süngerle objenizi silin. Süngerdeki boya bittikçe azar azar dökmeye devam edin.

Süngeri BURADAN, eskitme boyasını da BURADAN alabilirsiniz.

Sprey verniğinizi 30 cm uzaktan sıkarak vernikleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi eğer dayanıklı olmasını istediğiniz sehpa ve masa gibi objelerde çalışıyorsanız, sır vernik kullanabilirsiniz.

Ahşap boyamada örümcek çatlatma tekniği nasıl uygulanır dedikten sonra biraz da örneklere bakalım.

Çatlatma tekniği örnekleri

Vernik çatlatma tekniği

Ahşap Kutu Süsleme yazımızdan fikir alabilir, sandık ve kutularınız için harika çalışmalar yapabilirsiniz.

Boya çatlatma tekniği

Ahşap çatlatma tekniği nasıl yapılır resimli anlatım ve görseller her zaman bize fikir verecektir. Ahşap çatlatma boyası kullanarak siz de böyle güzel çalışmalar yapabilirsiniz.

Budak Tekniği Çalışması yazımızda da en çok sevilen yöntemlerden birini anlatmıştık. Bütün ahşap objeleri süslerken ve yenilerken güzel bir alternatif olabilir.

Düz çatlatma tekniği nasıl uygulanır?

Ahşap boyamada klasik çatlatma tekniği uygulaması da çok zevkli. Sadece kutu, sandık gibi objelere değil diğer mobilyalarınıza da uygulayabilirsiniz. Transfer Çalışması yazımızdan esinlenerek çatlatma tekniğinin yanı sıra transfer de uygulayabilirsiniz.

Örümcek çatlatma tekniği nasıl uygulanır?

Eskitme Uygulaması yazımızdan tekniği öğrenerek eskimiş görüntüsü de verebilirsiniz.

Ahşap çatlatma ile sehpa boyama

Ahşap çatlatma tekniği ile sehpa boyama yapabilirsiniz. Özellikle balkonlarda ve yazlıklarda kullanabilirsiniz. Daha önce Stencille Duvar Boyama yazımızda stencil tekniğini anlatmıştık. Siz ahşap objelerinize de stencil uygulayabilirsiniz. Çatlatma tekniğinin yanında çok şık duracaktır.

Tepsi çatlatma tekniği

Hiçbir yerde görülmemiş bir hediye hazırlamak isterseniz, ahşap çatlatma tekniği ile tepsi boyama uygulaması yapabilirsiniz. El emeği, göz nuru çalışmalar her zaman değer görecektir. Bu tepsilerden hazırlayıp farklı teknikler ekleyip satışını yapabilirsiniz. Hem size gelir sağlayacak hem de bir şeyler üretmenin keyfine varacaksınız. Tepsi çatlatma tekniği mutlaka çalışmalarınız arasında olsun.

Objelerinize pirinç dekopaj da uygulayabilirsiniz. En sevilen yöntemlerden biri olan Pirinç Dekopaj Uygulaması yazımızı okuyun.

Çatlatma tekniği ile ahşap boyama

Ahşap çatlatma tekniği nasıl yapılır örnekleri ve püf noktalarına yer verdik. Siz de hemen çalışmaya başlayın. Bu çalışmalar size dertlerinizi unuttururken, para kazanmanızı da sağlayacaktır. Sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. 😊

Yazar Tuba

BANA SIK SIK SORUYORSUNUZ. GEREKLİ MALZEMELERİ ALABİLECEĞİNİZ YÖNLENDİRMELERİ (LİNKLERİ) YAZILARIMDA BELİRTTİM. İSTEYENLER ORADAN TEMİN EDEBİLİRLER. HEPİNİZE SEVGİLER... :)

Beni de oku :)

Anneler gününde annemize ne alabiliriz?

Anneler Gününde Annemize Ne Alabiliriz? | Kendin Yap – El Yapımı

Anneler gününde annemize ne alabiliriz? Anneler günü hediyesi seçerken bu sefer farklı bir şeyler yapmaya ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.